Monty Python znowu na celowniku. "Transfobiczna" scena zostanie usunięta z "Żywota Briana"?

31.05.2023 12:41
Monty Python Fot. East News

John Cleese odniósł się do plotek, by z teatralnej wersji "Żywota Briana" miała zniknąć scena "Loretta".

Zachęcamy Was do odwiedzenia naszego Facebooka oraz Instagrama.

Kolejny raz pojawia się pomysł, żeby ocenzurować Monty Pythona. Tym razem w sieci pojawiły się doniesienia, że w teatralnej adaptacji "Żywota Briana" zabraknie jednej z kontrowersyjnych scen. John Cleese szybko zdementował te plotki wyjaśniając, że chociaż wiele osób doradza mu, by zrezygnować z tej sceny, nie zamierza tego robić.

Monty Python znowu na celowniku. "Transfobiczna" scena zostanie usunięta z "Żywota Briana"?

John Cleese szykuje teatralną wersję "Żywota Briana" w Wielkiej Brytanii. Pojawiły się doniesienia, że aktor usunie scenę "Loretta" i zrobi to pod naciskiem obsady oraz opinii publicznej. Przypomnijmy, że w danej scenie z filmu z 1979 roku mężczyzna o imieniu Stan stwierdza, że chce być kobietą i należy do niego zwracać się imieniem Loretta. Mówi również, że takie posunięcie jest "symboliczne dla naszych zmagań z opresją" oraz, że prawo do wyboru płci jest "niezbywalnym prawem każdego mężczyzny".

Komik szybko wyjaśnił za pośrednictwem Twittera, że nie zamierza rezygnować ze sceny. Napisał:

Mamy tu więc scenę, na którą przez 40 lat nie było żadnej skargi, o której mógłbym słyszeć - i nagle nie możemy jej przedstawić, bo zaczęłaby obrażać ludzi.

Wyznał, że kilka dni temu rozmawiał na temat teatralnej wersji "Żywota Briana" z ludźmi spoza Londynu i przy okazji rozmowy wspomniał, że rok wcześniej w Nowym Jorku pokazał scenariusz aktorom:

Wszyscy aktorzy, w tym kilku zdobywców nagrody Tony, zdecydowanie doradzili mi, abym usunął scenę z Lorettą. Oczywiście, że nie mam zamiaru tego zrobić.

Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy ktoś "czepia się" Cleese'a. W 2022 roku BBC postanowił usunąć jeden z odcinków serialu "Hotel Zacisze", tym samym aktor stał się ofiarą "kultury anulowania". W dzisiejszych czasach, gdy sporo mówi się o poprawności politycznej, Monty Python może mieć naprawdę ciężki okres.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.