Dzień Kobiet na Netflix: 5 mln dolarów, nowa kategoria i damska historia kina [WIDEO]

08.03.2021 10:24
dom z papieru Fot. materiały prasowe Netflix

Czy wiesz, że pierwszy słynny damsko-damski pocałunek na wielkim ekranie miał miejsce już w 1930 roku? Netflix przypomina tę i wiele innych ciekawostek w specjalnym wideo na Międzynarodowy Dzień Kobiet. Serwis stworzył też specjalną kategorię filmów i seriali dla swoich subskrybentek, a dla twórczyń - przeznaczył dotację ze swojego nowego funduszu. 

Dzień Kobiet na Netflix to nie tylko filmy i seriale z żeńską postacią w centrum uwagi, które 8 marca (i nie tylko) umilą czas każdej widzce. To także dobre wieści dla twórczyń z całego świata. Gigant streamingowy postanowił przeznaczyć 5 mln dolarów z nowopowstałego Funduszu Netflix na rzecz Równości Twórczej na wsparcie i rozwój nowego pokolenia kobiet branży filmowej. Jak dotychczas dziewczyny za i przed kamerą zmieniały świat? Zobacz specjalne wideo Netflix przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Polecamy

Damska historia kina na Netflix [WIDEO]

W tym roku z okazji Dnia Kobiet Netflix postanowił przypomnieć ważne momenty, które zmieniały postrzeganie kobiet w świecie kina i telewizji. Branża filmowa ewoluowała przez ponad 100 lat, by osiągnąć punkt, w którym jest teraz - gdy kobiety za i przed kamerą wreszcie mają własny głos. Nie było nam to dane od początku. W filmach i serialach oraz rozmaitych programach rozrywkowych stopniowo pojawiały się motywy, sceny i wątki burzące stereotypy na temat płci i przełamujące tabu z płcią związane. Na małych i dużych ekranach kobiety powoli przestawały pełnić jedynie funkcje dekoracyjne, a zaczynały być pełnokrwistymi bohaterkami.

Również na kartach historii Netflix zapisało się wiele przełomowych twórczyń, aktorek i postaci. Serwis oddaje im hołd w specjalnym wideo z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Polecamy

Międzynarodowy Dzień Kobiet na Netflix

W bibliotece serwisu znajdziemy tak wiele inspirujących, wzruszających, zabawnych, przerażających i mocnych historii o kobietach, że trudno byłoby opracować zestawienie 10, 20 czy nawet 50 najlepszych produkcji Netflix o kobietach. Dziewczyny z "Orange is the New Black", członkinie gangu z "Domu z papieru", władczynie Wielkiej Brytanii z "The Crown", zawsze uśmiechnięta, niezłomna Kimmy Schmidt czy młode czarodziejki z "Sabriny" i "Sagi Winx" - to tylko początek długiej listy bohaterek, które po mistrzowsku prezentują różnorodne oblicza kobiet na ekranie. By ułatwić dotarcie do wszystkich tych seriali i filmów tworzonych przez kobiety, o kobietach i dla kobiet, Netflix przygotował specjalną nową kategorię o nazwie Międzynarodowy Dzień Kobiet, gdzie znajdziemy zarówno oryginalne produkcje serwisu jak i tytuły na licencji. 

miedzynarodowy_dzien_kobiet_netflix Fot. materiały prasowe Netflix
Polecamy

5 milionów dolarów na wsparcie kobiecych inicjatyw

Netflix od zawsze dbał o to, by w jego produkcjach oryginalnych ukazywano różnorodne spojrzenia na świat. Dotyczyło to nie tylko prezentowanych historii i postaci, ale też osób stojących za kamerą. Według ostatnich badań Annenberg Inclusion Initiative, serwis jest liderem branży w kwestii zatrudniania kobiet i równouprawnienia przy obsadzaniu ról, co pokazuje, że żeński głos zaczyna być coraz głośniejszy.

Zobacz także

Gigant streamingowy nie zamierza jednak spoczywać na laurach i poprzestawać na tym, co już zostało pokazane i opowiedziane. Aby kontynuować ten trend, władze firmy zdecydowały, że 5 milionów dolarów z nowopowstałego Funduszu Netflix na rzecz Równości Twórczej zostanie przeznaczonych na wsparcie i rozwój kobiet w branży filmowej. Środki te trafią do budżetu programów, które mają na celu odkrywanie i szkolenie młodych utalentowanych kobiet z całego świata, by następnie pomagać im w zdobywaniu wartościowej pracy.

Jak podsumowuje temat Bela Bajaria, Head of Global TV w Netflix:

Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by twórczynie, które przez długie lata były na straconej pozycji, dostały taką samą szansę na sukces, jaką do tej pory mieli mężczyźni.
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.