"Gra o tron": Kim była Jenny of Oldstones, o której śpiewał Podrick?

23.04.2019 11:43
Foto: kadr z klipu Florence + the Machine - Jenny of Oldstones|undefined Fot. kadr z klipu Florence + the Machine - Jenny of Oldstones

Pieśń zatytułowana "Jenny of Oldstones", którą uraczył nas Podrick Payne w 2. odcinku 8. sezonu "Gry o tron", zachwyciła fanów na całym świecie. Wyjaśniamy kim była tajemnicza Jenny, o której śpiewał jeden z bohaterów.

Choć drugi odcinek ósmego sezonu "Gry o tron" spotkał się z mieszanymi odczuciami, w jednej kwestii wszyscy są jednogłośni. Pieść śpiewana przez Podricka Payne'a, w jednej z końcowych scen, zachwyciła fanów na całym świecie, a jej wersja w wykonaniu Florence + the Machine z miejsca stała się hitem w Internecie. Jednak nie wszyscy wiedzą kim jest bohaterka utworu, tajemnicza Jenny oraz jak jej historia łączy się z bohaterami znanymi z serialu.

Kim była Jenny of Oldstones?

Tytułowa Jenny była dziewczyną niskiego pochodzenia, mieszkającą w Dorzeczu. Utrzymywała ona, że jest potomkinią Dzieci Lasu, z krwi Pierwszych Ludzi. Ta nieco dziwna, lecz piękna i urocza dziewczyna z kwiatami we włosach, skradła serce następcy tronu, księcia Duncana Targaryena, gdy ten podróżował przez Dorzecze w 239 roku Po Lądowaniu Aegona Zdobywcy. Młody książę zapałał do Jenny miłością tak wielką, że poślubił ją wbrew woli ojca, łamiąc w ten sposób przysięgę złożoną lordowi Lyonelowi Baratheonowi. Duncan miał bowiem poślubić córkę lorda Końca Burzy, a złamanie owego przyrzeczenia zaowocowało krótkotrwałą rebelią Baratheona. Król Aegon V Targaryen pragnął anulować zaślubiny syna, ten jednak odmówił, zrzekając się korony w imię miłości. W ten oto sposób następcą tronu został Jaehaerys II Targaryen, dziadek Daenerys.

Przeczytaj także

Jenny of Oldstones, a Książę, Którego Obiecano

Jenny of Oldstones miała znacznie większy wpływ na jedne z najważniejszych wydarzeń w historii Westeros, niż mogłoby się początkowo wydawać. Wpierw, to ona była pośrednią przyczyną tego, że Szalony Król objął pewnego dnia rządy nad Siedmioma Królestwami, gdyż za jej sprawą to jego ojciec, a nie wuj, został następcą tronu. Jenny przyjaźniła się również z leśną wiedźmą, którą przywiozła pewnego dnia na dwór. Tam Jaehaerys II Targaryen usłyszał z ust wiedźmy przepowiednię, że słynny Książę, Którego Obiecano narodzi się ponownie z linii jego dzieci, Aerysa i Rhaelli. Właśnie z tego powodu, Jaehaerys podjął decyzję o ślubie jego dzieci, którzy rządzili po nim w Westeros, jako Rhaella i Obłąkany Król.

Aerys II Targaryen, Obłąkany Król. Foto: Kadr z serialu Fot. Aerys II Targaryen, Obłąkany Król. Foto: Kadr z serialu "Gra o tron"

Król Aegon i książę Duncan Targaryen zginęli w 259 roku Po Lądowaniu Aegona, podczas tragedii w Summerhall, kiedy to na świat przyszedł Rhaegar Targaryen, biologiczny ojciec Jona Snow.

Jenny of Oldstones - nawiązania w sadze i serialu

Historia Jenny of Oldstones stała się inspiracją dla wielu pieśni w Siedmiu Królestwach, jedną z nich była właśnie ta wykonywana przez Podricka w 8. sezonie "Gry o tron". W książkach autorstwa George'a R.R. Martina, Jenny po raz pierwszy wspominana została w "Nawałnicy mieczy", gdy Arya Stark wraz z Bractwem bez Chorągwi podróżuje na wzgórze Wysokie Serce. Na miejscu, stara leśna wiedźma w ramach zapłaty za udzielone informacje, żąda wykonania pieśni o Jenny. Do owej piosenki nawiązuje również Robb Stark w rozmowie ze swą matką, a o samej historii Jenny i Duncana opowiada ser Barristan Selmy.

W serialu Jenny of Oldstones wspominana została zaledwie raz, w 7. sezonie "Gry o tron". Miało to miejsce w odcinku, w którym maesterzy z Cytadeli otrzymali kruka od Brana Starka, zawierającego informacje o tym, iż jest on Trójoką Wroną oraz, że armia Nocnego Króla maszeruje na Wschodnią Strażnicę. Maesterzy nie uwierzyli rzecz jasna w słowa młodego Starka i przywołali wówczas historię Jenny, która podnosiła, iż jest jednym z Dzieci Lasu, co oczywiście było nieprawdą.

"Gra o tron" 8. sezon - gdzie oglądać?

Wszystkie dotychczasowe odcinki "Gry o tron" dostępne są na platformie HBO GO. Najnowsze odcinki serialu zobaczyć można każdego poniedziałku o 3:00 i 20:10 na kanale HBO oraz o 21:00 na kanale HBO3.

Zobacz też: >> "Gra o tron" sezon 8: Zapowiedź trzeciego odcinka <<

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.