Top 10: Najlepsi kompozytorzy muzyki filmowej wszech czasów

Karolina Woźniak
29.01.2019 17:11
Gladiator|undefined Fot. : youtube.com/Xavier Sanz

Czy wyobrażasz sobie oglądać film, który nie ma żadnej ścieżki dźwiękowej? My też nie. Przygotowaliśmy zestawienie 10 najlepszych kompozytorów muzyki filmowej, bez których nie powstałby żaden świetny film.

Czym byłby film bez muzyki? Oglądając różne produkcje rzadko zastanawiamy się, kto jest odpowiedzialny za muzykę, którą możemy usłyszeć. Jedno jest pewne... nie ma dobrego filmu bez dobrej muzyki.

Gdyby z filmu wykluczyć muzykę, większość z nas na horrorach nawet by nie drgnęła, a na dramatach nie płakała. Muzyka filmowa nadaje odpowiedni klimat i charakter każdemu filmowi. Oddaje emocje, które towarzyszą również nam. Niezależnie od tego, czy mówimy o muzyce w komedii, która zazwyczaj jest lekka i przyjemna, czy o muzyce w horrorach, która powinna stopniować napięcie. Kompozycje dopełniają obrazu i kropka.

Zobacz także: >>Top 10: Najlepsze seriale z gatunku science fiction w historii<<

Poznajmy sylwetki osób, dzięki którym filmy mają charakter i odpowiedni klimat.

TOP 10 najlepszych kompozytorów muzyki filmowej

1. Hans Zimmer

Myślę, że tego Pana nie trzeba nikomu przedstawiać. Stworzył muzykę prawdopodobnie do większości filmów, które oglądaliście. Po ukończeniu nauki na Uniwersytecie w Londynie założył zespół "The Buggles", który wypuścił przebój "Video Killed the Radio Star". Młodziutkiego Hansa Zimmera możecie zobaczyć w teledysku do tego utworu, który jest schowany za klawiszami.  

Filmy, do których artysta napisał muzykę, można by było wymieniać i wymieniać. Hans stworzył kompozycje do ponad 120 filmów. Zaskoczeni? Jeśli wzruszaliście się na "Gladiatorze" to możecie podziękować właśnie temu Panu. Jeśli zdarzy się Wam zanucić motyw przewodni z "Piratów z Karaibów" gratulacje możecie nadsyłać do Hansa. Grzechem jest nie wspomnieć o muzyce do "Króla Lwa" za którą Zimmer dostał Oscara. Artysta napisał również muzykę m.in. do "Sherlocka Holmesa", "Rain Mana", "Karmazynowego Przypływu', "Batmana" (trzech części stworzonych przez Christophera Nolana), "The Ring", "Madagaskaru" i innych… Nie sposób ich wszystkich wymienić. Kiedy następnym razem będziecie oglądać jakiś film, zwróćcie uwagę, kto jest odpowiedzialny za muzykę. Prawdopodobnie będzie to Hans Zimmer.

2. Thomas Newman

To kolejny rozchwytywany kompozytor. Jego ojcem był Alfred Newman, jeden z bardziej uznanych kompozytorów filmowych w Hollywood. Jego kariera zaczęła nabierać tempa w latach 90. kiedy stworzył kompozycję do "Zapachu kobiety" czy "Gracza". W światowej czołówce zapewnił sobie miejsce po napisaniu muzyki do "Skazanych na Shawshank" i "Małych kobietek". Artysta zdobył dwie pierwsze nominacje do Oscara właśnie za te filmy. Później zaczął komponować do filmów obyczajowych, psychologicznych i dramatów. "Zielona Mila", "Joe Black" i "Zaklinacz koni" to zaledwie kilka filmów, w których możemy usłyszeć kompozycje Newmana. W 1999 roku Newman nawiązał współpracę z reżyserem, Samem Mendesem. Owocem tej współpracy była muzyka do "American Beauty".

W jakich jeszcze filmach możemy usłyszeć kompozycje Thomasa Newmana? "Erin Brockovich", "Podaj dalej", 'Gdzie jest Nemo?', "Droga do zatracania", "Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń", "Skyfall" czy "Spectre" to jedynie garstka filmów, w których swój udział miał ten kompozytor.

3. John Williams

Chyba najbardziej znany z komponowania muzyki do "Gwiezdnych wojen", "Parku Jurajskiego" i trzech pierwszych części "Harry’ego Pottera". Na początku swojej kariery artysta tworzył muzykę do seriali telewizyjnych, a dopiero później do kinowych hitów m.in. "Szczęk". Artysta dostał aż 51 nominacji do Oscara, a samą statuetkę wygrał pięć razy za muzykę do filmu: "Lista Schindlera", "Szczęki", "E.T.", "Gwiezdne wojny, część IV: Nowa nadzieja" i za adaptację musicalu "Skrzypek na dachu". John Williams skomponował również muzykę do "Kevina samego w domu"!

Stwierdzenie, że John Williams może przebić samego siebie, jest jak najbardziej trafne. Zwróćmy uwagę na to, z jaką lekkością komponuje muzykę. Po sukcesie "Gwiezdnych wojen" nikt nie spodziewał się, że artysta może stworzyć coś równie chwytliwego i coś, co każdy, niezależnie od wieku, będzie znał. Cóż, o jego talencie świadczy m.in. główny motyw z "Indiany Jonesa", który już na zawsze będzie kojarzony z kinem przygodowym i na stałe zapisał się na kartach historii.

4. Ennio Morricone

Jest włoskim kompozytorem, dyrygentem i autorem muzyki do ponad 500 filmów. Jego kariera trwa już ponad sześć dekad, a płyty z jego muzyką sprzedały się w nakładzie 70 milionów egzemplarzy. Artysta zaczął komponować już w wieku 6 lat. Ennio słynie z pisania muzyki do westernów. Jedną ze słynniejszych kompozycji możemy usłyszeć m.in. w filmie "Dobry, zły i brzydki":

Duet, który tworzył Ennio Morricone razem z Sergio Leone, można nazwać poezją. Efektem ich współpracy jest kilka majstersztyków, takich jak: "Za garść dolarów", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" czy "Dawno temu w Ameryce". Kompozytor pracował również przy filmie Quentina Tarantino "Nienawistna ósemka". Za muzykę do tego filmu w 2016 roku zdobył Oscara.

5. James Horner

Kompozytor, który napisał muzykę do takich filmów jak "Piękny umysł", "48 godzin", "Star Trek II: Gniew Khana" czy "Czas patriotów". Muzyk zginął w 2015 roku w katastrofie lotniczej pilotowanego przez siebie samolotu.

Filmy, które widnieją powyżej to zaledwie garstka tych, które są w dorobku Hornera. Niektórych może zaskoczyć informacja, że kompozytor stworzył muzykę do filmu Jamesa Camerona "Titanic", za którą dostał Oscara i Złoty Glob. Piosenka "My Heart Will Go On" przyniosła twórcy kolejną statuetkę Akademii Filmowej.

Swoją pierwszą nominację do Oscara dostał za muzykę do "Obcego – decydujące starcie". Kolejne za kompozycję do takich filmów jak: "Apollo 13" i "Braveheart. Waleczne serce". Horner był niezwykle utalentowanym kompozytorem. Jeśli jesteście fanami serii o Zorro, a serce zaczyna Wam bić mocniej przy dźwiękach muzyki z tego filmu, to podziękujcie Jamesowi Hornerowi. To właśnie jego kompozycje znajdują się w tej produkcji.

Zobacz także: >>Oscary: Polskie filmy i twórcy, którzy dostali Oscara<<

6. Nino Rota

Kompozytor jest znany przede wszystkim z muzyki, którą skomponował do filmu "Ojciec Chrzestny". Główny motyw, który znają chyba wszyscy, jest nawet grany przez Slasha na koncertach, już od kilku dekad.

Kompozytor był przede wszystkim wierny włoskim filmom, jednak Oscara przyniosło mu stworzenie muzyki do filmu o mafii Francisa Forda Coppoli, który jest ekranizacją książki Mario Puzo "Ojciec Chrzestny".  

Kompozycje Roty mogliśmy usłyszeć również w takich filmach jak: "Słodkie życie", "Wojna i Pokój", "Niebieski ptak", "Święty mimo woli" i "Giulietta i duchy".

7. Jerry Goldsmith

Goldsmith był najbardziej znany wśród fanów Star Treka, ale nie tylko. Współpracował również z Romanem Polańskim przy filmie "Chinatown". Ponadto napisał muzykę do trzech filmów o Rambo: "Rambo – Pierwsza krew", "Rambo II" i "Rambo III". Kompozytor był nominowany do Oscara 17 razy.

Jego kompozycje mogliśmy również usłyszeć w filmie "Nagi instynkt" czy "Motylek". W 1950 roku muzyk został zatrudniony jako urzędnik w CBS i tam otrzymał swoje pierwsze zamówienie na skomponowanie muzyki.

Kompozytor stworzył również muzykę do bajki Disney’a "Mulan" i do horroru Stevena Spielberga "Duch" oraz produkcji "Omen" Richarda Donnera.

8. Howard Shore

Zdobywca trzech Oscarów, kanadyjski kompozytor i dyrygent. Od 1975 do 1980 roku był dyrektorem muzycznym programu "Saturday Night Live" na kanale NBC. Artysta stworzył muzykę do ponad 100 filmów. Większość z nich to produkcje, które z pewnością oglądaliście. Howard Shore zdobył pierwszego Oscara w 2002 roku za muzykę do "Władcy Pierścieni – Drużyny Pierścienia" z którego jest chyba najbardziej znany.

Kompozytor studiował muzykę na Berklee College of Music w Bostonie. Artysta jest znany przede wszystkim z różnych stylów muzycznych, w jakich komponuje. W jego twórczości przeważają jednak mroczne i tajemnicze motywy, które często są wykorzystywane w filmach grozy, chociaż na swoim koncie ma również kompozycje do komedii, np. "Depresji gangstera". Film z Robertem de Niro, który wciela się w Paula Vittiego, gangstera rozpoczynającego terapię u psychiatry.

Muzykę stworzoną przez Howarda można również usłyszeć w takich filmach jak: "Mucha", "Milczenie Owiec", "Adwokat Diabła", "Pani Doubtfire", "Filadelfia", "Siedem", "Infiltracja" czy w  Oscarowej produkcji "Spotlight".

9. Alan Silvestri

Każdy, kto chociaż raz oglądał "Forresta Gumpa" wie, jaką rolę odgrywa w tym filmie muzyka. Skomponował ją nie kto inny, jak Alan Silvestri, który należy do grona najbardziej utalentowanych kompozytorów filmowych. Przełomem w jego karierze okazał się rok 1975, w którym został zatrudniony do tworzenia muzyki do serialu "Starsky i Hutch". Później jego kariera potoczyła się z górki. Artysta jest znany przede wszystkim z komedii i kina akcji. Jego twórczość na długo zapada w pamięć, a od niektórych motywów filmowych ciężko się uwolnić.

Kompozytor jest także znany z takich filmów jak: "Bodyguard", "Ze śmiercią jej do twarzy", "Richie Milioner", "Nie wierzcie bliźniaczkom", "Stuart Malutki", "Czego pragną kobiety", "Cast Away - Poza światem",  "Mexican", "Lot", "Noc w Muzeum" oraz bajek: "Lilo i Stich". Twórczość Alana Silvestri można również usłyszeć we wszystkich filmach "Avengers".

 10. John Barry

Brytyjski kompozytor, który był głównym twórcą muzyki w filmach o Agencie 007. Za muzykę do filmu "Goldfinger" artysta został nominowany do nagrody Grammy. Barry jest czterokrotnym zwycięzcą Oscara i stworzył wiele niezapomnianych motywów i kompozycji. Został również odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

Jego twórczość mogliśmy również usłyszeć w filmie "Świadek" czy w "Kodzie Mercury". Kompozytor dostał Oscara za muzykę do "Tańczącego z wilkami", "Pożegnania z Afryką", "Elzy z afrykańskiego buszu" oraz "Lwa w zimie".

John Barry w wieku 9 lat grał już na pianinie. Później załapał się do wojskowej orkiestry, z której wyniósł wiele doświadczeń. Pierwszą ścieżkę, która pojawiła się w filmie, skomponował w 1959 roku do produkcji „Beat Girl”.

Kompozytor zmarł na zawał serca w 2011 roku w wieku 78 lat.

Zobacz także: >>Oscary 2019. Znamy nominacje do prestiżowych nagród filmowych<<

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.