Indiana Jones i piraci. Oto top 25 najlepszych filmów przygodowych w historii

Przedstawiamy zestawienie 25 najlepszych filmów przygodowych w historii. Na liście m.in. tytuły takie, jak "Indiana Jones", "Goonies", "Hobbit" i wiele innych.
Gdyby przyszło nam wskazać gatunek filmowy, nadający się idealnie dla każdej grupy wiekowej, byłyby to z całą pewnością filmy przygodowe. Każdy, niezależnie od wieku, może czerpać z tych niezobowiązujących filmów olbrzymie pokłady czystej, niczym nie zmąconej radochy. Z tego właśnie powodu sporządziliśmy dla was listę 25 najlepszych filmów przygodowych.
Zobacz też: >> TOP 30: Najlepsze filmy akcji trzymające w napięciu <<
TOP 25: Najlepsze filmy przygodowe
1. Seria "Indiana Jones" (1981-2021) reż. Steven Spielberg
Fajne filmy przygodowe trzeba rozpocząć od tej produkcji. Najbardziej dochodowy film 1981 roku, a przy okazji jeden z najlepszych filmów przygodowych w historii kina.
Główny bohater - Dr Indiana Jones (w tej roli Harrison Ford) wyrusza do Egiptu w celu znalezienia Arki Przymierza. Pokrzyżuje on plany nazistów, którzy również chcą przysłowiowo położyć łapy na owej skrzyni.
2. Seria "Gwiezdne wojny" (1977-2019) reż. George Lucas, Irvin Kershner, Richard Marquand, J.J. Abrams, Gareth Edwards, Rian Johnson
Choć seria "Star Wars" jest przede wszystkim flagowym obrazem kina science fiction, to świetnie sprawdza się również, jako kino przygodowe.
Przygody Luke Skywalkera, księżniczki Lei, Hana Solo, Chewbaccki, Dartha Vadera i reszty ferajny, od lat śledzą fani na całym świecie. Seria ta już dawno temu obrosła swojego rodzaju kultem i wydaje się być niemalże świętością dla rzeszy fanów na całym świecie.
Zobacz też: >> Carrie Fisher powróci w "Star Wars IX". Brat aktorki zapowiedział dużą rolę księżniczki Lei <<
3. Trylogia "Władca Pierścieni" (2001-2003) reż. Peter Jackson
Kiedy pewien mały hobbit imieniem Frodo, wyruszył w 2001 roku w podróż do Mordoru, w celu zniszczenia tajemniczego pierścienia, zarówno kino rozrywkowe, jak i przygodowe miały już nigdy nie być takie same. Trylogia "Władca Pierścieni" to zapierające dech w piersiach zdjęcia, efekty specjalne, scenografia, kostiumy, muzyka, obsada, fabuła, bohaterowie i moglibyśmy tak wymieniać i wymieniać. Jest to również dowód na to, że można w Hollywood stworzyć trylogię filmów, z których każdy będzie się bronił również indywidualnie, stanowiąc nie tylko cząstkę całości, ale również odrębne dzieło.
Zobacz też: >> „Władca Pierścieni”: w serialu Amazona powrócą uwielbiani bohaterowie <<
4. Seria "Harry Potter" (2001-2011) reż. Chris Columbus, Alfonso Cuaron, Mike Newell, David Yates
Na filmach o przygodach młodego czarodzieja z blizną na czole, dorastała zapewne większość naszych czytelników. Choć filmy z tej serii przeszły przez lata sporą ewolucję (z filmów dla dzieci do posępnych, potrafiących solidnie przestraszyć dramatów), to niezmiennie gwarantowały pierwszorzędną rozrywkę. Kino przygodowe w połączeniu z fantasy okazuje się tu być mieszkanką doskonałą.
Zobacz też: >> J.K. Rowling napisze książki o "Harrym Potterze" z perspektywy Serverusa Snape’a <<
5. Kinowe Uniwersum Marvela (2008 - obecnie)
Kinowe Uniwersum Marvela rozrosło się już do takich rozmiarów, że naprawdę jest w czym wybierać. Bardziej przyziemne filmy o Iron Manie; kolorowe przygody Thora z klimatem fantasy; poważniejsze, ze zwiększoną dawką patosu perypetie Kapitana Ameryki; wybuchowe i przezabawne podboje Strażników Galaktyki, albo wszystko naraz w crossoverach "Avengers" - do wyboru, do koloru. Na cokolwiek jednak nie postawicie, jedno macie jak w banku - kino przygodowe najwyższej próby.
6. Seria "Piraci z Karaibów" (2003- 2017) reż. Gore Verbinski, Rob Marshall, Joachim Rønning, Espen Sandberg
Choć filmy te z biegiem lat zaczęły "nieco" tracić na wartości, trzeba przyznać, że pierwsze trzy odsłony serii o "Piratach z Karaibów" były wybornymi filmami przygodowymi, dostarczającymi masę radochy. I do tego ta muzyka!
Jeśli jeszcze o tym nie słyszeliście, to przypominamy, że Disney planuje nową wersję "Piratów...", jednak już bez udziału Johnnego Deppa w roli kapitana Jacka Sparrowa.
7. Trylogia "Hobbit" (2012-2014) reż. Peter Jackson
Znów powracamy do Śródziemia, tym razem jednak w towarzystwie poczciwego hobbita Bilbo Bagginsa i wesołej gromadki krasnoludów. Filmom tym co prawda daleko do trylogii "Władcy Pierścieni", jednak to wciąż kino przygodowe wysokiej klasy.
8. Seria "Park Jurajski" (1993-2022) reż. Steven Spielberg, Joe Johnston, Colin Trevorrow
Steven Spielberg jest z całą pewnością jednym z najważniejszych nazwisk kina przygodowego. I choć jego "Park Jurajski" nigdy nie był zbyt ambitny, ani zawiły fabularnie, to trzeba przyznać, że na poziomie przygodowym i czystko rozrywkowym spisuje się wzorowo. Bowiem, czy da się zapomnieć to uczucie, kiedy pierwszy raz zobaczyliście na ekranie T-Rexa?
9. "Star Trek" Nowa trylogia (2009-2016) reż. J.J. Abrams, Justin Lin
Kolejny klasyk kina science fiction idealnie wpasowujący się w konwencję filmu przygodowego.
"Star Trek" z 2009 roku opowiada o początkach największej przygody wszech czasów. Jest to historia podróży młodej załogi na pokładzie statku kosmicznego U.S.S. Enterprise. W czasie tej podróży młodzi rekruci będą musieli znaleźć sposób na powstrzymanie zła zagrażającego całej ludzkości. Losy galaktyki znajdują się w rękach wiecznie spragnionego przygód Jamesa Kirka (Chris Pine) oraz Spocka (Zachary Quinto), wychowanego przez społeczeństwo odrzucające wszelkie emocje.
10. Seria "Powrót do przyszłości" (1985-1991) reż. Robert Zemeckis
Przygody Marty’ego McFly’a i dr Emmetta Browna to zapewne dla wielu z was jeden z najważniejszych filmów dzieciństwa. Ta traktująca o podróżach w czasie mieszanka filmu przygodowego, science fiction i komedii to wyborny seans dla każdego, niezależnie od wieku czy upodobań.
Zobacz też: >> TOP 20: Filmy, które w 2019 roku skończą 30 lat <<
11. Nowa trylogia "Planety małp" (2001-2017) reż. Rupert Wyatt, Matt Reeves
Choć filmom z tej serii zarzucić można brak oryginalności, luki fabularne i "zajeżdżanie hollywoodem", trzeba przyznać, że bronią się one na całej linii efektami specjalnymi, grą aktorską oraz klimatem. Jest to zatem może mało oryginalna, ale jakże wyśmienita rozrywka.
12. Seria "Opowieści z Narnii" (2005-2010) reż. Andrew Adamson, Michael Apted
Seria ta oparta została na sadze C.S. Lewisa i podbiła serca widzów na całym świecie. Zachwycająca kraina, cały zastęp magicznych stworów, ciekawi i sympatyczni bohaterowie, których los szczerze nas obchodzi - losy czwórki rodzeństwa, które w szafie znalazło przejście do innego świata śledzili z zapartym tchem zarówno młodsi, jak i starci widzowie.
Nie przegap: >> Netflix stworzy filmy i seriale na podstawie „Opowieści z Narnii” <<
13. Seria "Mumia" (1999, 2001, 2008) reż. Stephen Sommers, Rob Cohen
Poszukiwacze skarbów przypadkowo budzą mumię kapłana Imhotepa, który za cel obiera sobie odbudowanie własnego ciała, a następnie ożywienie swojej ukochanej. Pomimo stosunkowo prostej i mało oryginalnej fabuły, pierwsza część serii stała się jednym z najbardziej dochodowych filmów 1999 roku.
14. Seria "Asteriks i Obeliks" (1967-2014)
Jest to seria filmów oparta na komiksach René Goscinny’ego i Alberta Uderzo, której podstawowym celem było dostarczanie rozrywki i rozśmieszanie widza. I cel ten został osiągnięty w każdej odsłonie serii, zarówno w wersjach animowanych, jak i aktorskich.
Poniżej zamieszamy jedną z najpopularniejszych scen z serii.
15. "Goonies" (1985 r.) reż. Richard Donner
Kultowa produkcja, z której garściami czerpali twórcy serialu "Stranger Things".
Ta historia, opowiadająca o grupce młodych chłopców, którzy wyruszają na poszukiwanie skarbu piratów, jest klasycznym filmem przygodowym, który dziś u wielu osób wzbudza olbrzymi sentyment i pozawala na niespełna dwie godziny przenieść się do beztroskich czasów dzieciństwa.
16. "Jumanji" (1995) reż. Joe Johnston
Gdy słyszycie "film przygodowy" na pewno jednym z pierwszych tytułów, które przychodzą wam do głowy jest właśnie "Jumanji" z fenomenalnym i nieodżałowanym Robinem Williamsem w roli głównej.
Film opowiada historię dwunastoletniego Alana, który po rozpoczęciu zabawy w tajemniczą grę Jumanji, został wciągnięty do dżungli. 26 lat później zostaje uwolniony przez rodzeństwo - Judy i Petera.
17. "Życie Pi" (2012 r.) reż. Ang Lee
Ekranizacja bestsellerowej powieści Yanna Martela. Opowiada historię chłopca, który po zatonięciu statku musi przeżyć na niewielkiej łodzi, którą dzieli wraz z tygrysem. Jest to piękna (pod każdym możliwym względem) opowieść o wietrze, przetrwaniu i przeznaczeniu. Dla fanów filmów przygodowych zdecydowanie must-watch.
Film nominowany był do Oscara w aż 11 kategoriach, z czego zdobył 4 statuetki (za reżyserię, muzykę, zdjęcia i efekty specjalne).
18. "Wehikuł czasu" (1960 r.) reż. George Pal
Film jest ekranizacją powieści Herberta George’a Wellsa i opowiada historię fizyka i wynalazcy, któremu marzą się podróże w czasie. Gdy wreszcie udaje mu się spełnić swoje marzenie i udaje się w odległą przyszłość, jest nią ogromnie rozczarowany. Okazuje się bowiem, że ludzie podzielili się na dwa wrogie gatunki. Film, choć ma swoje lata wciąż jest kawałem dobrego kina przygodowego.
19. "Gwiezdne Wrota" (1994 r.) reż. Roland Emmerich
Fabuła tego filmu dotyczy odnalezienia w Egipcie tajemniczego, metalowego pierścienia gigantycznych rozmiarów. Po upływie 60 lat okazuje się, że pierścień ten jest portalem umożliwiającym przenoszenie się pomiędzy planetami. Głównymi zaletami tej produkcji są efekty specjalne, które po dziś dzień się nie zestarzały (czym pochwalić się może wielka ilość filmów) oraz nastrojowa muzyka.
20. "C.K. Dezerterzy" (1985 r.) reż. Janusz Majewski
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć tego godnego reprezentanta naszego rodzimego kina.
W 1918 roku do garnizonu na węgierskiej prowincji przybywa nowy zastępca dowódcy - austriacki porucznik von Nogay. Jest służbistą i chce uczynić z wielonarodowej zbieraniny żołnierzy doborową kompanię. Wśród szeregowców znajduje się młody Polak - Jan Kaniowski zwany Kanią. Wraz z przyjaciółmi planuje ucieczkę. Pomagają mu Węgier Benedek i Żyd Haber. Haber dostarcza Kani czyste blankiety rozkazów wyjazdu. Do zrealizowania planu potrzebne są jednak pieniądze.
Film przygodowy, a zarazem zabawna komedia, w mistrzowski sposób ukazująca nastrój wojennej paranoi i buntu jednostki.
Zobacz też: >> TOP 25: Najlepsze polskie komedie w historii <<
21. "Dzikie łowy" (2016 r.) reż. Taika Waititi
Trzynastoletni Ricky trafia do rodziny zastępczej, którą stanowią sympatyczna ciotka Bella i znacznie mniej sympatyczny wuj Hec. Chłopiec nie potrafi dogadać się z wujem, a jakby tego było mało ich dom znajduje się nieopodal olbrzymiego buszu. Gdy ciotka umiera, chłopiec postanawia uciec, a w ślad za nim rusza wuj.
"Dzikie łowy" to zgrabna mieszanka filmu przygodowego i komedii, która nie tylko bawi, ale niesie za sobą jakąś naukę.
22. "Monty Python i Święty Graal" (1975 r.) reż.Terry Gilliam, Terry Jones
Pewnego pięknego (a w zasadzie to ohydnie mglistego, jak to w Anglii) dnia król Artur jeździł po wioskach i zamkach w celu zwerbowania rycerzy, gotowych z nim wyruszać na poszukiwania św. Graala. Poszukiwania obfitowały w przygody, stracono przy tym czarownicę oraz nieco odciążono od niepotrzebnego balastu pewnego rycerza, ale mniejsza z tym - grunt, że Artur znalazł kompanię. Dalsza droga również nie była usłana różami, uczestnicy musieli stawić czoła latającym krowom i Krwiożerczemu Królikowi (grupowo) oraz pięknościom z zamku o malowniczej nazwie Zamek Hemoroid, trzygłowym gigantom i rozzłoszczonym gościom weselnym (indywidualnie). Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Lancelot jest gejem, a król Artur czasem popuszcza w zbroję. Drogi naszych bohaterów rozeszły się po spotkaniu z starcem przepuszczającym ludzi przez most i uwielbiającym zagadki.
Absolutny klasyk klasyków, który zna (a przynajmniej powinien!) każdy fan kina przygodowego.
23. "Niekończąca się opowieść" (1984 r.) reż. Wolfgang Petersen
Ekranizacja książki Michaela Ende. Jest to historia chłopca imieniem Bastian, który po śmierci matki nie potrafi dogadać się z ojcem, co skutkuje zamknięciem się w sobie i problemami w szkole. Pewnego dnia młodzieniec trafia do księgarni, w której znajduje książkę. Nie jest to jednak byle jaka książka, lecz brama do innego, pełnego magii świata.
Po seansie tego magicznego filmu, każdy z was na chwilę znów stanie się małym dzieckiem.
24. E.T. (1982 r.) reż. Steven Spielberg
Kultowy film Stevena Spielberga opowiadający historię niezwykłej przyjaźni. Pewien przypadkowo pozostawiony na Ziemi kosmita, nawiązuje piękną relację z małym chłopcem imieniem Elliot. Młodzieniec spróbuje pomóc przybyszowi wrócić do domu.
Zobacz też: >> TOP 50: Dobre filmy na wieczór, filmy warte obejrzenia <<
25. "Robin Hood: Książę złodziei" (1991 r.) reż. Kevin Reynolds
Najlepszy film o przygodach króla złodziei, z Kevinem Costnerem i Morganem Freemanem w rolach głównych,
Robin z Locksley (Costner) wyrusza na krucjatę. Maur Azeem (Freeman) pomaga mu uciec z saraceńskiej niewoli. Wraz z nowym przyjacielem Robin powraca do Anglii, gdzie czekają na niego złe wieści - jego ojciec został zamordowany, rodzinne dobra przepadły, król Ryszard Lwie Serce przebywa na wygnaniu, władzę zaś sprawuje jego największy wróg. Wędrując przez lasy Sherwood, Robin pada ofiarą rzezimieszków, jednak udaje mu się pokonać ich przywódcę. Gdy bliżej poznaje swoich prześladowców, przekonuje się, że są uczciwi. Dołącza zatem do nich, a w konsekwencji zdobywa sławę szlachetnego rozbójnika.
Produkcja jest estetyczną mieszanką komedii, wrażliwości i męstwa. Kino przygodowe pełną parą.
Oceń artykuł