W serialach animowanych Foxa, jak „Simpsonowie”, czy „Cleveland Show” nie usłyszymy już białych aktorów w rolach postaci o innym kolorze skóry

28.06.2020 12:41
W serialach animowanych Foxa, jak „Simpsonowie”, czy „Cleveland Show” nie usłyszymy już białych aktorów w rolach postaci o innym kolorze... Fot. . Everett Collection/East News

Producenci seriali animowanych Foxa postanawiają naprawić swoje niedopatrzenia z przeszłości i wreszcie mówią otwarcie o problemie reprezentacji na ekranie.

W piątek producenci serialu „Simpsonowie” wydali specjalne oświadczenie, w którym zobowiązują się do poprawy sytuacji, którą ignorowali przez lata.

„Od teraz „Simpsonowie” nie będą już zatrudniać białych aktorów do dubbingowania postaci o innym kolorze skóry” – możemy przeczytać w specjalnej notatce.

„Sprawa Apu” – od tego się zaczęło

Temat reprezentacji postaci o innym kolorze skóry, którym głos podkładają biali aktorzy w serialach animowanych trwa już od jakiegoś czasu, a „Simpsonowie” są jego najbardziej wyrazistym przykładem. 

Przeczytaj także

Kilka miesięcy temu jeden z użytkowników Twittera, wierny fan serialu „Simpsonowie” przygotował specjalny film, w którym zwrócił uwagę, że postać Apu Nahasapeemapetilona została napisana przez białych scenarzystów, a głos podkłada jej biały mężczyzna. Dodał także, że właśnie z tego powodu bohater jest uosobieniem wszystkich stereotypów o Hindusach w Stanach Zjednoczonych i że jest to postać problematyczna, właśnie z tego powodu.

Stacja pierwotnie nie odniosła się do filmu fana. Jednak jakiś czas później wyemitowano odcinek, który wydawał się bezpośrednio nawiązywać do kontrowersji. W odcinku z 8 kwietnia 2018 roku „No Good Read Goes Unpunished”, bohaterowie przytoczyli analogiczną sytuację, podkreślając, że:

"Coś, co zaczęło się dekady temu, podobało się i nie było obraźliwe, dziś jest niepoprawne politycznie. Co można z tym zrobić?"

po którym następował kolejny stereotypowy dowcip. Fani nie byli zadowoleni z takiego rozwiązania sprawy. Głównie dlatego, że nie było to właściwie żadne prawdziwe rozwiązanie.

Przeczytaj także

Obecna decyzja producentów

Teraz okazuje się jednak, że stacja posłucha zdenerwowanych fanów i naprawi błędy przeszłości. Deklaracja zmiany podejścia jest tylko jednym z kroków podjętych przez producentów w stronę rzeczywistej poprawy sytuacji reprezentacji osób o innym kolorze skóry i prawdziwym oddaniem głosu przedstawicielom innych narodowości na ekranie. Kilka tygodniu temu Hank Azaria, który wcielał się w postać Apu zdradził, że zdecydował się zakończyć współpracę z serialem.

„(…) Podjęliśmy decyzję, że nie będę już podkładał głosu pod postać Apu. Czujemy, że to właściwy krok. (…) Co producenci zrobią z tą postacią, leży już w ich gestii”.
Przeczytaj także

Zalążek większej zmiany

Warto zwrócić też uwagę, że piątkowa deklaracja producentów „Simpsonów” pojawia się w momencie, gdy wiele gwiazd otwarcie wycofuje się z grania postaci o innym kolorze skóry.

Aktor Mike Henry, który podkładał głos pod postać Clevelanda w „Family Guyu” i „Cleveland Show” po blisko 20 latach pracy nad rolą, zdecydował się oddać głos bohatera osobie, która lepiej odda prawdziwy głos postaci.

"Kocham tego bohatera, ale postać o innym kolorze skóry powinna grać osoba o innym kolorze skóry. W związku z tym, decyduję się przestać grać tego bohatera".

I love this character, but persons of color should play characters of color. Therefore, I will be stepping down from the role.

W ostatnich dniach także trzy popularne aktorki wyraziły ubolewanie, że zgodziły się podkładać głos pod bohaterki o innym kolorze skóry w popularnych serialach animowanych, podkreślając, że w ten sposób niejako zabrały pracę osobom, które lepiej oddałyby prawdziwy głos tych bohaterów.

Przeczytaj także

Mowa o Alison Brie wcielającą się w Diane Nguyen, bohaterkę wietnamsko-amerykańskiego pochodzenia z serialu Netfliksa „BoJack Horseman”, Kristen Bell z nowego serialu Apple TV+ „Central Park” oraz Jenny Slate z serialu „Big Mouth” produkcji Netfliksa. Dwa z tych seriali są wciąż emitowane i obecnie trwa casting aktorki, która dzieli z bohaterką to samo pochodzenie i ten sam kolor skóry.

Jak dalej potoczą się losy postaci o innym kolorze skóry w najpopularniejszych serialach animowanych, dowiemy się pewnie w najbliższych tygodniach i miesiącach, gdy pojawią się pierwsze informacje na temat nowych castingów.

Czytaj także: „The Boys” – znamy datę premiery 2. sezonu. Jest też pierwsza wideo-zapowiedź.

 

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.