Pawlicki, Więdłocha, Stramowski i Żurawski w polskim horrorze. Dwa pierwsze odcinki już dostepne

10.03.2021 10:33
Skowyt - Audioteka: Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha, Piotr Stramowski i Michał Żurawski Fot. Audioteka/materiały prasowe

"Skowyt" to audioserial grozy Audioteki z doborową obsadą. W produkcji udział wzięli Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha, Piotr Stramowski i Michał Żurawski. O czym jest mroczna historia stworzona przez Wojciecha Chmielarza i Jakuba Ćwieka?

W bazie Audioteki pojawiła się nowa superprodukcja, która może zainteresować fanów horroru. Mowa o audioserialu pod tytułem "Skowyt", za który odpowiadają specjalista od kryminałów Wojciech Chmielarz i gwiazda polskiej fantastyki Jakub Ćwiek. W serialu udział wzięli między innymi Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha, Piotr Stramowski i Michał Żurawski.

"Skowyt" - o czym jest  polski horror Audioteki?

Zazwyczaj słowa "polski" i "horror" nie idą w parze. Tak się jakoś dziwnie składa, że rodzime filmy grozy, zamiast wywoływać lęk i przerażenie raczej śmieszą.

Polecamy

Być może wcale nie chodzi o to, że Polacy nie potrafią opowiadać strasznych historii, tylko o nieodpowiedni dobór medium. Tę zagadkę pomoże rozwiązać nowa produkcja serwisu audiobookowego Audioteka. 5 marca 2021 roku zadebiutował dwa pierwsze odcinki "Skowytu", za który odpowiadają dwie gwiazdy polskiej literatury popularnej - Wojciech Chmielarz i Jakub Ćwiek. Oprócz znanych i utalentowanych autorów zaangażowano również popularnych aktorów, którzy wcielili się w głównych bohaterów "Skowytu". Chmielarz zdradził, czego dotyczy fabuła audioserialu.

"Skowyt" jest opowieścią o demonach, które w nas drzemią i które pod naciskiem różnych zdarzeń potrafią wyjść na jaw - mówi Wojciech Chmielarz, jeden z autorów scenariusza - Ta zjawa z zewnątrz, która tu się pojawia, jest jedynie katalizatorem, a nie przyczyną. Ona raczej wydobywa z ludzi to, co w nich głęboko tkwi. To było od początku nasze założenie z Kubą – obaj uważamy, że najstraszniejsze w horrorze jest to, jak opowieści wygrzebują z człowieka wszystko, co najgorsze. Jak pokazują zło, które tkwi w nas, a nie w jakimś potworze. Pamiętam, jakie wrażenie zrobiła na mnie ta pierwsza, czarno-biała "Noc żywych trupów" Romero, obejrzana wiele lat temu. Tam zombie były raczej dekoracją, a całość opierała się na relacjach między postaciami ludzkimi w sytuacji kryzysowej. Dlatego ten film był tak przerażający – to nie żywe trupy przerażały, a żywi ludzie.

Akcja dzieje się w Polsce i została rozciągnięta w czasie - od lat 90. do współczesności. Ćwiek postanowił odpowiedzieć na pytanie, czy nasz kraj jest odpowiednim miejscem osadzenia horroru.

Uważam, że każde miejsce na ziemi nadaje się do tego, by umieścić w nim fabułę horroru, bo lęk to coś, co bierze się przede wszystkim z wnętrza. Niektóre lęki są uniwersalne, a inne bardziej regionalne, związane z konkretną kulturą, ale nas, ludzi, łączy strach. W Polsce faktycznie niewiele horrorów przebiło się dotychczas do świadomości masowego odbiorcy - choć powstają w tym gatunku coraz ciekawsze rzeczy - ale nie wynika to z tego, że USA, Japonia czy Hiszpania mają większy potencjał gatunkowy. Po prostu tam pojawili się twórcy gotowi zaryzykować i wydawcy czy producenci, którzy za tym poszli.
Polecamy

Jak prezentuje się "Skowyt"? Poniżej możecie posłuchać fragmentu pierwszego odcinka audioserialu.

Pawlicki, Więdłocha, Stramowski i Żurawski to nie wszystkie gwiazdy w obsadzie "Skowytu". W audioserialu grozy usłyszymy również Eryka Lubosa, Agnieszkę Żulewską i Piotra Głowackiego. Narratorem został natomiast Krzysztof Banaszyk. Za reżyserię odpowiada Piotr Jaworski. Aktorzy również skomentowali pracę nad tą nietypową superprodukcją.

Tuż po premierze dwóch pierwszych części "Skowytu" na kanale YouTube Audioteki pojawiło się spotkanie z twórcami mrożącej krew w żyłach opowieści oraz aktorami, którzy w niej wystąpili.

Polecamy

"Skowyt" - gdzie słuchać polskiego audioserialu grozy?

Produkcja składa się z sześciu odcinków. Dwa pierwsze trafiły do Audioteki 5 marca 2021 roku. Kolejne cztery będą pojawiać się co piątek. Pierwszy epizod jest dostępny za darmo w aplikacji Audioteki, którą można wypróbować przez 14 dni za darmo. W ofercie serwisu oprócz tysięcy audiobooków znajdują się również podcasty, audioreportaże, audioseriale i superprodukcje, w których udział wzięli znani i doświadczeni aktorzy, lektorzy i dziennikarze. Wszystkie treści Audioteki można znaleźć w aplikacji dostępnej na urządzenia z systemami iOS i Android.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.