TOP 15 - Najlepsze seriale o policji i detektywach

Czasem lepsze od skomplikowanych zagadek kryminalnych jest obserwowanie policjantów próbujących te zagadki rozwiązać. Przedstawiamy listę 15 najlepszych seriali o pracy policjantów i detektywów.
Seriale policyjne i detektywistyczne dzieli cienka granica od seriali kryminalnych. Różnica jest w głównej mierze taka, że w przypadku tych pierwszych ważniejsza od rozwiązania zagadki, jest droga do niego, podczas której podziwiać możemy pracę służb.
Z okazji premiery nowego sezonu serialu "Odwróceni" przygotowaliśmy dla was listę 10 seriali o policji i detektywach. Wśród nich znajdziecie pozycje zarówno poważne, jak i lekkie komedie.
Zobacz też: >> Top 10 czołówek z zagranicznych seriali kryminalnych <<
15. "Glina" (2003-2008)
Zaczynamy polskim akcentem. Serial Władysława Pasikowskiego, który momentami wydaje się być spin-off'em kinowego hitu reżysera. Mowa tu oczywiście o "Psach", których klimat udało się Pasikowskiemu przenieść i na mały ekran. Z olbrzymim sukcesem rzecz jasna. Produkcja bardzo dobrze oddaje szarą polską rzeczywistość i umiejętnie obrazuje przestępczość w naszym kraju. Mamy tu do czynienia z brakiem jasnego podziału na dobrych i złych, ciekawymi i intrygującymi sprawami oraz genialnie zarysowanymi postaciami. W rolach głównych m.in. Jerzy Radziwiłowicz, Maciej Stuhr i Robert Gonera.
14. "Dowody zbrodni" (2003)
Główną bohaterką jest tutaj Lilly Rush, detektyw z filadelfijskiej policji. Zajmuje się ona nierozwiązanymi sprawami sprzed lat. Serial cechuje surowy, przygnębiający klimat i ciekawe - nierzadko przerażające - zagadki kryminalne.
13. "CSI: Kryminalne zagadki Miami" (2002-2012)
Łapanie zbrodniarzy i walka z przestępstwami za pomocą najbardziej nowoczesnych metod. Owszem, serial momentami mocno ociera się o science fiction, jednak przysparza ogromne pokłady radochy, kiedy mamy okazję śledzić bohaterów rozwiązujących ciekawe zagadki kryminalne za pomocą zdumiewającej technologii. Ze wszystkich odsłon serii wybraliśmy właśnie tę, ze względu na klimat i zapadającego w pamięć rudzielca w głównej roli.
12. "Happy Valley" (2014 – obecnie)
Produkcja opowiada o Catherine Cawood, sierżant policji, która walczy z brutalną przestępczością w pewnej urokliwej angielskiej dolinie. Zaletami tego serialu są z całą pewnością realistyczność, ciężki i ponury klimat oraz główna bohaterka, której zwyczajnie nie da się nie lubić.
11. "Wallander" (2008-2016)
Serial jest ekranizacją powieści Henninga Mankella. Głównym bohaterem jest Kurt Wallander, komisarz policji w szwedzkim Ystad, który poza walką z przestępcami, zmierzyć się musi również z własnym życiem. A problemów ma nie mało. Produkcja została wielokrotnie wyróżniona nagrodami BAFTA, a wystąpili w niej aktorzy tacy jak Kenneth Branagh i Tom Hiddleston.
10. "Luther" (2010-2019)
Serial opowiada o detektywie pracującym w zajmującej się poważnymi przestępstwami londyńskiej jednostce. Bywa niezwykle brutalny, a tropienie przestępców, będące jego obsesją, przywodzi na myśl walkę drapieżnika z ofiarą. W roli głównej Idris Elba.
9. "Ripper Street: Tajemnica Kuby Rozpruwacza" (2012-2016)
Jeśli lubicie nastrojowe i pełnokrwiste kryminały, jest to pozycja dla was. Fabuła kręci się tu wokół trzech funkcjonariuszy londyńskiej policji, którzy starają się zaprowadzić porządek po serii morderstw dokonanych przez tajemniczego Kubę Rozpruwacza w dzielnicy Whitechapel. Do głównych zalet produkcji zaliczają się piękne kostiumy, doskonały klimat, tempo akcji oraz genialne kreacje aktorskie. W rolach głównych Matthew Mcfadyen, znany z roli Bronna w "Grze o tron" Jerome Flynn oraz Adam Rothenberg.
8. "Magia kłamstwa" (2009-2011)
Głównym bohaterem serii jest Dr Cal Lightman, człowiek który potrafi wykryć każde, nawet najlepsze kłamstwo. Jest naukowcem behawiorystą, specjalizującym się w odczytywaniu znaczenia mimiki twarzy, który współpracuje ze wszystkimi możliwymi organami ścigania. To właśnie postać głównego bohatera jest największą zaletą produkcji, gdyż jego wnikliwość bardzo szybko udziela się widzowi. Po zaledwie kilku odcinkach sami zaczniecie analizować wszystkie najdrobniejsze szczegóły w zachowaniu podejrzanych.
7. "River" (2015)
Ten mini serial opowiada historię Szweda (w tej roli, jak zawsze genialny Stellan Skarsgård) pracującego w brytyjskiej policji. Główny bohater ma dość osobliwą przypadłość, albowiem rozmawia ze zmarłymi. Nie jest rzecz jasna medium, a jego "rozmowy" to najzwyczajniejsze na świecie halucynacje, z których zdaje sobie w pełni sprawę. Poza wyśmienitą grą Skarsgårda serial cechuje również dobry klimat i piękne zdjęcia.
Nie przegap: >> 10 najdziwniejszych zaburzeń psychicznych <<
6. "Z Archiwum X" (1993-2002)
Choć to produkcja kojarzona głównie z kinem science fiction, "Z Archiwum X" świetnie sprawdza się również jako serial detektywistyczny. Twórcy serialu często inspirowali się prawdziwymi wydarzeniami z akt wielu służb, które nie zostały wyjaśnione. Główni bohaterowie (David Duchovny i Gillian Anderson) zajmują się rozwiązywaniem zagadek trudnych do wyjaśnienia w sposób racjonalny.
5. "PitBull" (2005-2008)
Zanim na scenę weszły Nowe Porządki i Niebezpieczne kobiety, Patrykowi Vedze udało się stworzyć genialny polski serial, przedstawiający wątki oparte o autentyczne historie. Nie było tu mowy o przerysowaniu i przejaskrawieniu fabuły i postaci, był czysty i brudny realizm. Serial cechują świetnie napisane, rozbudowane wątki, pierwszorzędny klimat oraz znakomicie rozpisane postacie policjantów. Polski serial, który po prostu trzeba obejrzeć.
Zobacz też: >> TOP 10: Najlepsze polskie seriale kryminalne XXI wieku <<
4. "Brooklyn 9-9" (2013 - obecnie)
Tym razem nieco znacznie lżejsza, komediowa formuła. Fabuła kręci się wokół leniwego, ale bardzo utalentowanego detektywa z 99. posterunku nowojorskiej policji i jego kompanów. Nie jest to produkcja szczególnie ambitna, ale też nie taki był jej cel. Serial ma przede wszystkim bawić, a z tego zadania wywiązuje się pierwszorzędnie.
Zobacz też: >> Top 10: Najlepsze seriale komediowe wszech czasów <<
3. "Mindhunter" (2017 - obecnie)
Jeśli ciekawi was temat seryjnych morderców i psychopatów, którzy nie są bezmyślnymi maszynami do zabijania, a intrygującymi osobowościami pokroju Hannibala Lectera, czy Teda Bundy'ego - jest to serial dla was. Produkcja bez zbędnego koloryzowania przedstawia historię dwóch agentów FBI, którzy postanawiają zgłębić psychikę brutalnych morderców, co w tamtym okresie było zupełnie nowym zjawiskiem. Mamy tu interesującą fabułę, kameralny klimat, świetnie zarysowane postacie, oraz - jako wisienkę na torcie - Davida Finchera jako reżysera.
2. "Prawo ulicy" (2002-2008)
Serial opowiada o walce policji z handlarzami narkotyków na ulicach Baltimore, w którym każdy sezon przedstawia inne śledztwo. Każda z historii uwydatnia rozmaite problemy społeczne i robi to w iście mistrzowski sposób. Jest to jeden z najbardziej złożonych i wielowątkowych seriali w historii telewizji i absolutny must-watch dla fanów tego typu produkcji.
1. "Detektyw" (2014 - obecnie)
Serial jest antologią, czyli każdy sezon przedstawia zupełnie inną historię z zupełnie innymi bohaterami. Choć sezon 2 uznawany jest za znacznie słabszy od pozostałych, serial wciąż jest absolutnym majstersztykiem pod każdym możliwym względem. Matthew McConaughey zagrał tu rolę życia, jednak poza wyśmienitą grą aktorską mamy tutaj istną ucztę dla fanów złożonych i arcyciekawych historii, oraz genialny scenariusz i niesamowity klimat. Jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z tą pozycją, nadróbcie to jak najszybciej.
Oceń artykuł