Nie żyje Roman Załuski. Reżyser filmów "Kogel-Mogel" i "Och, Karol" miał 85 lat

07.12.2022 11:17
Nie żyje Roman Załuski. Reżyser filmów "Kogel-Mogel" i "Och, Karol" miał 85 lat Fot. materiały prasowe

W wieku 85 lat zmarł Roman Załuski, legendarny polski reżyser, twórca filmów "Kogel-mogel", "Och, Karol", "Anatomia miłości", czy "Dom". 

Nie żyje Roman Załuski. Polski reżyser miał 85 lat

Jak przekazało Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Roman Załuski zmarł 29 listopada 2022 roku, jednak dopiero teraz poinformowano o jego śmierci. Był polskim reżyserem i scenarzystą. Znany był przede wszystkim z takich tytułów jak: "Kogel-mogel", "Anatomia miłości", "Dom", "Wyjście awaryjne", czy "Och, Karol".

Za swoją pracę był sześciokrotnie nominowany do prestiżowego Złotego Lwa. Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, w 1970 roku otrzymał Nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji.

Polecamy

Roman Załuski urodził się 10 grudnia 1936 roku w Lidzie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, a po studiach wyjechał do Warszawy.

W późniejszych latach kariery nakręcił jeszcze filmy "Zaraza", "Kardiogram", "Azyl", "Głód serca", ale największą popularnością cieszyły się wspomniane wyżej komedie z lat 80. i początku 90. Ostatni raz pracował przy spektaklu telewizyjnym "Oferty Josepha Fouche" w 1996 roku.

Reżyser zmarł w wieku 85 lat. Nie podano przyczyny śmierci.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.