Psycholog ewolucyjny zbadał fenomen Baby Yody. Dlaczego tak go kochamy?

25.11.2019 10:31
Foto: kadr z serialu Fot. kadr z serialu "The Mandalorian"/ Disney +

Baby Yoda to najnowszy hit internetu. Psycholog ewolucyjny postanowił wyjaśnić, skąd wziął się fenomen bohatera "The Mandalorian".

Baby Yoda podbił serca internautów na całym świecie. W sieci aż roi się od zachwytów nad 50-letnim niemowlakiem z serialu "The Mandalorian". Dlaczego malec wywołał aż tak olbrzymią falę miłości? Psycholog ewolucyjny postanowił to objaśnić.

Baby Yoda - naukowiec zbadał, dlaczego tak go kochamy

Portal Rolling Stone zwrócił się do psychologa ewolucyjnego, doktora Daniela J. Krugera, z prośbą o rozwikłanie tej jakże istotnej tajemnicy. Co sprawia, że Baby Yoda jest tak słodki, że na jego punkcie oszaleli nawet ludzie, którzy do serialu Disney + podchodzili z rezerwą? Odpowiedzią jest mix nauki i odpowiedniego wykorzystania popkultury.

Składa się na to kilka rzeczy. Po pierwsze - Yoda jest jedną z najbardziej lubianych postaci w uniwersum "Gwiezdnych wojen". Myślę, że cieszy się powszechnym szacunkiem i podziwem.
Przeczytaj także

Następnie Kruger powołał się na pracę austriackiego etologa Konrada Lorenza - autora terminu Kindchenschema. Jest to nic innego, jak zestaw cech sprawiających, że uważamy coś za słodkie. Przykładowo - wielkie oczy, które charakteryzują Baby Yodę.

Wśród gatunków, które mają instynkt rodzicielski, widzimy te naprawdę powszechne cechy. Media uwypuklają te cechy w postaciach z kreskówek. Weźmy choćby koniki My Little Pony teraz i w latach 80. Dzisiejsze postacie mają jeszcze bardziej przesadzone cechy noworodków. To sprawia, że są dla nas jeszcze słodsze. Jeśli chodzi o zainteresowanie ludzi, myślę, że ["The Mandalorian" - przyp.red.] naprawdę strzelił w dziesiątkę.
Przeczytaj także

Na punkcie Baby Yody oszaleli nie tylko widzowie. Jeden z aktorów serialu opisał malca słowami: "Jest tak piękny, że aż łamie Ci serce". Nikomu nie przeszkadza również fakt, że nie znamy nawet imienia, ani rasy bohatera (Baby Yoda to przydomek nadany przez internautów, gdyż malec faktycznie wygląda jak mały Yoda, ale nim nie jest).

Przeczytaj także

Disney Plus - kiedy premiera w Polsce?

Niestety, na obecną chwilę nie wiadomo, kiedy Baby Yoda zawita na ekranach polskich odbiorników. Zgodnie z pogłoskami, Disney + ma zadebiutować w naszym kraju już w przyszłym roku. Świadczyć o tym może fakt, że serwis ma już w Polsce przedstawicieli, którzy przygotowują się do premiery w naszym kraju.

Zobacz też: George Lucas odwiedził plan serialu "The Mandalorian". Zobaczcie zakulisowe wideo

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.