HBO Max usunęło 5 odcinków "South Park", bo przedstawiały proroka Mahometa

25.06.2020 14:45
HBO Max usunęło 5 odcinków "South Park", bo przedstawiały proroka Mahometa Fot. materiały prasowe/Comedy Central

HBO Max zainwestowało miliardy dolarów, aby przejąć prawa do pokazywania niezwykle popularnych seriali, takich jak "Przyjaciele", czy "South Park". Niestety ponoszą tego niespodziewane konsekwencje w postaci... cenzurowania programów.

Niedawno w USA wystartowała platforma streamingowa HBO Max, która w ciągu kilkunastu miesięcy ma być dostępna w większej ilości krajów. Dzięki niej widzowie mają dostęp nie tylko do wszystkich programów HBO, ale też większości filmów stworzonych przez wytwórnię Warner Bros. Właściciele platformy wyłożyli również miliardy dolarów na przejęcie praw streamingowych do takich seriali jak "Przyjaciele", "Rick i Morty", czy "South Park". 

HBO Max usuwa ze swojej oferty kilka odcinków South Park

Niestety, w przypadku "South Park" HBO Max nie może się pochwalić "pełną" ofertą programu. Platforma zdecydowała się bowiem usunąć ze swojej biblioteki aż 5 odcinków legendarnego serialu. Jak podaje portal Deadline, HBO Max postanowiło nie ryzykować kolejnych kontrowersji i usunęło epizody, które prezentowały proroka Mahometa znanego z religii islamu. 

Opisywane epizody mają naruszać znany pogląd islamu, który zakłada, że tworzenie wizerunków Mahometa, czy innych proroków jest kompletnie zakazane. Pomniki, rysunki, obrazy, czy inne próby pokazania proroków mają bowiem zachęcać do czczenia fałszywych bożków, co jest dużym pogwałceniem zasad islamu.

Przeczytaj także

I tak wiemy, że z oferty HBO Max usunięto odcinek "Super Best Friends" z sezonu 5 (pokazywał główne figury religijne, czyli Jahwe, Mahometa, Mojżesza, czy Jezusa jako organizację przypominającą Ligę Sprawiedliwości), a także duet odcinków "200" oraz "201" (te akurat były już usunięte z oferty Hulu, a także nawet z oficjalnej strony Southpark.com, gdzie wszystkie epizody można obejrzeć za darmo). Platforma streamingowa zrezygnowała również z odcinków "Cartoon Wars Part 1" oraz "Part 2".

Co ciekawe, twórcy "South Park", czyli Matt Stone i Trey Parker dostali w 2010 roku pogróżki za wcześniejsze próby pokazania Mahometa. Z tego powodu stacja Comedy Central postanowiła usunąć głos i ocenzurować wygląd Mahometa w powtórkach odcinków, a potem całkowicie je usunąć ze strony internetowej serialu oraz ze streamingu.

Jesteśmy pewni, że Parker i Stone przejęli się całą sytuacją nieco mniej, ale rozumiemy Comedy Central - nie chcieli ryzykować zdrowia swoich kur, które znoszą złote jaja.

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.