Jarocin Festiwal 2023: Oto kolejni artyści, którzy dołączyli do line-upu

19.01.2023 12:12
Festiwal muzyczny Fot. shutterstock.com; zdjęcie poglądowe

Organizatorzy ogłosili nowe zespoły na Jarocin Festiwal.

Festiwalowy sezon zbliża się wielkimi krokami. Kolejna edycja Jarocin Festiwalu odbędzie się w dniach 13–16 lipca. Agnieszka Chylińska, Moskwa, T.Love, Luxtorpeda, Fisz Emade Tworzywo, Wrona, BAiKA, Happy Pills i 1125 to kolejni artyści, którzy zagrają na boiskach przy ul. Maratońskiej. 

Polecamy

Jarocin Festiwal 2023: Oto kolejni artyści, którzy dołączyli do line-upu

Nadchodząca edycja festiwalu to tradycyjnie trzy dni wypełnione polską muzyką gitarową i wydarzeniami specjalnymi. W line-upie obejmującym dwie sceny pojawi się ponad 30 artystów i artystek, w tym zespoły świętujące jubileusze. Renata Przemyk, Nosowska, Closterkeller, Proletaryat, The Bullseyes, WaluśKraksaKryzys i Anieli to pierwsi ogłoszeni artyści i artystki festiwalu.

Festiwal w Jarocinie gromadzi na swoich scenach wiele rockandrollowych legend. Jedną z nich jest bez wątpienia grupa T.Love. Zespół obchodzi 40-lecie debiutu na jarocińskim festiwalu i 30-lecie wydania ikonicznego albumu „King”. W kwietniu 2022 roku na rynku pojawił się także długo oczekiwany i doskonale przyjęty najnowszy krążek formacji zatytułowany „Hau! Hau!”, nagrany w historycznym składzie: Muniek Staszczyk, Janek Benedek, Jacek Perkowski, Paweł Nazimek i Sidney Polak. 

materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Na boiskach przy ul. Maratońskiej 40-lecie pracy artystycznej będzie świętować grupa Moskwa. Zespół utworzony w 1983 roku przez wokalistę i gitarzystę Pawła Gumolę to legenda polskiej sceny punkrockowej. Grupa zadebiutowała z sukcesem na festiwalu w Jarocinie w 1984 roku, po czym muzycy wystąpili w kilku filmach dokumentalnych analizujących jarociński fenomen.

Dla publiczności festiwalu zagra też wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową grupa Luxtorpeda. Zespół powstał w 2010 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Friedricha, znanego z zespołów Acid Drinkers czy Arka Noego. Debiutancki album formacji zatytułowany „Luxtorpeda” ukazał się w maju 2011 roku. W 2021 roku z okazji 10-lecia zespół nagrał covery własnych utworów na płytę „Elektroluxtorpeda”.

Agnieszka Chylińska przez lata przyzwyczajała słuchaczy i widzów do wielu zmian na swojej artystycznej drodze, a natchnieniem do tworzenia były słowa „Nigdy taka sama”. Tym razem artystka postanowiła połączyć siłę swojego nietuzinkowego, rockowego głosu z pięknym rockowo-bluesowym brzmieniem.

Fisz Emade Tworzywo to jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce okołohiphopowej. Do dzisiaj bracia Waglewscy stale eksperymentują i zaskakują fanów. W Jarocinie zagra też wokalistka, autorka tekstów, instrumentalistka i producentka z Krakowa, czyli Wrona. Jako nastolatka zdobywała doświadczenie sceniczne, grając na perkusji w punkowym girlsbandzie Brain’s All Gone. Solowy projekt Wrony to eksperymentalna, elektroniczna muzyka pełna młodzieńczej energii. W 2021 roku ukazał się jej debiutancki album „Sen o smaku lukrecji”. 

W Jarocinie zagra też BAiKA. Grupa powstała w 2015 roku z inicjatywy Piotra Banacha, producenta, gitarzysty i założyciela takich zespołów jak Hey czy Indios Bravos. W lutym 2018 roku duet zaprezentował swój debiutancki studyjny album „Byty zależne”. Nowy album duetu – „Zdecydowana mniejszość” – ukaże się wiosną 2023 roku. Happy Pills grają od 1993 roku. W latach 90. należeli do pionierów gitarowego alternatywnego grania w Polsce. Od 2021 roku z zespołem śpiewa artysta folkowy Peter J. Birch. Nowa płyta ukaże się w 2023 roku. Zespół 1125 powołano do życia 25 lat temu. Początkowo tworzył w nurcie punk rock, stopniowo wzmacniając swoje granie i przekaz. Dwa najbardziej sztandarowe albumy grupy zarejestrowane w szwedzkim studiu Soundlab to „Płonie mi serce” i „Nieugięci”.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.