Dlaczego David Bowie nie chciał współpracować z Coldplay?

Aleksandra Degórska
20.01.2016 11:15
|north Fot. ons.pl

Muzycy brytyjskiej kapeli wspomnieli o pewnej propozycji, którą złożyli legendarnemu twórcy. Dlaczego nie chciał on nagrać wspólnego utworu z kapelą?

Śmierć Davida Bowiego była dla wszystkich wstrząsem i wielu muzyków wyraziło swój żal spowodowany tą stratą. Na przestrzeni lat artysta współpracował z takimi twórcami, jak Brian Eno, Lou Reed, John Lennon, Iggy Pop, Queen, Arcade Fire czy TV on the Radio. Na tej liście mógł znaleźć się również Coldplay, ale w ostateczności Bowie odrzucił propozycję zespołu.

Muzycy kapeli wypowiadając się o zmarłym artyście, wspomnieli o tym, jak odmówił im współpracy. Kapela stworzyła numer, który uważała za pasujący do Bowiego. Jak się jednak okazało, zespół spotkał się z odmową. Tak tę sytuację wspomina Will Champion:

Chris Martin przedłożył mu kiedyś utwór z notką: „Czy zechciałbyś zaśpiewać w tym numerze, bo składa się z tych trzech części” i był to kawałek w stylu Bowiego. David odpowiedział: „To nie jest za dobry utwór, prawda?”. Przyjąłem to za „nie”. Był on bardzo wymagający - nie podpisałby się pod wszystkim. Doceniłem go za to.

Coldplay nie zdradził o jaki numer chodziło i czy w ostateczności kawałek został nagrany.

Jeszcze w 2014 roku Chris Martin opowiedział o tej sytuacji, jako o pewnej nauczce dla zespołu:

Kiedyś przesłałem mu utwór i zapytałem, czy nie chciałby tego zaśpiewać. Oddzwonił i powiedział: To nie jest jeden z waszych najlepszych utworów. Bowie ma duże wymagania i doceniłem to. Zainspirowało to nas, by utrzymywać nasze standardy na wysokim poziomie.

Śmierć artysty była dla Coldplay ciężkim przeżyciem. Gitarzysta Jonny Buckland tak opisuje silne emocje, które mu wówczas towarzyszyły:

Gdy dowiedziałem się o śmierci Davida Bowiego poczułem niesamowity smutek.

Również Will Champion zwrócił uwagę na mocny wpływ Bowiego na losy innych artystów:

Jeśli mówimy o jakimkolwiek zaangażowaniu w muzyce, był on jednym z punktów odniesienia do wszystkiego, jak chociażby dla gatunków. Pokazywał, jak być gwiazdą rocka, popu czy czegokolwiek. On to w pełni zdefiniował. Dlatego też dla muzyków jego śmierć jest dosyć dezorientująca. Gdy rano dowiedziałem się o tym, zadzwoniłem do Briana Eno i powiedziałem, że straciliśmy muzycznego bohatera.

Posłuchajcie, co jeszcze muzycy powiedzieli o Davidzie Bowiem:

Tymczasem Coldplay promuje swój najnowszy album „A Head Full Of Dreams”, który ukazał się 4 grudnia 2015 roku, a promował go singiel „Adventure Of A Lifetime”. Oliver Sykes zarzucił kapeli ściągnięcie pomysłu wykorzystania wzoru przecinających się okręgów, który Bring Me The Horizon użył na okładce płyty „Sempiternal” z 2013 roku. Oczywiście jest to tylko podobieństwo, bowiem użyta przez obie kapele grafika nawiązuje do symbolu kwiatu życia.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.