Top 10: Najlepsze bajki, których nie nakręcił Disney. Czy Wy też jesteście zaskoczeni?

Karolina Woźniak
01.02.2019 12:53
Bajki, które nie są Disney'a|undefined Fot. : materiały prasowe

Większość z nas wychowała się na bajkach Disney'a. Bardzo często inne produkcje są utożsamiane własnie z tą wytwórnią. Czy aby na pewno wszystkie bajki, które oglądaliśmy w dzieciństwie, są produkcjami Walta Disney'a? 

Kto z nas w dzieciństwie nie oglądał bajek? Wychowaliśmy się na "Królu Lwie", "Pięknej i Bestii" i innych filmach, do których lubimy wracać w wolnej chwili. Każdą późniejszą bajkę większość z nas kojarzy właśnie z produkcjami Disney'a. Tymczasem okazuje się, że wiele animacji, które oglądamy, nie wychodzą spod skrzydeł tejże wytwórni. 

Niektórych pewnie to zaskoczy, ale część bajek, które oglądaliśmy i dalej oglądamy, bardzo często jest błędnie utożsamiana z wytwórnią Waltera Disney'a - jednego z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii. Jesteście ciekawi, o których bajkach mowa? 

Przeczytaj także

Top 10: Najlepsze bajki, których nie nakręcił Disney

1. "Anastazja" reż. Gary Goldman (1997)

Bajka wytwórni 20th Century Fox, która jest mylnie kojarzona z produkcją Disney'a. Historia sieroty, która okazuje się być zaginioną Anastazją Nikolajewną Romanową, następczynią carskiego tronu. Dziewczyna po dziesięciu latach w sierocińcu stara się dowiedzieć kim jest. Jedyną wskazówką jest wisiorek z grawerem "Razem w Paryżu". Film został bardzo pozytywnie odebrany przez krytyków i widzów. 

2. "Jak wytresować smoka" reż. Dean DeBlois (2010)

Film na podstawie książki Cressidy Cowell. Cała akcja rozgrywa się w świecie wikingów i smoków. Film wytwórni DreamWorks Animation doczekał się również kontynuacji. Na najnowszą z nich musimy jeszcze chwilę poczekać. 1 marca 2019 roku odbędzie się premiera "Jak wytresować smoka 3".

3. "Skok przez płot" reż. Tim Johnson (2006)

Grupa zwierzaków, która wybudza się ze snu zimowego, penetruje ludzkie siedziby w poszukiwaniu jedzenia. Bajka również wyszła spod skrzydeł DreamWorks Animation i bardzo często jest mylnie kojarzona z produkcją Disney'a. 

4. "Hotel Transylwania" reż. Genndy Tartakovsky (2012)

Mavis, córka Drakuli, właściciela hotelu Transylwania, obchodzi swoje 118 urodziny. Z tej okazji jej ojciec zaprasza najsłynniejsze potwory świata, żeby uczcić urodziny swojego dziecka. Za reżyserię odpowiada Genndy Tartakovsky, twórca takich seriali animowanych jak "Laboratorium Dextera" i "Samuraj Jack". Bajka wytwórni Columbia Pictures. 

5. "Wszystkie psy idą do nieba" reż. Gary Goldman (1989)

Bajka, na której nawet największy twardziej się wzruszy. Pies Charlie wraca na ziemię, żeby zemścić się na swoim byłym wspólniku, który go zabił. Bajka doczekała się kontynuacji i serialu animowanego. Film wytwórni Coldcrest Films International. 

6. "Rybki z ferajny" reż. Bibo Bergeron (2004)

Rybka o imieniu Oskar marzy o wielkich pieniądzach i sławie, ale wciąż pakuje się w kłopoty. W końcu Oskar naraża się mafii rekinów. Film wytwórni DreamWorks Animation. Muzykę do filmu stworzył Hans Zimmer, jeden z najpopularniejszych kompozytorów filmowych. 

7. "Epoka lodowcowa" reż. Chris Wedge (2002)

Film wyprodukowany przez 20th Century Fox jest opowieścią o przygodach mamuta, leniwca i tygrysa. Ważnym bohaterem jest również wiewiórka szablozębna Scrat, która doprowadza do epoki lodowcowej. Fantastyczna bajka, która rozbawi każdego do łez. 

8. "Film o pszczołach" reż. Steve Hickner (2007)

Pszczoła zaprzyjaźnia się z kwiaciarką i dzięki niej poznaje świat. Dowiaduje się także, że miód, który jest zabierany pszczołom, ląduje w sklepach. Film DreamWorks Animation, który często jest mylnie uznawany za produkcję Disney'a. 

9. "Madagaskar" reż. Eric Darnell (2005)

Bajka opowiada o czwórce zwierząt z nowojorskiego zoo, które dostają się na wolność i muszą stawić czoła życiu w prawdziwej dżungli. Film doczekał się kontynuacji, a już w 2019 roku odbędzie się premiera czwartej części Madagaskaru. Film wyprodukowany przez DreamWorks. 

10. "Droga do El Dorado" reż. Bibo Bergeron (2000)

W filmie możemy usłyszeć piosenki śpiewane przez m.in. Eltona Johna. Bajka opowiada o drobnych oszustach, którzy podczas gry wygrywają mapę prowadzącą do miasta El Dorado. Postanawiają je odnaleźć i wzbogacić się. Film wytwórni DreamWorks. 

Zobacz także: >>Top 50: Dobre filmy na wieczór, filmy warte obejrzenia<<

Którą bajkę lubicie najbardziej? 

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.