Top 10: Ranking sitcomów, które warto obejrzeć. Wśród nich "Świat według Kiepskich" i "Przyjaciele"

Karolina Woźniak
05.02.2019
Aktualizacja: 03.02.2020 15:15
najlepsze sitcomy|undefined Fot. : materiały prasowe

"Przyjaciele" i "Miodowe lata" to nie jedyne sitcomy warte uwagi. Przedstawiamy Wam 10 najlepszych programów komediowych, które każdy powinien zobaczyć chociaż raz. 

Sitcom jest rodzajem serialu komediowego, w którym przeważa humor sytuacyjny. Przez większość czasu akcja sitcomu rozgrywa się w jednym pomieszczeniu. Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku, a więc w momencie, w którym telewizja budziła szczególne zainteresowanie. Co jest najbardziej charakterystyczną cechą sitcomu? Z pewnością śmiech, który pojawia się po każdym gagu. Seriale bardzo często kręcono przy udziale publiczności. Tak było w przypadku sitcomu "Świat według Bundych" czy "Miodowe lata". Zdarzało się również, że podkładano sztuczny śmiech. 

Cała akcja toczy się zazwyczaj w jednym miejscu. Centralnym punktem jest zazwyczaj kanapa ("Przyjaciele", "Świat według Bundych", "Teoria wielkiego podrywu"), ale nie zawsze ("Daleko od noszy", "Miodowe lata"). W scenografii warto zwrócić uwagę na drzwi, przez które wchodzą bohaterowie, co nadaje akcji odpowiednie tempo. Interesujący wydaje się również fakt, że drzwi zawsze są otwarte.

Przeczytaj także

TOP10: Najlepsze sitcomy, które warto obejrzeć

1. "Teoria wielkiego podrywu" (2007-2019)

Klasyczny sitcom. Mamy kanapę, która jest punktem centralnym i śmiech po każdym gagu. Serial zyskał ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych i nie tylko. Sitcom był nominowany do różnych nagród 151 razy, a wygrał ponad 40. W 2017 roku powstał prequel serialu pt. "Młody Sheldon". 

2. "Jak poznałem Waszą matkę" (2005-2014)

Ted opowiada historie swoim dzieciom, o tym, jak próbował zdobyć odpowiednią dla niego narzeczoną. Wszystko zaczyna się wtedy, gdy Marshall oświadcza się swojej dziewczynie, Lily. Właśnie od tego momentu, Ted nie może przestać myśleć o tym, że pora się ustatkować. 

3. "Miodowe lata" (1998-2003)

Historie dwóch różnych małżeństw. Czy istnieje ktoś, kto nie kojarzy Karola Krawczyka i Tadeusza Norka i ich zwariowanych pomysłów? Panowie poszukują sposobu na wzbogacenie się, ale to nigdy im nie wychodzi i prowadzi do różnych perypetii. Ich optymizmu nie da się wyleczyć. 

4. "Świat według Bundych" (1987-1997)

Serial opowiada historię chicagowskiej rodziny nieudaczników. Sitcom jest jednym z najdłużej emitowanych seriali na telewizyjnych. Zaskarbił sobie sympatię rzeszy osób na całym świecie, także w Polsce. Na początku emisji program wzbudzał wiele kontrowersji w Ameryce. 

5. "Dwóch i pół" (2003-2015)

Alan rozstaje się ze swoją żoną i razem z 10-letnim synem wprowadza się do swojego brata - Charliego, który prowadzi niczym nieskrępowane życie zamożnego kawalera. Od tego momentu życie zatruwa mu nie tylko matka i namolna sąsiadka, ale również jego brat. 

6. "Przyjaciele" (1994-2004)

Sitcom nosi miano kultowego, a grupa przyjaciół jest z nami do dziś. Serial zaskarbił sobie sympatię masy ludzi na całym świecie i dalej zachwycają się nim coraz to młodsze pokolenia. To oni wykreowali trend na siedzenie w kawiarni, a dzięki Jennifer Aniston, w latach 90. popularność zdobyła fryzura "na Rachel". 

7. "ALF" (1986-1990)

Rodzina Tannerów wiedzie spokojne życie. Pewnego razu na ich dachu rozbija się statek kosmiczny. Gospodarze przygarniają przybysza z planety Melmac, który jest zabawny i zwariowany. Sitcom był inspiracją i parodią filmu Stevena Spielberga "E.T."

8. "Współczesna rodzina" (2009-)

Sitcom o trzech różnych rodzinach, które są ze sobą spokrewnione. Swoje problemy rozwiązują w komiczny sposób. Serial można oglądać na kanale FOX Comedy, a w roli głównej możemy zobaczyć Eda O'Neila ze "Świata według Bundych". 

9. "Świat według Kiepskich" (1999-)

"Świat według Kiepskich" jest polskim odpowiednikiem "Świata według Bundych". Serial opowiada o polskiej rodzinie nieudaczników, która za wszelką cenę stara się wzbogacić. Głównym bohaterem jest Ferdynand, leniwy mężczyzna, którego pasją jest picie piwa i wódki z sąsiadami. W odróżnieniu do rodziny Bundych, głową rodziny Kiepskich jest żona Ferdynanda, Halinka. 

10. "Daleko od noszy" (2003-2008)

Akcja sitcomu dzieje się na oddziale chirurgicznym Szpitala Miejskiego nr. 1 im. A. Kopernika. "Daleko od noszy" to parodia polskich realiów i szpitali, w których ukazane są stosunki personelu i pacjentów. Postaci są mocno przerysowane, ale wszystko wydaje się oddawać klimat panujący w polskiej służbie zdrowia i mentalność lekarzy i pielęgniarek. 

Zobacz także: TOP 15: Najlepsze seriale animowane dla dorosłych

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.