"Gra o tron" TOP15: Najbardziej wzruszające śmierci w serialu

28.05.2019
Aktualizacja: 03.02.2020 14:49
Foto: materiały prasowe|undefined Fot. materiały prasowe

"Gra o tron" słynie ze swej nieprzewidywalności, brutalności oraz uśmiercania głównych bohaterów na wszelkie możliwe sposoby. Które serialowe zgony wzruszyły nas najbardziej?

Powszechnie wiadomo, że w "Grze o tron" trup ścielił się niezwykle gęsto. Już od pierwszego sezonu wiadomym było, że absolutnie żaden z bohaterów nie jest w Westeros bezpieczny. Specjalnie dla was sporządziliśmy listę 15 najbardziej wzruszających scen śmierci w "Grze o tron".

Najbardziej wzruszające śmierci w historii "Gry o tron"

Na przestrzeni wszystkich ośmiu sezonów "Gry o tron" mieliśmy okazję zobaczyć liczne zgony bohaterów, którzy ginęli na najróżniejsze możliwe sposoby. Jednym przyszło umrzeć w okrutny, innym w niemalże śmieszny sposób. Byli również tacy, których zarówno sama śmierć, jak i jej okoliczności, poruszyły nas w szczególny sposób. To właśnie im poświęcamy dzisiejszy artykuł, prezentując wam zestawienie najbardziej wzruszających śmierci w "Grze o tron". Zaznaczamy jednak, że braliśmy pod uwagę jedynie ludzkich bohaterów, zatem śmierci wilkorów i smoków nie znalazły się na naszej liście.

1. Bracia z Nocnej Straży - S04S09

Dziewiąty odcinek czwartego sezonu, czyli słynna bitwa o Czarny Zamek, sam w sobie był niezwykle emocjonującym przeżyciem, jednak jednym z najważniejszych oraz najbardziej poruszających momentów było stracie braci z Nocnej Straży z Olbrzymem. Przyjaciele Jona poświęcili własne życie, by bronić zamku, ginąc ze słowami przysięgi na ustach. 

2. Ser Jorah Mormont - S08E03

Choć wielu widzów było zawiedzonych niewielką ilością zgonów w 3. odcinku 8. sezonu "Gry o tron" (zapowiadanego jako najprawdziwsza rzeź), trzeba przyznać, że ilość nadrobiona została jakością. Któż bowiem nie uronił łzy na widok Daenerys opłakującej poległego Joraha Mormonta? Już sam fakt śmierci najwierniejszego z przyjaciół Matki Smoków był dostatecznie wzruszający, a doszedł do tego jeszcze fakt, iż zginął w tak heroiczny i symboliczny dla jego postaci sposób - chroniąc swą ukochaną królową.

Zobacz też: Kluczowa postać z "Gry o tron" początkowo miała przeżyć do samego końca

3. Theon Greyjoy - S08E03

Kolejna jakże ważna i poruszająca śmierć, którą przyszło nam zobaczyć podczas bitwy o Winterfell. Theon Greyjoy (zwany pieszczotliwie przez fanów Greystarkiem) przeszedł na przestrzeni wszystkich sezonów naprawdę imponującą przemianę. Pod koniec swojego życia stał się w oczach widzów bohaterem, dobrym człowiekiem, który wreszcie odnalazł właściwą drogę i zginął heroiczną, honorową śmiercią.

Przeczytaj także

4. Talisa, Robb i Catelyn Stark - S03E09

Słynne Krwawe Gody, podczas których doszło do rzezi Starków, stały się niejako jedną z wizytówek "Gry o tron", świadczących o nieprzewidywalności i okrucieństwie jakie jest w stanie zaserwować nam serial. Potworne, niesprawiedliwe i doprawdy zaskakujące śmierci Robba Starka oraz jego żony i matki złamały serca fanów na całym świecie, a słynne wesele po dziś dzień uznawane jest za jeden z najbardziej poruszających momentów w historii telewizji.

5. Eddard Stark - S01E09

To właśnie dziewiąty odcinek pierwszego sezonu "Gry o tron", gdy głowę stracił człowiek jawiący się w naszych oczach jako główny bohater serialu, był chwilą, w której zdaliśmy sobie sprawę jak nieprzewidywalnym tworem jest "Gra o tron" i że żaden, ale to absolutnie żaden z bohaterów nie jest już bezpieczny. Co było najgorsze w śmierci Neda Starka? Nie sam fakt jego szokującego zgonu, czy nawet reakcja jego dwóch zrozpaczonych córek. Najbardziej bolesny był fakt, iż najbardziej prawy i honorowy człowiek w Westeros zginął jako zdrajca, łamiąc swe własne zasady obwieszczając Joffreya prawowitym królem.

Zobacz też: "Gra o tron": Najlepsze momenty w historii serialu

6. Daenerys Targaryen - S08E06

Finałowy odcinek "Gry o tron" nie był łatwym przeżyciem dla fanów Matki Smoków. Daenerys Targaryen, choć osiągnęła swój życiowy cel i odzyskała tron ojca, zrobiła to kosztem, którego zarówno widzowie, jak i inny bohaterowie serialu nie byli w stanie zaakceptować. Na to, że śmierć Daenerys jest aż tak bolesna i wzruszająca składa się wiele czynników: przemiana jaka się w niej dokonała, co zaowocowało tym, że Niespalona zginęła stając się tym, z czym całe życie starała się walczyć - tyranem; fakt, iż zginęła zaraz po tym, jak spełniła swoje największe marzenie, jednak nie było jej dane faktycznie zasiąść na Żelaznym Tronie; reakcja zrozpaczonego Drogona oraz przede wszystkim to, iż poniosła ona śmierć z ręki ukochanego.

Nie przegap: Jason Momoa skomentował finał "Gry o tron"

7. Hodor - S06E05

"Hold the Door", czyli scena śmierci poczciwego Hodora, to jedna z najpopularniejszych scen w całej "Grze o tron". Gigantyczny przyjaciel młodych Starków, potrafiący wymówić tylko jedno słowo, zginął heroiczną i zwyczajnie potworną śmiercią, poświęcając własne życie, by Bran Stark zdołał uciec przed armią Nocnego Króla. Emocjonalnego impaktu owej scenie dodaje również fakt, iż to właśnie wtedy dowiadujemy się, dlaczego losy młodego Wylisa potoczyły się w taki sposób i jak stał się on "przygłupim" Hodorem.

Zobacz też: W armii Nocnego Króla miała się pojawić Hodor

8. Shireen Baratheon - S05E09

Śmierć Shireen Baratheon to jedna z najmocniejszych i najbardziej kontrowersyjnych scen w historii nie tylko "Gry o tron", ale również całej telewizji. Mądra, wrażliwa i nad wyraz dojrzała księżniczka, która bardzo chciała pomóc swemu ojcu w wygraniu wojny o tron, który prawnie mu się należał. Nie przewidziała jednak, że jej właśni rodzice postanowią spalić ją żywcem na stosie tylko po to, by osiągnąć zamierzony cel. Tragizmu całej sytuacji dodaje fakt, iż bardzo szybko okazało się, że młodziutka Shireen zginęła nadaremno.

9. Ygritte - S04E09

Pierwsza ukochana Jona Snow, dla której bękart Starków złamał śluby, była kobietą twardą, silną i przebiegłą. W walce sprawdzała się lepiej niż niejeden mężczyzna, a w strzelaniu z łuku nie miała sobie równych. Jakże przewrotny okazał się jej los, gdy zginęła właśnie za sprawą strzały wymierzonej przez młodego chłopca, któremu wcześniej zamordowała rodziców. Choć można się spierać w sprawie tego, czy śmieć Ygritte była zasłużona, czy też nie, każdy przyznać musi, że jej ostatnie chwile w ramionach ukochanego należą do najbardziej wzruszających momentów w serialu.

10. Sandor Clegane - S08E05

W 5. odcinku 8. sezonu doszło wreszcie do długo wyczekiwanego Cleganebowl, czyli starcia Sandora Clegane z jego bratem Gregorem. Gdy Ogar i Góra stanęli do walki, od początku wiedzieliśmy, że ulubieniec publiczności nie ma większych szans ze znaczne potężniejszym i nieumarłym gigantem. Sandor pożegnał się z życiem nie tylko w spektakularny, ale przede wszystkim bardzo symboliczny sposób - zabijając swego nemezis, w sposób nawiązujący do jego największego lęku, wywołanego notabene właśnie przez starszego brata.

11. Ser Jaime Lannister - S08E05

Zwieńczenie losów Jaima Lannistera to jeden z najgłośniej krytykowanych wątków 8. sezonu "Gry o tron". Niezależnie jednak od tego, czy potrafiliśmy zaakceptować powrót Królobójcy do jego bliźniaczej siostry czy też nie, śmierć człowieka, który na przestrzeni sezonów przeobraził się na naszych oczach z antagonisty w prawdziwego bohatera, była poruszającym przeżyciem. Zwłaszcza, gdy przyszło nam zobaczyć Tyriona odkopującego ciała swego rodzeństwa. Najbardziej wzruszającym aspektem śmierci Jaimiego Lannistera jest fakt, iż odszedł w sposób o jakim zawsze marzył - w ramionach ukochanej kobiety.

Zobacz też: "Gra o tron" ciekawostki: Czego jeszcze nie wiecie o serialu HBO?

12. Myrcella Baratheon (Lannister) - S05E10

Myrcellę, córkę Jaima i Cersei Lannisterów, ciężko nazwać nawet drugoplanową postacią, gdyż na ekranie widniała zaledwie przez chwilę. A jednak mimo to jej śmierć poruszyła lwią część widzów. Była to dobra, wrażliwa i delikatna dziewczyna o złotym sercu, którą czekało długie życie u boku ukochanego. Cała ta bajkowość wątku Myrcelli z miejsca powinna była wzbudzić podejrzenia widzów, w końcu mieliśmy do czynienia z "Grą o tron", gdzie szczęście i miłość nie mają racji bytu, a przynajmniej nie na dłuższą metę. Tak więc oto młodziutka Myrcella została podstępnie otruta i skonała w ramionach swego zrozpaczonego ojca, zaraz po tym jak odbyli niezwykle ważną i wzruszającą rozmowę.

13. Khal Drogo - S01E10

Śmierć męża Daenerys, choć uznawana za jedną z najbardziej idiotycznych, zalicza się również w poczet najbardziej wzruszających momentów w "Grze o tron". Młodziutka wówczas Matka Smoków nie tylko nieświadomie poświęciła ich nienarodzone dziecko, by Drogo mógł przeżyć, ale również chwilę później zmuszona była własnoręcznie odebrać mu życie.

14. Ser Barristan Selmy - S05E04

Ser Barristan Selmy był jednym z najlepszych rycerzy Siedmiu Królestw, oraz oddanym doradcą Daenerys Targaryen, który przemierzył cały kontynent by służyć prawowitej królowej. Był człowiekiem ciepłym acz skutecznym, który nie bał się zdradzać co naprawdę myśli, nawet w obecności swych władców. Zginął walcząc w imię Matki Smoków, ratując Szarego Robaka z rąk Synów Harpii. Jego śmierć poruszyła nie tylko serca widzów, ale również samej Daenerys, która bezlitośnie pomściła zamordowanie wiernego przyjaciela.

Nie przegap: Czy "Gra o tron" doczeka się kontynuacji? 

15. Ser Beric Dondarrion - S08E03

Dla jasności - mamy na myśli tę ostateczną śmierć, do której doszło podczas bitwy o Winterfell. Ser Beric Dondarrion wyzionął bowiem ducha aż siedem razy, z czego po pierwszych sześciu wrócił do świata żywych za sprawą magii Pana Światła. W końcu jednak poległ bohaterską śmiercią, chroniąc życie Aryi Stark - dziewczyny, która jeszcze nie tak dawno pragnęła go zabić.

 

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.