"Gra o tron" TOP20: Najlepsze momenty w historii serialu

28.05.2019
Aktualizacja: 25.11.2019 09:08
Krwawe Gody, foto: kadr z 9. odcinka 3. sezonu Fot. Krwawe Gody, kadr z 9. odcinka 3. sezonu "Gry o tron"

"Gra o tron" jest serialem, w którym nagromadzenie epickich i emocjonalnych scen przekracza wszelkie granice. Specjalnie dla was sporządziliśmy listę 20 absolutnie najlepszych momentów historii "Gry o tron".

W trakcie wieloletniej przygody z "Grą o tron" przyszło nam zobaczyć wiele podniosłych, emocjonujących i iście epickich scen, które już na zawsze zachowają się w naszej pamięci. Na przestrzeni ośmiu sezonów, hit stacji HBO zaserwował nam naprawdę wiele zarówno zabawnych jak i strasznych oraz zwyczajnie wzruszających scen, w trakcie których targały nami silne emocje. Dziś wybraliśmy dla was dwadzieścia, naszym zdaniem, niepodważalnie najlepszych momentów, jakich dostarczyła nam "Gra o tron".

Top20: Najlepsze momenty w historii "Gry o tron"

Poniżej znajdziecie zestawienie najlepszych momentów, jakie przyszło nam oglądać na przestrzeni wszystkich ośmiu sezonów "Gry o tron". Wybór nie był łatwy, gdyż spośród takiej ilości rozmaitych scen, wybranie raptem dwudziestu graniczy niemalże z cudem. Zdecydowaliśmy się zatem na te najbardziej epickie i zapadające w pamięć chwile, które przeżywaliśmy jeszcze na długo po emisji odcinka oraz o których godzinami dyskutowaliśmy ze znajomymi.

1. "Gra o tron" S03E4: Daenerys Targaryen kupuje Nieskalanych

Trzeci sezon "Gry o tron" był zdecydowanie złotym czasem dla Matki Smoków. Daenerys zdobyła wówczas nie tylko przychylność ludu Zatoki Niewolniczej, ale również potężną armię Nieskalanych, która miała pomóc jej w odzyskaniu tronu ojca. Scena, gdy Niespalona wchodzi w posiadanie słynnej armii oraz wyzwala niewolników miasta Astapor, to pierwszy moment gdy bohaterka pokazuje swą siłę i potęgę oraz wykorzystuje smoki.

2. "Gra o tron" S03E09: Krwawe Gody

Słynne Krwawe Gody, podczas których doszło do rzezi Starków, stały się niejako jedną z wizytówek "Gry o tron", świadczących o nieprzewidywalności i okrucieństwie jakie jest w stanie zaserwować nam serial. Potworna, niesprawiedliwa i doprawdy zaskakująca śmierć Robba Starka (dla tych, którzy nie czytali książek rzecz jasna) złamała serca fanów na całym świecie, a jeden z aktorów występujących w serialu przyznał, że aby nakłonić znajomych do sięgnięcia po "Grę o tron", puszczał im właśnie sekwencję Krwawych Godów.  

Nie przegap: "Gra o tron": ile postaci zginęło w serialu?

3. "Gra o tron" S06E10: Arya Stark zabija Waldera Freya

To był moment, na który fani "Gry o tron" czekali od czasu Krwawych Godów. Organizator najsłynniejszego wesela w historii Westeros - Walder Frey w końcu odpowiedział za swoje czyny. I to w jakim stylu! Młodziutka Arya Stark, należąca już do grona Ludzi Bez Twarzy, nie tylko nakarmiła starego Freya mięsem jego własnych synów, ale również poderżnęła mu gardło, wypowiadając przy tym niezwykle symboliczne słowa.

4. "Gra o tron" S07E01: Arya Stark zabija ród Freyów

Arya Stark, by pomścić swą rodzinę, nie poprzestała jednak na samym Walderze Freyu. Przybrała bowiem jego twarz i pod przykrywką wymordowała cały jego ród, dolewając trucizny do ich wina. Lordowie Północy określili Jona Snow człowiekiem, który pomścił Krwawe Gody. My jednak wiemy, kto naprawdę tego dokonał.

5. "Gra o tron" S01E09: Śmierć Neda Starka

To właśnie dziewiąty odcinek pierwszego sezonu "Gry o tron", gdy głowę stracił człowiek jawiący się w naszych oczach jako główny bohater serialu, był chwilą, w której zdaliśmy sobie sprawę jak nieprzewidywalnym tworem jest "Gra o tron" i że żaden, ale to absolutnie żaden z bohaterów nie jest już bezpieczny. Dla wielu był to właśnie ten moment, w którym bez reszty zakochali się w serialu, za jego bezwzględną i szokującą naturę. 

6. "Gra o tron" S04E06: Przemowa Tyriona w trakcie procesu

Emocjonująca, pełna żalu i nienawiści przemowa Tyriona Lannistera, w trakcie jego procesu o zamordowanie króla Joffreya, to prawdopodobnie jedna z najlepszych tego typu scen w historii telewizji. Nic zatem dziwnego, że wcielający się w jego postać Peter Dinklage nagrodzony został za swój występ Złotym Globem.

Zobacz też: Najlepsze cytaty i przemowy z "Gry o Tron" 

7. "Gra o tron" S06E10: Wybuch Septu Baelora

Choć fani "Gry o tron" uwielbiają pławić się w swej nienawiści do Cersei Lannister, jedno trzeba owej bohaterce przyznać - potrafi pozbywać się swych wrogów w iście spektakularny sposób. Wysadzenie w powietrze Septu Baelora w połączeniu z nastrojową muzyką autorstwa Ramina Djawadiego to jedne z głównych powodów, dla których finał szóstego sezonu uważany jest za absolutnie najlepszy epizod w historii "Gry o tron".

8. "Gra o tron" S06E10: Jon Snow Królem na Północy

Finału sezonu szóstego ciąg dalszy. W tym epizodzie nie tylko dowiadujemy się o prawdziwym pochodzeniu Jona Snow (lub jak kto woli Aegona Targaryena), ale jesteśmy również świadkami przejmującej przemowy młodziutkiej Lyanny Mormont zwieńczonej obwieszczeniem Jona Snow Królem na Północy. Jest to kulminacyjny moment przysłowiowego odbijania się od dna rodziny Starków, co jest nie tylko bardzo satysfakcjonującym, ale również niezwykle wzruszającym momentem.

Przeczytaj także

9. "Gra o tron" S04E02: Purpurowe Wesele

Purpurowe Wesele, które miało miejsce w drugim odcinku czwartego sezonu "Gry o tron", to z całą pewnością jeden z najbardziej satysfakcjonujących momentów w historii serialu. To właśnie wtedy Olenna Tyrell podstępem uwolniła nie tylko bohaterów, ale również widzów od irytującej osoby króla Joffreya. Naprawdę, tylko "Gra o tron" była w stanie sprawić, że miliony fanów na całym świecie wiwatowały na widok syna konającego w ramionach zrozpaczonej matki. 

10. "Gra o tron" S06E09: Finał Bitwy Bękartów

Choć cały epizod, w trakcie którego rozgrywa się tytułowa Bitwa Bękartów zalicza się w poczet najlepszych momentów jakie przyszło nam oglądać w "Grze o tron", to właśnie chwila gdy Sansa Stark wraz z Littlefingerem i rycerzami Doliny zjawia się by wspomóc siły Jona, przechylając tym samym szalę zwycięstwa, jest najbardziej epickim i emocjonującym elementem odcinka.

11. "Gra o tron" S04E08: Walka Oberyna z Górą

Pojedynek Oberyna i Góry, zwieńczony śmiercią tego pierwszego, to jeden z najbardziej ekscytujących i szokujących momentów w historii serialu. Mało kto podejrzewał, że waleczny Oberyn, w którego rękach spoczywał los Tyriona Lannistera, zostanie w tak spektakularny sposób pozbawiony życia. Właśnie za takie momenty pokochaliśmy "Grę o tron".

12. "Gra o tron" S07E06: Śmierć Viseriona

Mimo, iż wiele osób spodziewało się takiego obrotu spraw, śmierć pierwszego ze smoków Daenerys - Viseriona, była niezwykle bolesnym przeżyciem. Był to nie tylko moment, w którym zdaliśmy sobie sprawę z ogromu zagrożenia jakie stanowi Nocny Król, ale również okrutna lekcja dla Matki Smoków, która wówczas zdała sobie sprawę, że jej dzieci nie są niezniszczalne.

13. "Gra o tron" S08E03: Walka Smoków

Przyznajmy otwarcie - był to moment, na który czekali wszyscy już od chwili wskrzeszenia Viseriona. Walka, do której doszło pomiędzy smokami Daenerys była nie tylko spektakularna i przerażająca, ale również do pewnego stopnia smutna. Zwłaszcza z uwagi na fakt, iż to głównie Rhaegalowi przyszło walczyć z nieumarłym bratem, a jak wszyscy wiemy właśnie te dwa smoki były wcześniej dosłownie nierozłączne.

14. "Gra o tron" S05E08: Finał Bitwy o Hardhome

W ósmym odcinku piątego sezonu twórcy zaserwowali nam istny horror i jeden z najbardziej przerażających momentów w historii "Gry o tron". Starcie Dzikich i członków Nocnej Straży z armią nieumarłych niejednemu widzowi zmroziło krew w żyłach. To również wtedy ujrzeliśmy po raz pierwszy Nocnego Króla w pełnej okazałości, gdy podnosząc ręce pokazał ogrom mocy jaką włada.

15. "Gra o tron" S07E07: Upadek Muru

Kolejny moment, który robi ogromne wrażenie, mimo, iż nie był zaskoczeniem chyba dla nikogo. Upadek Muru mieliśmy w zasadzie gwarantowany od kiedy tylko Nocny Król wszedł w posiadanie smoka, jednak trzeba przyznać, że destrukcja gigantycznej konstrukcji, która przez poprzednie sezony była jedynym co oddzielało krainę Westeros od świata nieumarłych, była nie lada widowiskiem.

16. "Gra o tron" S07E07: Śmierć Littlefingera

Choć Littlefinger zaliczał się do grona postaci, które kochamy nienawidzić i cieszył się dość pokaźnym gronem fanów, na jego śmierć czekali niemalże wszyscy. I to śmierć możliwie jak najbardziej spektakularną. Dlatego raczej nikt nie był zawiedziony sposobem w jaki Petyr Baelish pożegnał się z życiem. Pokonany swoją własną bronią został zdemaskowany przez młodych Starków, a Arya własnoręcznie poderżnęła mu gardło sztyletem, którym Littlefinger zaatakował ich ojca w 1. sezonie serialu. 

Zobacz też: Czy "Gra o tron" doczeka się kontynuacji? 

17. "Gra o tron" S02E09: Bitwa nad Czarnym Nurtem - wybuch floty Stannisa

Choć pod koniec drugiego sezonu Wojna Pięciu Królów trwała już w najlepsze, to właśnie bitwa nad Czarnym Nurtem była pierwszą sceną batalistyczną, zrealizowaną z takim rozmachem, jaką przyszło nam zobaczyć w "Grze o tron". Dla wielu widok eksplodującej floty Stannisa Baratheona był przełomowym momentem, w którym zrozumieli, iż mają do czynienia z serialem innym niż wszystkie.

18. "Gra o tron" S07E04: Atak Daenerys na wojska Lannisterów

Pamiętacie słowa Roberta Baratheona, odnośnie tego, że jedynie idiota zmierzyłby się z armią Dothraków na otwartym polu? Cóż, jak się okazało, Jaime Lannister nie podzielał jego zdania i odważnie postanowił stawić czoła wojskom Daenerys. Jednak gdy na polu bitwy zawitał smok Drogon, nawet Królobójca zdał sobie sprawę, że losy bitwy zostały właśnie przesądzone. Choć 7. sezonowi "Gry o tron" można wiele zarzucić, dosłowne "wejście smoka" w wykonaniu Drogona wzbudziło zachwyt nawet w najbardziej cynicznych odbiorcach.

Zobacz też: Fani wybrali najgorszy moment 7. sezonu "Gry o tron"

19. "Gra o tron" S08E06: Przemowa Daenerys po zdobyciu Królewskiej Przystani

Zarówno cały finałowy sezon, jak i przemiana Daenerys w Szaloną Królową i puszczenie przez nią z dymem Królewskiej Przystani, spotkały się z miażdżącą krytyką ze strony fanów. Niezależnie od tego, po której stronie barykady stoimy, wszyscy musimy przyznać, że przemowa, jaką wygłosiła Matka Smoków do swych wojsk, tuż po podbiciu stolicy i odzyskaniu tronu ojca, była doprawdy imponująca. Wrażenie potęgował nie tylko klimat odcinka i ryczący wniebogłosy Drogon, ale przede wszystkim gardłowy język Dothraków, którym między innymi posługiwała się Daenerys.

Nie przegap: Emilia Clarke inspirowała się Hitlerem, w przygotowaniach do finałowej przemowy

20. "Gra o tron" S04E09: Śmierć braci z Nocnej Straży w starciu z Olbrzymem

Dziewiąty odcinek czwartego sezonu, czyli słynna bitwa o Czarny Zamek, sam w sobie był niezwykle emocjonującym przeżyciem, jednak jednym z najważniejszych oraz najbardziej poruszających momentów było stracie braci z Nocnej Straży z Olbrzymem. Przyjaciele Jona poświęcili własne życie, by bronić zamku, ginąc ze słowami przysięgi na ustach.

 

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.