Kolejni polscy wykonawcy na Jarocin Festiwal 2016

Organizatorzy wydarzenia, które odbędzie się w dniach 7-9 lipca 2016 roku, ujawnili kolejnych artystów. Teraz do zapowiedzianych wcześniej Farben Lehre, Luxtorpedy, TSA i Oberschlesien dołączyły Kobranocka, Koniec Świata oraz Kabanos.
Jeszcze w grudniu 2015 roku organizatorzy ogłosili, że headlinerami tegorocznego festiwalu będą Slayer i Five Finger Death Punch, a 9 lutego 2016 poznaliśmy trzeciego zagranicznego wykonawcę, który pojawi się w Jarocinie, czyli The Prodigy.
Jubileuszowa Kobranocka
Zanim dał się poznać jako Kobranocka, zespół nosił nazwę Latający Pisuar. Toruńska kapela na muzycznej scenie funkcjonuje już od ponad 30 lat. Liderem zespołu jest „Kobra” - Andrzej Kraiński, wokalista i gitarzysta. Drugim założycielem grupy był „Szybki Kazik”, który gra do dziś (z kilkuletnią przerwą na solowy projekt Atrakcyjny Kazimierz). Kapela początkowo nie przewidywała działalności komercyjnej, jedynie podziemną, ale po pierwszym bardzo udanym koncercie zespół przemianował się na Kobranockę. Pierwszy występ, już z nową nazwą, miał miejsce w sierpniu 1985 roku na festiwalu Poza Kontrolą w Warszawie.
Debiutancki album „Sztuka jest skarpetką kulawego” muzycy nagrali w 1987 roku, jednak na rynku ukazał się dopiero rok później. W 1990 roku premierę miał drugi krążek „Kwiaty na żywopłocie”. To z niego pochodzi jeden z największych hitów Kobranocki, czyli „Kocham Cię, jak Irlandię”. Andrzej „Kobra” Kraiński i Jacek „Szybki Kazik” Bryndal w wywiadzie w 2013 roku przyznali, że to kawałek, który nadal cieszy się niezwykłą popularnością.
Ten utwór jest grany wszędzie, a gdy przychodzą Walentynki, to mamy pewność, że każda rozgłośnia z pięć razy dziennie to puści, bo mamy tam słowa „kocham cię”.
Do tej pory ukazało się w sumie 9 wydawnictw Kobranocki, w tym koncertowe oraz płyta DVD z występem nagranym podczas Przystanku Woodstock. Jako bonus umieszczony na niej został m.in. fragment koncertu Kobranocki na festiwalu w Jarocinie z 1986 roku. To była wyjątkowa impreza dla zespołu. Muzycy byli przekonani, że występują jako goście. Okazało się, że zdobyli największą ilość głosów publiczności i z Jarocina wyjechali jako laureaci. W tym roku podczas festiwalu będą więc świętować okrągły jubileusz tego wydarzenia.
Koniec Świata z nowym materiałem
Koniec Świata to rockandrollowo-folkowa wizytówka Śląska. Od 2000 roku zagrał ponad 1000 koncertów w Polsce, a także Niemczech, Czechach, Słowacji i na Ukrainie. Był obecny na największych festiwalach: Przystanek Woodstock, Jarocin, Seven Festival, Cieszanów Festival, Odjazdy. Na swoim koncie katowicki zespół ma już w sumie 10 wydawnictw. Znajdziemy na nich energetyczne utwory o miłości, rewolucji i życiu w metropolii, zawieszonej gdzieś poza czasem i szerokością geograficzną.
Jacek Stęszewski, wokalista i gitarzysta zespołu, pamięta dawny festiwal z opowiadań innych osób:
Miałem 14 lat kiedy miało miejsce ostatnie tchnienie tego mocno punkowego i buntowniczego Jarocina. Nie byłem na nim, ale załapałem się na opowieści moich starszych znajomych, którzy mieli okazję być na festiwalu. Nie ma się co oszukiwać, teraz to już nie jest ten stary Jarocin, ale dlatego, że czasy się zmieniły. Dobrze jednak, że to wydarzenie cały czas funkcjonuje. To fajne przeżycie m.in. dla tych młodych ludzi, którzy buntują się już przeciw zupełnie innych rzeczom, niż trzydzieści lat temu. Uważam jednak, że każda młodzież musi się wyszumieć i potrzebuje ucieczki na taki koncert, który dostarcza dobrej muzyki rockowej.
Poza wydawaniem płyt i intensywnym koncertowaniem muzycy znajdują czas także na inne zajęcia. W 2007 roku Jacek Stęszewski i Jacek Czepułkowski skomponowali muzykę do filmu „Raj za Daleko” w reżyserii Radosława Markiewicza. Obraz został uznany za najlepszy film polski na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz za najlepszy film niezależny na Festiwalu w Gdyni. 2015 rok upłynął pod znakiem serii koncertów, podczas których zespół świętował 15-lecie działalności. Nie przeszkodziło i to jednak w zrealizowaniu materiału na kolejną płytę. Premiera „God shave the Queen” odbyła się 15 stycznia 2016 roku.
Kabanos w wersji balonowej
Kabanos to ewenement polskiej sceny niezależnej. Grupa powstała w 1997 roku w Piasecznie, z inicjatywy Zenka Kupatasy, który nie potrafił ani śpiewać, ani grać, ale miał głowę pełną pomysłów. Po raz pierwszy o Kabanosie zrobiło się głośno w 2000 roku za sprawą chałupniczych przeróbek rockmetalowych szlagierów z absurdalnymi, żulerskimi tekstami okraszonymi cytatami z filmów Stanisława Barei. Na przestrzeni lat zespół ewoluował zarówno muzycznie, jak i tekstowo. Najnowsza, piąta już płyta Kabanosa, „Balonowy Album” to esencja cienkiej kiełbasy na jednym krążku. Wśród gości na płycie pojawił się Piotr „Makak” Szarłacki, osobistość z Antyradia, związana z Kabanosem od 2000 roku dzięki Radiostacji, a także Zacier, artysta, który z zespołem koncertował na pierwszej wielkiej trasie „Wódka i Zakąska Tour 2010”.
Zenek Kupatasa w wywiadzie dla Antyradia opowiedział o powstaniu najnowszego albumu grupy.
Nowa płyta powstała w niespełna rok. Praca zaczęła się tuż po 20. Przystanku Woodstock, na którym zagraliśmy rekordowy koncert trwający 2 godziny i 55 minut. Wziąłem się za pisanie kawałków, byłem w dobrym nastroju, od razu powstały trzy numery na nowy krążek.
Jarocin Festiwal 2016
Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-9 lipca 2016 roku. Wcześniej ogłoszeni artyści to: Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, TSA, Farben Lehre, Oberschlesien i Luxtorpeda. Trzydniowe karnety w cenie 240 zł można nabywać do 15 lutego 2016 poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju. W drugiej połowie lutego cena wejściówek wzrośnie.
Wybieracie się na Jarocin Festiwal 2016?
Oceń artykuł