TOP 10: Najlepsze filmy, w których zagrał Harrisson Ford

12.03.2019
Aktualizacja: 04.02.2020 09:46
Najlepsze filmy z Harrisonem Fordem|undefined Fot. : materiały prasowe

Niejeden film z Harrisonem Fordem zyskał status kultowego. Charyzmatyczny i utalentowany aktor zagrał w wielu produkcjach, które po prostu trzeba obejrzeć.

Harrison Ford to aktor, który zapisał się na kartach historii kinematografii. Dopiero po filmie "Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja" aktor zyskał popularność. Rola Hana Sola przyniosła mu rozgłos i pozycję w Hollywood. Po filmie Georga Lucasa, aktor wystąpił także w filmie "Czas Apokalipsy", który został oparty na powieści Josepha Conrada "Jądro ciemności". W 1981 roku zagrał w filmie Stephena Spielberga i Georga Lucasa "Poszukiwacze zaginionej Arki". Produkcja okazała się kultowa.

TOP 10: Najlepsze filmy z Harrisonem Fordem

Kiedy obaj reżyserzy przystąpili do kręcenia "Poszukiwaczy" jednogłośnie uznali, że chcą kręcić takie filmy, jakie kiedyś sami oglądali. Indiana Jones i Han Solo - grane przez tego samego aktora, Harrisona Forda - stali się synonimami Kina Nowej Przygody. Sam termin powstał dzięki Jerzemu Płażewskiego i opisuje nurt, który rozpoczął się w latach 70. XX wieku. Dotyczy on filmów przygodowych, science fiction i fantasy.

Przeczytaj także

1. "Gwiezdne Wojny: Część IV - Nowa nadzieja" reż. George Lucas (1977)

To nie jedyna część "Gwiezdnych wojen", w której mogliśmy zobaczyć Harrisona Forda. Aktor wystąpił również w kolejnych częściach filmu, których akcja dzieje się "dawno temu w odległej galaktyce". Ford wcielił się w Hana Solo, przemytnika z planety Korelia, którego przyjacielem jest Chewbacka.

2. "Poszukiwacze zaginionej Arki" reż. Steven Spielberg (1981)

Harrison Ford wcielił się w rolę Indiany Jonesa, archeologa, który wyrusza do Egiptu. Tam prawdopodobnie leży Arka Przymierza. Zadaniem Indiany będzie niedopuszczenie, żeby Arka dostała się w ręce nazistów, którzy z polecenia Hitlera, mają ją dostarczyć do Berlina

3. "Łowca Andoridów" reż. Ridley Scott (1982)

Rick Deckard jest Łowcą Androidów. Jego zadaniem jest eliminowanie replikantów - istot stworzonych dzięki biotechnologii, które wykonują niebezpieczne zadania. Kreatury nie mogą przebywać na Ziemi, dlatego stworzono specjalny oddział, który ma je rozpoznawać i usuwać je z tej planety.

4. "Świadek" reż. Peter Weir (1985)

Kilkuletni amisz, Samuel, jest świadkiem morderstwa, którego dokonują policjanci. Ze względu na niebezpieczeństwo, w którym jest chłopczyk, zostaje mu przydzielona ochrona. John Book, a w tej roli Harrison Ford, zostaje ochroniarzem dziecka.

5. "Frantic" reż. Roman Polański (1988)

Richard razem z żoną wyruszają do Paryża. Kiedy mężczyzna bierze prysznic, jego żona znika bez śladu. Nikt nie chce uwierzyć, że ktoś porwał Sondre, wszyscy twierdzą, że kobieta go opuściła. Richard postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, a w poszukiwaniach towarzyszy mu piękna Michelle.

6. "Uznany za niewinnego" reż. Alan J. Pakula (1990)

Świetny thriller trzymający w napięciu. Rusty Sabich zostaje oskarżony o zamordowanie swojej asystentki, z którą ma romans. Wszystkie dowody wskazują na to, że mężczyzna stoi za okrutną zbrodnią. Nikt nie chce mu wierzyć.

7. "Czas patriotów" reż. Phillip Noyce (1992)

Jack Ryan ratuje członka rodziny królewskiej przed zamachem, ale sam staje się celem. W wyniku ataku ginie brat organizatora skoku terrorystycznego. Mężczyzna musi walczyć o życie swoje i swojej rodziny, która przebywa razem z nim w Wielkiej Brytanii.

8. "Ścigany" reż. Andrew Davis (1993)

Harrison Ford ponownie wcielił się w rolę chirurga. Pierwszy raz w filmie swojego przyjaciela, Romana Polańskiego "Frantic", a drugi raz w "Ściganym" z Tommy Lee Jonesem. Tym razem główny bohater zostaje oskarżony o morderstwo swojej żony. Zostaje skazany na karę śmierci. W drodze do więzienia udaje mu się uciec. Teraz musi dowieść swojej niewinności.

9. "Sześć dni, siedem nocy" reż. Ivan Reitman (1998)

Robin Monroe podczas swojego urlopu z narzeczonym jest zmuszona wrócić do pracy na jeden dzień. Niestety bilety na samoloty właśnie się skończyły. Kobieta postanawia wynająć awionetkę, która jest pilotowana przez Quinna. Postanawiają wystartować pomimo nadchodzącej burzy. Komedia z Harrisonem Fordem, która udowadnia, że aktor sprawdza się nie tylko w filmach przygodowych, dramatach czy filmie akcji.

10. "Dzień dobry TV" reż. Roger Michell (2010)

Kolejna fantastyczna komedia z Harrisonem Fordem w roli głównej, Diane Keaton i Rachel McAdams. Twórcy filmu "Notting Hill" przedstawiają historię dwójki prezenterów, którzy nieustannie się ze sobą sprzeczają. Zadaniem nowej producentki jest podniesienie oglądalności programu i postanawia pogodzić parę.

Zobacz także: >>TOP 30: Najlepsze filmy akcji trzymające w napięciu<<

 

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.