Dlaczego Jason Newsted opuścił Metallikę? Lars Ulrich dopiero teraz zrozumiał decyzję basisty

07.10.2021 15:10
Dlaczego Jason Newsted opuścił Metallikę? Lars Ulrich dopiero teraz zrozumiał decyzję basisty Fot. Marko Zamrznuti tonovi / Shutterstock.com

Metallica radziła sobie z konfliktami wewnątrz zespołu zasadniczo dobrze - od 1983 roku i zatrudnieniu Kirka Hammetta, grupa zmieniła członków zaledwie dwukrotnie (raz z bardzo tragicznych przyczyn).

Ulrich i Hetfield tłumaczą, czemu Newsted opuścił zespół

Chociażby dlatego decyzja Jasona Newsteda o opuszczeniu grupy do dzisiaj zastanawia wielu fanów. Basista odszedł z Metalliki w 2001 roku w dość niespodziewanych okolicznościach. Czas jednak leczy rany i teraz panowie mogą na spokojnie i z dystansem wrócić pamięcią do tych czasów, co zresztą ostatnio zrobili. Newsted był bowiem dość mocno zaangażowany w promocję specjalnego wydania "The Black Albumu" z okazji 30-lecia krążka.

Polecamy

Muzyk nagrał m.in. specjalne wideo, w którym przeprowadził unboxing wyjątkowo bogatej reedycji "Czarnego albumu". Na temat całej tej sprawy wypowiedzieli się Lars Ulrich i James Hetfield, którzy porozmawiali niedawno z Zane'em Lowe'em z Apple Music (Kirk i Robert również byli obecni podczas wywiadu, ale nie zabrali głosu w tej sprawie). Hetfield jasno powiedział, że nie żywi do Newsteda żadnej urazy i teraz wie, że postąpiłby inaczej, gdyby sytuacja miała się powtórzyć: 

Był w takim, a nie innym miejscu; my byliśmy w takim, a nie innym miejscu. Stało się tak, bo tak się miało stać. Gdyby teraz Robert przyszedł do nas i powiedział: "Hej, mam już dosyć", to byśmy się kłócili. Kłócili o to, żeby został, kłócił z jego decyzją - nie z człowiekiem. Wtedy tego nie potrafiliśmy zrobić.

Lars Ulrich udzielił natomiast bardzo, ale to bardzo wyczerpującej odpowiedzi, prezentując nam naprawdę interesujący proces myślowy i kontekst, który towarzyszył perkusiście te 20 lat temu, a również ocenę sytuacji na chłodno po latach:

Prawda jest taka, że Jason jest jedynym członkiem Metalliki, który odszedł z zespołu z własnej woli. Myślę, że to dlatego tak bardzo dotknęło to mnie i Jamesa... tak się nie robi. Możesz odejść, jeśli to my ci na to pozwolimy. Wtedy nie potrafiliśmy zrozumieć tego, dlaczego on odszedł z zespołu. Ale teraz po tych 20 latach to oczywiste.My piszemy piosenki; my podejmujemy decyzję; my robimy wszystko. Nie możesz się spełnić kreatywnie w tym zespole; nie masz głosu. A wtedy ty chcesz zrobić coś ze swoim talentem, zaprezentować światu coś bardzo osobistego i wyrazić się artystycznie, a my się na ciebie wk*rwiamy. I ta narastająca frustracja powoduje, że w końcu opuszczasz zespół. To podstawy psychiatrii i psychologii, ale wtedy nie potrafiliśmy tego zrozumieć. Teraz to ma ogromny sens.
Polecamy

Następnie perkusista bardzo ciepło wypowiedział się na temat metod pracy Newsteda, o jego talencie oraz o tym, że muzyk jest po prostu dobrym człowiekiem (co potwierdził też Kirk Hammett, który stwierdził, że to dzięki Jasonowi zespół nie rozpadł się po śmierci Cliffa Burtona):

Jason poświęcił dla nas 14 lat swojego życia - każdy dzień, każdy występ. On za każdym razem... często żartowaliśmy, że jest za bardzo podjarany, że powinien nieco zwolnić. Zawsze był pierwszy na miejscu, zawsze wychodził z areny ostatni. Podpisywał autografy, kiedy my wyjeżdżaliśmy już z budynku. Był kompletnie oddany temu, co robiliśmy. I dopiero teraz potrafię w pełni docenić, to co dla nas robił. Mam tak mnóstwo szacunku dla tego gościa. Kiedy 10 lat temu zorganizowaliśmy serię koncertów z okazji 30-lecia grupy i przyjechał na te koncerty, to poczułem, że zaczynamy leczyć te rany. Że to nowy początek dla naszej znajomości. Dzięki temu był też niesamowicie ważną częścią naszego świętowania 30-lecia "The Black Albumu". Był bardzo pomocny i poświęcił wiele czasu na pomoc w promocji tego wydawnictwa. 

Kto wie, może dzięki temu niedługo zobaczymy Metallikę z dwoma basistami na scenie...? Poniżej możecie natomiast zobaczyć ponad godzinny wywiad z zespołem:

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.