TOP 35: Najlepsze cytaty i przemowy z "Gry o Tron"

Natalia Nowecka
04.02.2019 13:52
Gra o tron cytaty|undefined Fot. . materiały prasowe

"Gra o tron" to nie tylko najpopularniejszy serial na świecie, ale również istna skarbnica cytatów. Przedstawiamy wam listę TOP 35 najlepszych cytatów z "Gry o tron".

"Gra o tron" poza pierwszorzędnymi efektami specjalnymi, skomplikowaną fabułą i imponującą warstwą wizualną, ma do zaoferowania coś jeszcze - doskonały scenariusz, zawierający cały zastęp mądrych, życiowych oraz zwyczajnie zabawnych cytatów. Życiowe mądrości, popularne powiedzonka i dramatyczne przemowy, które mamy okazję usłyszeć podczas seansu "Gry o tron" na stałe zapisały się już w popkulturze i powtarzane są przez miliony ludzi na całym świecie, w tym nawet przez osoby nie należące do fanów serii. 

Specjalnie dla was sporządziliśmy listę 35 najlepszych cytatów z "Gry o tron", w tym pięciu przemów. Zaznaczamy jednak, że dewizy rodów Westeros nie były przez nas brane pod uwagę, dlatego też "Winter is coming" nie znalazło się w poniższym zestawieniu. 

Zobacz też: >> „Gra o tron”: TOP5 najciekawszych teorii dotyczących serialu <<

TOP 35: Najlepsze cytaty z "Gry o tron"

1. "You know nothing Jon Snow"

Nic nie wiesz Jonie Snow.

Zwrot skierowany przez Ygritte w stronę Jona Snow stał się bezkonkurencyjnie najpopularniejszym i najczęściej przytaczanym cytatem z całego serialu. Stał się również inspiracją do całej masy memów krążących po internecie, najczęściej odnoszących się do studentów w trakcie egzaminów.

2. "The North remembers" 

Północ pamięta.

Cytat powtarzany przez Ludzi Północy po zajściu mającym miejsce podczas Krwawych Godów, nawiązujący do słynnej północnej lojalności i miłości, jaką podwładni darzyli ród Starków.

3. "Valar Morghulis"

Wszyscy muszą umrzeć.

Popularne powiedzonko, najczęściej powtarzane przez Aryę Stark, które wydaje się być motywem przewodnim serialu.

4. "The things I do for love"

Rzeczy, które robię w imię miłości.

Ostatnie słowa, wypowiedziane przez Jamiego Lannistera, które Bran Starn usłyszał zanim runął z wieży w Winterfell, w pierwszym odcinku "Gry o tron". To właśnie z tym cytatem najczęściej kojarzony jest Lew Lannisterów, zwany również Królobójcą.

5. "Tell Cersei, I want her to know it was me."

Powiedz Cersei, chcę by wiedziała, że to byłam ja.

Słynna Królowa Cierni - Olenna Tyrell, była jedną z najbardziej lubianych postaci w "Grze o tron". Sympatię widzów zyskała za sprawą swojej bezpośredniości, umiejętności przegadania absolutnie każdego człowieka w Siedmiu Królestwach, nienawiści do Cersei Lannister oraz przede wszystkim - pozbycia się Joffreya. Kobieta taka, jak Olenna  nawet w chwili śmierci potrafiła przysłowiowo napluć w twarz przeciwnikowi. I tak właśnie odeszła Olenna - z godnością, rzucając na odchodne, iż to ona odpowiada za zamordowanie ukochanego syna królowej. Klasa sama w sobie.

6. "I was born to rule the Seven Kingdoms, and I will."

Urodziłam się by rządzić Siedmioma Królestwami - i będę.

Daenerys Targaryen przeszła bardzo długą drogę, by znaleźć się w miejscu, w którym jest aktualnie. Wszystkie przeszkody jakie musiała pokonać i krzywdy jakie spotkały ją po drodze, wymienia w chwili poznania Jona Snow, gdy serwuje mu swój dramatyczny monolog zwieńczony powyższym stwierdzeniem.

7. "We know no king but the King in the North whose name is Stark"

Nie uznajemy innego króla, niż Król na Północy, który nazywa się Stark.

Piękne, ukazujące olbrzymią lojalność słowa, powtórzone dwukrotnie przez młodziutką Lyannę Mormont - za pierwszym razem w liście do Stannisa Baratheona, jako odpowiedź na jego wezwanie, oraz podczas jej przejmującej przemowy w Winterfell.

8. "There is only one god and his name is death, and there is only one thing we say to death: Not today."

Jest tylko jeden bóg, a jego imię to śmierć. I jest tylko jedna rzecz, którą mówimy śmierci: Nie dziś.

Dewiza Syrio Forela, która stała się inspiracją dla młodej Aryi Stark i wielokrotnie dodawała jej odwagi podczas walki o przetrwanie w owładniętym wojną Westeros.

9. "When you play the game of thrones you win or you die. There is no middle ground"

Gdy grasz w grę o tron, wygrywasz lub giniesz. Innej opcji nie ma.

Zdarzają się przypadki, gdy w serialu jest nam dane usłyszeć jego tytuł, z ust jednego z bohaterów. Tak właśnie było w przypadku rozmowy Cersei Lannister z Eddardem Starkiem, kiedy to królowa wygłosiła pamiętne zdanie, idealnie oddające ducha serialu i będące w pewnym sensie zapowiedzią tego, co czeka nas w dalszych sezonach.

10. "That’s what I do, I drink and I know things"

To właśnie robię, piję i wiem różne rzeczy.

Słynny cytat Tyriona Lannistera, będący jednocześnie idealnym opisem jego postaci.

11. "The Lannisters send their regards"

Lannisterowie przesyłają pozdrowienia.

Wielu osobom wciąż pęka serce na samą myśl o tych słowach. Kwestia wypowiedziana przez Roose'a Boltona w chwili dokonywania mordu na Robbie Starku, stała się symbolem rzezi, jaka miała miejsce podczas Krwawych Godów i zdrady, jakiej dopuścili się rody Freyów i Boltonów.

12. "The Lannisters always pay their debts"

Lannisterowie zawsze spłacają swoje długi.

Znów Lannisterowie, tym razem z obietnicą, lub jak kto woli groźbą. Ich popularne powiedzenie (często mylnie uważane za dewizę ich rodu) można bowiem interpretować dwojako, w zależności od sytuacji - jako obietnicę wynagrodzenia, lub groźbę, że za każdą wyrządzoną krzywdę przyjdą z odpłatą. 

13. "If you think this has a happy ending you haven't been paying attention"

Jeśli liczysz na szczęśliwe zakończenie, to nie uważałeś.

Każdy fan, gdy rozważa możliwy scenariusz zakończenia "Gry o tron", niemalże zawsze, z miejsca myśli o słowach Ramsaya Boltona (wówczas Snow). Czy są bowiem lepsze słowa oddające charakter tego serialu, w którym nic nigdy nie kończy się dobrze?

14. "Lion doesn't concern himself with the opinions of the sheep"

Lew nie przejmuje się opiniami owiec.

Cytat Tywina Lannistera, idealnie oddający jego osobowość i podejście do innych ludzi.

15. "Any man who must say 'I am the king' is no true king"

Każdy kto musi powtarzać, że jest królem, nie jest prawdziwym królem.

Kolejna mądrość, która padła z ust Tywina, tym razem pod adresem rozwścieczonego Joffreya. Każdy fan serialu, gdziekolwiek usłyszy zwrot "jestem królem" z miejsca przytacza słowa starego Lannistera.

16. "Explain to me why it is more noble to kill ten thousand men in battle than a dozen at dinner?"

Wyjaśnij mi, dlaczego niby bardziej szlachetnym jest zabicie dziesięciu tysięcy ludzi podczas bitwy, niż tuzina podczas obiadu?

Znów Tywin Lannister i jego mądrości. Ten cytat dokładnie przedstawia, jak zimnym i wyrachowanym człowiekiem był senior rodu Lannisterów.

17. "- How can a man be brave if he's afraid? - That is the only time a man can be brave."

- Jak człowiek może być odważny, jeśli się boi? - Tylko wtedy człowiek może być naprawdę odważny.

Tym razem mądrość Neda Starka, przytoczona przez jego syna Robba.

18. "Tell Lord Tywin winter is coming for him. Twenty thousand northerners marching south to find out if he really does shit gold."

Przekaż lordowi Tywinowi, że nadchodzi do niego zima. Dwadzieścia tysięcy żołnierzy północy maszeruje na południe, by sprawdzić, czy naprawdę sra złotem.

Jeśli ktokolwiek jeszcze się zastanawiał, czy Robb Stark potrafi być prawdziwym badassem, zamiast wystraszonym chłopcem, te słowa rozwiały wszelkie wątpliwości. Zwłaszcza, że Młody Wilk faktycznie stanowił olbrzymie zagrożenie dla sił Lannisterów, o czym sam Tywin Lannister miał się wkrótce przekonać.

19. "Kill the boy, Jon Snow. Winter is almost upon us. Kill the boy and let the man be born"

Zabij chłopca Jonie Snow. Zima już prawie nadeszła. Zabij chłopca i pozwól narodzić się mężczyźnie.

Przyznajcie, kto z was przeczytał ten tekst głosem Maestera Aemona?

20. "Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armour yourself in it, and it will never be used to hurt you."

Nigdy nie zapominaj o tym, kim jesteś, bo świat na pewno o tym nie zapomni. Uczyń z tego swoją siłę, a wtedy przestanie to być twoją słabym punktem. Zrób z tego swoją zbroję, a nikt nie użyje tego przeciwko tobie.

Gdy zapytacie fanów "Gry o tron" o ich ulubiony cytat z serialu, przynajmniej połowa wskaże życiową radę, której Tyrion Lannister udzielił Jonowi Snow, podczas ich pierwszego spotkania w odcinku pilotażowym.

21. "Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb, but they refuse. They cling to the realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is."

Chaos jest niczym drabina. Wielu próbuje się po niej wspinać, jednak ponoszą porażkę i na zawsze porzucają dalsze próby. Upadek ich łamie. Niektórzy zaś otrzymują taką szansę, ale zamiast tego kurczowo trzymają się królestwa, bogów albo miłości. To tylko złudzenie. Jedynie drabina i wspinanie są prawdziwe.

Petyr Baelish a.k.a Littlefinger i jego wizja rzeczywistości zaserwowana w rozmowie z Varysem i przytaczana później wielokrotnie (w tym przez Brana Starka).

22. "My name is Arya Stark. I want you to know that, the last thing you are ever going to see is a Stark smiling down at you as you die."

Nazywam się Arya Stark. Chcę, żebyś wiedział, że ostatnią rzeczą, jaką zobaczysz będzie Stark, uśmiechający się oglądając twoją śmierć.

Scena, która pozszywała serca fanów, po tym jak pękły podczas Krwawych Godów.

23. "The more people you love, the weaker you are. You'll do things for them that you know you shouldn't do. You'll act the fool to make them happy, to keep them safe. Love no one but your children."

Im więcej osób kochasz, tym jesteś słabsza. Robisz dla nich rzeczy, których wiesz, że nie powinnaś. Postępujesz głupio, by były szczęśliwe, bezpieczne. Nie kochaj nikogo, prócz swych dzieci.

Rada Cersei Lannister skierowana do młodziutkiej Sansy Stark, jeszcze za czasów, gdy ta zaręczona była z synem królowej. Trzeba przyznać, że słowa te choć szorstkie i przygnębiające, często okazują się niezwykle prawdziwe.

24. "Money buys a man's silence for a time. A bolt in the heart buys it forever."

Pieniądze kupują ludzkie milczenie na pewien czas, ale dobrze wymierzony bełt kupuje je na zawsze.

Petyr Baelish i jego praktyczne podejście do życia.

25. "Always keep your foes confused. If they are never certain who you are or what you want, they cannot know what you are like to do next."

Zawsze dbaj o to, by wrogowie byli zbici z tropu. Jeśli nie są pewni, kim jesteś czy czego chcesz, nie będą wiedzieli, co zrobisz za chwilę.

Tym razem Littlefinger tłumaczący Sansie Stark swoją taktykę w walce o Żelazny Tron.

26. "When the snows fall and the white winds blow the lone wolf dies but the pack survives."

Kiedy spada śnieg i wieje biały wiatr, samotny wilk umiera, ale stado przeżyje.

Piękne słowa odnoszące się do rodu Starków, wypowiedziane przez głowę rodziny Eddarda Starka, a przytoczone przez jego córkę Sansę.

27. "What is honor compared to a woman's love? What is duty against the feel of a newborn son in your arms or the memory of a brother's smile? Wind and words. Wind and words. We are only human, and the gods have fashioned us for love. That is our great glory, and our great tragedy."

Czym jest honor wobec miłości do kobiety? Czym jest obowiązek wobec radości, jaką się czuje, kiedy trzyma się w ramionach nowo narodzonego syn, albo wspomnienia uśmiechu barta? Wiatr i słowa. Słowa i wiatr. Jesteśmy tylko ludźmi, których bogowie uformowali do miłości. Oto istota naszej chwały i naszej tragedii.

Piękna scena, w której maester Aemon dobitnie ukazuje, jak ciężka jest ścieżka honoru.

28. “Don’t fight in the North or the South. Fight every battle everywhere, always in your mind. Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once. Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you’ve seen before.”

Nie walcz na Północy, ani na Południu. Tocz każdą z bitew, zawsze w swoim umyśle. Każdy jest twoim wrogiem, jak i również każdy jest twoim przyjacielem. Spełnia się każdy możliwy scenariusz wydarzeń. Żyj w taki sposób, a nic Cię nie zaskoczy. Cokolwiek się wydarzy, będzie to coś, co już przewidziałaś.

Słowa Petyra Baelisha skierowane do Sansy Stark, będące niezwykle mądrą i praktyczną życiową poradą.

29. “The man who passes the sentence should swing the sword. If you would take a man's life, you owe it to him to look into his eyes and hear his final words. And if you cannot bear to do that, then perhaps the man does not deserve to die.”

Ten, kto wydaje wyrok, powinien go także wykonać. Jeśli chcesz odebrać komuś życie, powinieneś spojrzeć mu w oczy i wysłuchać jego ostatnich słów. Jeśli zaś nie masz na to odwagi, nie możesz być pewien, czy ten człowiek zasługuje na śmierć.

Zdecydowanie najpopularniejszy cytat Eddarda Starka, skierowany do jego młodego syna Brana. Słowa te dobitnie pokazują, jak honorowym i prawym człowiekiem był senior rodu Starków.

30. Przysięga braci z Nocnej Straży

Nadchodzi noc i zaczyna się moja warta. Zakończy ją tylko śmierć. Nie wezmę sobie żony, nie będę miał ziemi, ojca ani dzieci. Nie założę korony i zapomnę o zaszczytach. Będę żył i umrę na posterunku. Jestem mieczem w ciemności. Jestem strażnikiem na murach. Jestem ogniem, który odpędza zimno, światłem, które przynosi świt, rogiem, który budzi śpiących, tarczą, która osłania krainę człowieka. Moje życie i mój honor należą teraz do Nocnej Straży na te noc i wszystkie pozostałe.

Słowa przysięgi same w sobie mogą nie robić wrażenia, jednak podczas bitwy o Czarny Zamek, gdy bracia z Nocnej Straży giną z przysięgą na ustach, są w stanie wzruszyć absolutnie każdego.

Przeczytaj także

31. Przemowa ser Allisera Thorne'a podczas bitwy o Czarny Zamek

Bracia! Sto pokoleń strażników broniło tego zamku! Nigdy wcześniej nie padł, dziś też nie padnie! Atakują nas Thennowie. Ci, którzy jedzą zabitych. Chcecie skończyć w ich bebechach? Dziś będziemy walczyć, a gdy wstanie Słońce, Czarny Zamek będzie trwać! Nocna Straż będzie trwać!

Można nie lubić Allisera Thorne'a, jednak przyznać trzeba, że jego przemowa podczas bitwy o Czarny Zamek była imponująca.

32. Przemowa Aryi Stark podszywającej się pod Waldera Freya

[...] jestem z was dumny. To wy, mój ród, pomogliście mi wymordować Starków podczas Krwawych Godów. Tak! Radujcie się. Dzielni z was ludzie. Zaszlachtowaliście ciężarną kobietę. Poderżnęliście gardło matce pięciorga dzieci. Wyrżnęliście gości, których zaprosiliście do swego domu. Ale nie udało wam się wyrżnąć wszystkich Starków. I to był wasz błąd. Powinniście byli wyrwać ich razem z korzeniami! Jeśli choć jeden wilk przeżyje, owce nigdy nie będą bezpieczne.Gdy ludzie spytają co tu się stało, powiedz, że Północ pamięta. Powiedz, że dla rodu Freyów nadeszła zima.

Zemsty Aryi Stark ciąg dalszy, tym razem wyeliminowała cały ród zdradzieckich Freyów. Trzeba przyznać, iż ta przemowa zalicza się w poczet cytatów brzmiących znacznie lepiej w polskiej wersji językowej, niż w oryginale.

33. Przemowa Lyanny Mormont

Twego syna zaszlachtowano podczas Krwawych Godów, lordzie Manderly, lecz odmówiłeś walki. Ty przysięgałeś wierność rodowi Starków, lordzie Glover, lecz w chwili największej potrzeby odmówiłeś walki. A Ty, lordzie Cerwyn? Twój ojciec został żywcem obdarty ze skóry przez Ramsaya Boltona, a Ty i tak odmówiłeś walki. Ale ród Mormontów pamięta. Północ pamięta! Nie uznajemy innego króla, niż Król na Północy, który nazywa się Stark. Nie obchodzi mnie to, że jest bękartem. Krew Neda Starka płynie w jego żyłach. Jest moim królem, od dziś aż do końca!

Przemowa młodziutkiej Lyanny Mormot, która zaowocowała koronacją Jona Snow na Króla na Północy, jest jedną z najbardziej poruszających i satysfakcjonujących scen w historii "Gry o tron"

34. Przemowa Tyriona Lannistera podczas procesu

Ocaliłem was. Ocaliłem to miasto i wasze nic nie warte życia. Powinienem był pozwolić, by Stannis was pozabijał [...] Nie zrobiłem tego. Nie zabiłem Joffreya i cholernie tego żałuję! Patrzenie na śmierć twojego podłego bękarta sprawiło mi większą uciechę niż tysiąc kłamliwych kurew! Żałuję, że nie jestem potworem, za jakiego mnie macie! Żałuję, że nie mam wystarczająco trucizny, żeby wytruć całą waszą zgraję! Chętnie poświęciłbym życie, żeby patrzeć, jak ją łykacie! Nie oddam swojego życia, za zamordowanie Joffreya, ale wiem, że tu nie znajdę sprawiedliwości, dlatego pozwolę, by o moim losie zadecydowali bogowie! Domagam się próby walki.

Scena, która udowadnia, że nie potrzeba smoków, golizny i epickich bitew, by wzbudzić olbrzymie emocje w widzach. Przemowa Tyriona Lannistera, podczas jego procesu o zamordowanie Joffreya, przeszła już do historii, a Peter Dinklage za swój występ nagrodzony został Złotym Globem.

35. Przemowa Tyriona Lannistera w Orlim Gnieździe

Przyznaję, że jestem wielce podłym człowiekiem. Moje zbrodnie i grzechy są niezliczone. Kłamałem, oszukiwałem, uprawiałem hazard i chodziłem do dziwek. Przemoc nie jest moją mocną stroną, ale łatwo nakłaniam do niej innych. Zapewne pragniecie detali? W wieku siedmiu lat zobaczyłem kąpiącą się w rzece służącą. Ukradłem jej szatę. Musiała wrócić na zamek naga i zapłakana. Kiedy zamykam oczy, nadal widzę jej podskakujące cycki. W wieku dziesięciu lat włożyłem wujkowi kozie gówno do butów. Całą winę zrzuciłem na giermka. Biedaka wychłostano, a ja uniknąłem kary. W wieku dwunastu lat dodałem nasienie do gulaszu z żółwia. Wycisnąłem do niej zawartość węża. Aż zdarłem sobie parówę. Biedny łysolec aż zapłakał, a jego łzy trafiły do gulaszu, który, jak liczę, zjadła moja siostra. Raz wziąłem do zamtuza osła i plaster miodu...

Kończymy zabawnym i lekkim akcentem, czyli przemową Tyriona podczas procesu w Orlim Gnieździe. Jest to jedna z najzabawniejszych scen z udziałem Krasnala i szkoda, że nigdy nie było nam dane usłyszeć zakończenia historii o ośle i plastrze miodu.

 

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.