55 lat temu urodził się Jon Bon Jovi

Aleksandra Degórska
02.03.2016 18:56
|north Fot. Imaginechina / Splash News / EAST NEWS

2 marca 1962 roku urodził się lider Bon Jovi - wokalista, producent, aktor. Czego jeszcze nie wiecie o tej postaci?

Muzyk przyszedł na świat w Perth Amboy w stanie New Jersey. Wokalista często chodził na wagary, podczas których lubił zajmować się muzykowaniem grając w lokalnych kapelach takich jak chociażby Atlantic City Expressway, The Rest, The Lechers czy John Bongiovi and the Wild Ones.

Jego kuzyn Tony Bongiovi zatrudnił Jona jako chłopaka od wszystkiego do swojego studia nagraniowego, gdzie 17-letni wówczas muzyk nagrał utwór „R2-D2 We Wish You A Merry Christmas”. Było to jego pierwsze profesjonalne nagranie:

Narodziny Bon Jovi

W 1982 roku muzyk zarejestrował utwór „Runaway” wraz z Timem Piercem, Royem Bittanem, Frankiem LaRocka oraz Hugh McDonaldem. Numer jednak nie zachwycił żadnej wytwórni i dopiero nowojorska stacja The Apple 103.5 zgodziła się, by umieścić ten utwór na swojej kompilacji, gdzie znalazły się nagrania lokalnych utalentowanych kapel. Tym sposobem numer stał się przebojem w okolicy i muzyk w końcu podpisał kontrakt z Mercury Records.

Wokalista zaczął zbierać zespół i w jego kapeli znaleźli się David Bryan, Alec John Such, Tico Torres oraz jego sąsiad -  Dave Sabo, który został zastąpiony przez Richiego Samborę. Dave w późniejszych latach utworzył Skid Row.

Początkowo zespół miał nosić nazwę Johnny Electric, ale przyjaciel Richarda Fischera zasugerował, by zespół Jona tak jak Van Halen użył jako nazwę nazwiska swojego frontmana. Tak powstała kapela Bon Jovi, która wydała swój debiutancki krążek w 1984 roku.

Zespół stał się jednym z najpopularniejszych kapel w latach 80. i ma na swoim koncie 13 studyjnych płyt i ponad 130 milionów sprzedanych albumów. 

Producenckie zacięcie

Jon Bon Jovi oraz Richie Sambora zajęli się produkcją albumu Cher w 1987 roku jak również „Heart of Stone” z 1989 roku. Muzycy są również odpowiedzialni za utwór Alice Coopera „Hell Is Living Without You”, który pojawił się na jego krążku „Trash”.

Posłuchajcie tego numeru:

W 1991 roku Jon założył własną wytwórnię Jambco Records, jak również zwolnił menedżera powołując do życia Bon Jovi Management. Muzyk zebrał znowu zespół, który po kilkuletniej przerwie wydał w 1992 roku krążek „Keep the Faith”.

Facet grzechu warty

Wokalista stał się bożyszczem wielu nastolatek, które wzdychały do muzyka i śniły o nim po nocach. Niektórym udało się spełnić to marzenie, co potwierdzają roznegliżowane zdjęcia Bon Jovi w książce „Sex, Drugs and Bon Jovi”. Muzyk wielokrotnie znajdował się we wszelakich rankingach dotyczących najseksowniejszych rockmanów, jak chociażby organizowanym przez magazyn „People”, gdzie muzyk znalazł się w 50. najpiękniejszych osób na świecie, czy magazynu „Kerrang”, który w 1985 roku przyznał mu tytuł ówczesnego obiektu seksu.

Muzyk w latach 80. mógł pochwalić się bujną lwią czupryną. Gdy na początku lat 90. ściął włosy, wiadomość o tym podał nawet CNN. Wokalista był zadziwiony tym sądząc, że nikt w ogóle nie zauważy jego metamorfozy.

Wraz z upływem lat jego fryzura stawała się coraz krótsza, a obecnie jego czupryna jest całkiem siwa. Muzyk jednak nie zwraca na to uwagi ceniąc sobie naturalność swojego wizerunku:

Czuję się wystarczająco komfortowo w swojej skórze zdając sobie sprawę, że takie jest życie. Wolę starzeć się z wdziękiem. Nie zamierzam wykonywać żadnych zabiegów, botoksu, przeszczepu włosów, niczego.

Jak widać taki stan rzeczy odpowiada jego małżonce Dorothee, która wzięła z nim ślub w 1989 roku i ma z nim 4 dzieci.

Romans z filmem

W 1990 roku Jon stworzył utwór do filmu „Young Guns II” zatytułowany „Blaze of Glory”, który błyskawicznie zajął pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100. Muzyk tak samo nazwał swój pierwszy solowy krążek, na którym znalazły się utwory powstałe do filmu bądź nim zainspirowane. Na płycie pojawili się tacy goście, jak Jeff Beck, Elton John czy Little Richard. Jon zagrał również epizod w tym obrazie. Kolejny solowy album pojawił się w 1997 roku i nosił tytuł „Destination Anywhere”.

Muzyk zagrał w wielu filmach, jak chociażby „Księżyc i Valentino”, „U-571”, „Gwiazdor”, „Amatorzy w konopiach”, „Kłamstwo” czy „Sylwester w Nowym Jorku”. Pojawił się on również w serialach typu „Sex w wielkim mieście” czy „Rockefeller Plaza 30”.

W 2012 roku Jon nagrał utwór „Not Running Anymore do filmu Twardziele”, który był nominowany do Złotego Globa:

Człowiek o dobrym sercu

Jon jest aktywnym obywatelem, który nie tylko angażuje się politycznie wspierając demokratów, ale również stara się pomóc potrzebującym. W 2006 roku założył organizację The Jon Bon Jovi Soul Foundation, która wspiera ludzi bezdomnych i dotychczas pomogła 260 rodzinom w USA. Jedną z wielu akcji, w które zaangażował się muzyk, było nagranie w 2010 roku charytatywnego utworu Everybody Hurts” wraz z 20 innymi artystami.

Co dalej z Bon Jovi?

Ostatnie lata były dosyć trudne dla zespołu, bowiem Richie Sambora opuścił szeregi kapeli i Bon Jovi zakończył 32-letnią współpracę z Mercury Records. Odchodząc grupa wydała album „Burning Bridges” w 2015 roku, który był ostatnim zobowiązaniem formacji wobec wytwórni.

Kapela powróciła do studia, w którym nagrała swój debiutancki album, by stworzyć 14. album zatytułowany „This House Is Not For Sale”, który ukazał się w listopadzie 2016 roku.

Życzymy wszystkiego najlepszego!

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.