Metallica zagrała koncert w Krakowie [RELACJA + GALERIA]

Justyna Kierzkowska
29.04.2018 00:46
Metallica w Krakowie 2018|undefined Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Jeden z najważniejszych koncertów w Polsce w 2018 roku już za nami! Przeczytajcie, co działo się podczas występu Metalliki w stolicy Małopolski 28 kwietnia 2018 i zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia!

Na ten moment fani musieli poczekać niemal 4 lata. Ostatnim razem zespół zawitał do Polski 11 lipca 2014 roku, podczas festiwalu Sonisphere, który odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Fani mogli wtedy posłuchać w zasadzie wszystkich największych litów grupy, wydanych w czasie całej muzycznej kariery. 

Metallica w Polsce 2018 – bilety na wagę złota

Wejściówki na koncert Metalliki, organizowany w ramach trasy WorldWired promującej „Hardwired… To Self-Destruct”, które trafiły do sprzedaży ponad rok przed koncertem, w marcu 2017, zostały wykupione w błyskawicznym tempie w tym samym dniu. Dodatkowa pula niespodziewanie pojawiła się  dopiero w lutym 2018, zaś na niecały tydzień przed koncertem zespół na swoim fanapage’u ogłosił, że będzie można kupić jeszcze ostatnie bilety, aby móc uczestniczyć w show w Krakowie.

Podobnie jak na wcześniejszych koncertach trasy WorldWired Tour jako suport Metalliki w TAURON Arenie Kraków wystąpił założony w 2007 roku w norweskim Stavanger Kvelertak, którego podobno wielkim fanem jest sam James Hetfield. 

Warto też przypomnieć, że podczas pierwszych koncertów Metalliki w Polsce, które odbyły się 10 i 11 lutego 1987 roku w Katowicach w hali Spodek. Supportem był wtedy zespół KAT, który w rozmowie z Antyradio.pl przypomniał, jak wyglądało w tamtym czasie jedno z najważniejszych wydarzeń ciężkiej muzyki. Irek Loth, perkusista Kat & Roman Kostrzewski zdradził, że pożyczył pałeczki Larsowi Ulrichowi, zaś Roman Kostrzewski zapewnił, że w kanciapie zespół powitał amerykańskich muzyków wódką oraz rozmową o ówczesnej sytuacji w kraju.

Co zagrała Metallica w Krakowie 2018? 

Tym razem Metallica zrezygnowała z koncertu w stolicy i postanowiła udać się na południe Polski. Zespół dał koncert w Krakowie, w TAURON Arenie. Już po południu 28 kwietnia 2018, pod halą zaczęły gromadzić się tłumy fanów, którzy chcieli zająć jak najlepsze miejsce na płycie wokół ustawionej na samym środku sceny. 

Ponieważ była to trasa związana z 10. studyjnym albumem Metalliki, „Hardwired… To Self-Destruct”, który ukazał się 18 listopada 2016, nie mogło w czasie koncertu zabraknąć utworów właśnie z tej płyty. Koncert otworzyło intro z „Hardwired”, przy dźwiękach którego muzycy weszli na scenę. W ciemności można było dostrzec tysiące świecących telefonów, skierowanych w stronę Jamesa Hetfielda i spółki. Trudno się dziwić - takie wydarzenie każdy z fanów chciał mieć utrwalone na własnym smartfonie. Kolejnym numerem, który wprawił fanów w prawdziwie koncertowy nastrój był „Atlas, Rise!”.

Fanów porwał także numer „Seek & Destroy”.

Na takim koncercie nie mogło oczywiście zabraknąć najbardziej znanych utworów Metalliki z poprzednich płyt. „Nothing Else Matters”, „For Whom the Bell Tolls”, „Master of Puppets” oraz „Enter Sandman” wybrzmiały z całą gitarową mocą podczas krakowskiego wydarzenia.

Chociaż James Hetfield nie ma już takiego głosu, jak w latach 80. ubiegłego wieku, podczas nagrywania albumów „Kill ’Em All” czy „Ride the Lightning”, w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że ma mniej energii. Nie oszczędza się w żadnym momencie, zarówno podczas śpiewania, jak i zabawiania gości. 

Metallica i utwór-niespodzianka dla polskich fanów

Najpierw był cover „Jožin z bažin” grupy Banjo Band na koncercie w Pradze, następnie podczas występu w Budapeszcze Rob Trujillo zaśpiewał po węgiersku utwór „A Legjobb Méreg” z repertuaru rockowej grupy Tankcsapda. Grupa zagrała również utwory Drafiego Deutschera oraz Petera Schillinga na koncertach w Stuttgarcie, zaś w Szwajcarii wykonała cover Celtic Frost. 

Następnie w głosowaniu w sondzie na Antyradio.pl, czytelnicy wytypowali, że w Krakowie Metallica zaprezentuje utwór Dżemu - Whisky. Jednak zespół zaskoczył swoich wielbicieli i na żywo zagrał numer Dżemu - Wehikuł czasu.

Metallica Polska 2018 - Setlista

 1. Hardwired
 2. Atlas, Rise!
 3. Seek & Destroy
 4. Motorbreath
 5. Fade To Black
 6. Now That We're Dead
 7. Dream No More
 8. For Whom the Bell Tolls
 9. Halo on Fire
 10. Die, Die, My Darling
 11. Creeping Death
 12. Moth Into Flame
 13. Sad but True
 14. One
 15. Master of Puppets

Encore:

 1. Spit Out the Bone
 2. Nothing Else Matters
 3. Enter Sandman
Justyna Kierzkowska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.