Top 15: Najlepsze filmy z gatunku science fiction wszech czasów

Karolina Woźniak
30.01.2019 12:22
najlepsze filmy science fiction |undefined Fot. : shutterstock.com

Poznajcie 15 najlepszych filmów z gatunku science fiction wszech czasów. Jeśli jeszcze nie oglądaliście tych produkcji o kosmosie i przerażających maszynach, musicie jak najszybciej nadrobić zaległości. 

Science fiction jest gatunkiem filmowym, który często porusza tematykę życia na innych planetach, podróży w czasie czy nadprzyrodzonych zdolności. Często akcja, którą widzimy na ekranie, ma miejsce w przyszłości. Roboty, cyborgi, obce formy życia, statki kosmiczne i inne wymiary często królują w produkcjach tego gatunku. 

Dzięki Kubrickowi film science fiction wszedł na wyższy poziom. Za sprawą filmu "2001: Odyseja kosmiczna", fantastyka naukowa stała się wysokobudżetowymi produkcjami, które zostały wzbogacone efektami specjalnymi. Filmy Sci Fi o kosmosie zdobywały coraz większą popularność, a po sukcesie "Gwiezdnych wojen" w 1977 roku świat oszalał na punkcie tego gatunku. 

Zobacz także: >>Top 10: Najlepsze seriale z gatunku science fiction w historii<<

Oto najlepsze filmy sf wszech czasów. TOP 15

1. "Marsjanin" reż. Ridley Scott (2015)

Ridley Scott nakręcił film, który nie jest typowym filmem science fiction. Mark Watney (Matt Damon), w wyniku nieudanej misji na Marsa, zostaje sam na tej planecie. Musi znaleźć sposób, żeby przetrwać w warunkach, które są dla niego zdecydowanie nieprzyjazne. 

2. "Interstellar" reż. Christopher Nolan (2014)

Film Christophera Nolana, w którym grupa naukowców odkrywa tunel czasoprzestrzenny, który umożliwia szukanie nowego domu. W roli głównej Matthew McConaughey i Anne Hathaway. 

Zobacz też: >> Najlepsze filmy o kosmosie i kosmonautach <<

3. "Coś" reż. John Carpenter (1982)

Film Johna Carpentera, który jest twórcą slasherów i produkcji z gatunku science fiction. W roli głównej Kurt Russel, który wcielił się w rolę naukowca stacjonującego w bazie na Antarktydzie, w której coś zabija badaczy. 

4. "12 małp" reż. Terry Gilliam (1995)

Terry Gilliam stworzył obraz przyszłości, do której zostaje wysłany więzień. Mężczyzna ma zapobiec epidemii, która niemalże zniszczyła ludzkość. W rolach głównych Bruce Willis, Brad Pitt i Madeleine Stowe. 

Zobacz też: >> Top 10: Rockowe utwory z kosmosu <<

5. "Incepcja" reż. Christopher Nolan (2010)

To już kolejny film Christophera Nolana, który pojawia się w tym rankingu. W świecie, w którym z łatwością można wchodzić w świat snów, zadaniem złodzieja jest wszczepienie pewnej myśli do śpiącego umysłu ofiary. W rolach głównych Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt oraz Ellen Page. Muzykę do filmu robił Hans Zimmer, jeden z najpopularniejszych kompozytorów muzyki filmowej na świecie.

6. "Bliskie spotkania trzeciego stopnia" reż. Steven Spielberg (1977)

Film Stevena Spielberga wprowadził kino na nowe tory. Dzięki tej produkcji i filmowi Georga Lucasa "Gwiezdne wojny", powstała nowa odmiana kina rozrywkowego - kino nowej przygody. 

7. "Łowca androidów" reż. Ridley Scott (1982)

Kolejny film Ridleya Scotta. Sam reżyser przyznał, że ta produkcja należy do jego "najpełniejszych i najbardziej osobistych". "Łowca androidów" porusza takie problemy jak przeludnienie, inżynieria genetyczna, globalizacja i problemy klimatyczne. 

8. "Looper - pętla czasu" reż. Rian Johnson (2012)

Film Riana Johnsona, w którym przestępcy wysyłają swoich przeciwników do przeszłości, żeby ich zabić. Jeden z nich dostaje zlecenie na samego siebie. W roli głównej Bruce Willis i Joseph Gordon-Levitt. 

Zobacz także: >>Na co do kina w lutym 2019?<<

9. "Predator" reż. John McTiernan (1987)

Komandosi dostają zlecenie uwolnienia polityków, którzy zostali uwięzieni w jednej z amerykańskich dżungli. Na miejscu okazuje się, że to nie człowiek jest ich wrogiem... Film Johna McTiernana. 

10. "Matrix" reż. Lily Wachowski, Lana Wachowski (1999)

Neo dowiaduje się, że świat w którym żyje, jest tylko obrazem przesłanym przez roboty. Film został nakręcony przez siostry Wachowskie i z pewnością można uznać ten film za kultowy. W rolach głównych Keanu Reeves.  

11. "E.T." reż. Steven Spielberg (1982)

Pozostawiony na Ziemi kosmita zaprzyjaźnia się z chłopcem, małym Eliotem. Dziecko stara się pomóc ufoludkowi wrócić na swój statek kosmiczny. Kultowy film Stevena Spielberga, który wzrusza i bawi. 

12. "Obcy - 8. pasażer 'Nostromo'" reż. Ridley Scott (1979)

Statek kosmiczny "Nostromo" ląduje na niezidentyfikowanym planetoidzie. Jeden z członków ekipy zostaje zaatakowany przez obcą formę życia. To już trzeci w tym rankingu film Ridley'a Scotta. W roli głównej Sigourney Weaver. 

13. "2001: Odyseja kosmiczna" reż. Stanley Kubrick (1968)

Stanley Kubrick podzielił film na trzy epizody, których akcja dzieje się w różnych okresach historycznych i innych miejscach we wszechświecie. W filmie ukazane są relacje człowieka z różnymi inteligentnymi formami życia, nie tylko pozaziemskimi, ale również stworzonymi przez człowieka. 

14. "Avatar" reż. James Cameron (2009)

Sparaliżowany komandos zostaje wysłany na planetę Pandora, gdzie zaprzyjaźnia się z lokalną społecznością. Film zdobył trzy Oscary oraz dwa Złote Globy. "Avatar" to najbardziej dochodowy film w historii kina. 

15. "Gwiezdne Wojny" reż. George Lucas, Irvin Kershner, Richard Marquand, Rian Johnson, J.J Abrams (1977-2018)

W rankingu nie mogło zabraknąć serii "Gwiezdnych Wojen". Akcja rozgrywa się "dawno temu w odległej galaktyce". Filmy stały się elementem popkultury i zapisały na kartach historii kinematografii. Czy istnieje osoba, która nie oglądała tych produkcji?

Zobacz także: >>TOP 25: Najlepsze polskie komedie w historii<<

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.