Czy nowy utwór Noela Gallaghera brzmi jak przebój Ricky’ego Martina?

Maciej Koprowicz
24.11.2017 15:49
Czy nowy utwór Noela Gallaghera brzmi jak przebój Ricky’ego Martina? Fot. Zoran Veselinovic/Retna/Avalon.red/REPORTER/EAST NEWS, Admedia, Inc/Birdie Thompson/AdMedia/Sipa USA/East News

„Holy Mountain” czy może raczej „She Bangs”? Były lider Oasis zaprzeczył, że splagiatował utwór gwiazdy latynoskiego popu.

Utwory żadnego twórcy muzyki nie powstają w próżni. Dźwięków słuchamy przez cały czas, często bezwiednie. Nieraz zdarza się, że jakaś chwytliwa melodia utkwi nam w głowie i zaczniemy ją sobie spontanicznie nucić. Kompozytor, który pracuje akurat nad piosenką może przez przypadek włączyć ją do nowego utworu, nie mając złych intencji.

Możliwe, że Noelowi Gallagherowi przypadkiem zakodowała się usłyszana gdzieś piosenka Ricky’ego Martina, „She Bangs”, wielki przebój parkietów z 2000 roku. Refren nowego singla jego zespołu High Flying Birds, „Holy Mountain” wyraźnie przypomina hit portorykańskiego wokalisty. Posłuchajcie sami:

Gallagher zdecydowanie wypiera się takich inspiracji. Na antenie Radio X bronił się:

Po tym, co ostatnio przeczytałem muszę powiedzieć, że jedyną rzeczą, która nigdy nie leciała w moim studiu, był Ricky Martin. Jedynym podobieństwem jest frazowanie słów. Pamiętam to: „She bangs! She bangs!”. I tyle. Rozumiem, że ludzie mają nudną pracę i nie mają nic lepszego do roboty, więc komentują ten temat.

„Holy Mountain” promuje trzeci album Noel Gallagher’s High Flying Birds, „Who Built The Moon?”, który trafił do sklepów 24 listopada 2017. To wyjątkowa jesień dla fanów Oasis – 6 października 2017 ukazał się debiutancki solowy album brata Noela, Liama, zatytułowany „As You Were”.

Oskarżenia o plagiat zdarzały się w historii rocka nawet największym. Niedawno stwierdzono, że słynny utwór U2, „The Fly” z płyty „Achtung Baby” zrzyna z piosenki Paula Rose’a. Zespołem najczęściej oskarżanym o plagiatowanie jest Led Zeppelin – o oryginalności „Stairway To Heaven”musiał wręcz zdecydować sąd. Podobno słynny utwór Jimmy’ego Page’a zdradza też wyraźne podobieństwo do XVII-wiecznej włoskiej kompozycji.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.