Fani Eagles of Death Metal wspierają zespół po zamachu w Paryżu

Jakub Gańko
17.11.2015 10:12
Fani Eagles of Death Metal wspierają zespół po zamachu w Paryżu Fot. Alfred Nitsch, CC BY-SA 3.0

Miłośnicy grupy zorganizowali akcję, która ma wesprzeć zespół i okazać sprzeciw wobec terroryzmu. Jak można pomóc?

Celem akcji „Eagles Of Death Metal For No.1” jest wprowadzenie utworu „Save A Prayer” na szczyt listy najlepiej sprzedających się singli w Wielkiej Brytanii. Fani jednoczą się na fanpage'u na Facebooku, który w chwili pisania tego tekstu śledzi ponad 12 tysięcy osób z całego świata.

Organizatorzy akcji przekonują, że nie są związani z żadną wytwórnią muzyczną, a ich działania wynikają z poczucia solidarności po zamachu na koncercie Eagles Of Death Metal.

Jesteśmy po prostu fanami zespołu, którzy cieszą się, że żyją, podczas gdy niektórzy wielbiciele Eagles Of Death Metal tragicznie zginęli.

Utwór „Save A Prayer” to oryginalnie kompozycja zespołu Duran Duran. W związku z tym wszystkie tantiemy otrzymane z sukcesów kawałka na listach przebojów trafiają do twórców płyty „Rio”. Simon Le Bon zaznaczył jednak na swoim Twitterze, że zespół przekaże otrzymane pieniądze na cele charytatywne.

Duran Duran przekaże swoją część dochodów z tego coveru. Rozważamy możliwości, które są przydatne, pokojowe i jednoczące.

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami organizatorów akcji, utwór ląduje na listach przebojów całego świata, a także wspina się po zestawieniach cyfrowych sklepów iTunes i Amazon. Aby wspomóc akcję, należy ściągnąć lub streamować go z tych źródeł do czwartku 19 listopada do północy. Organizatorzy zachęcają również, by odtwarzać „Save A Prayer” w wykonaniu Eagles of Death Metal za pośrednictwem Spotify i Deezera.

Singiel pochodzi z ostatniej płyty zespołu, „Zipper Down”, z października 2015 roku. Tak brzmiał wykonany przez Duran Duran i Jessego Hughesa w programie „TFI Friday”:

Utwór „Save A Prayer” to jeden z największych przebojów Duran Duran. Pierwotnie trafił na najsłynniejsze wydawnictwo zespołu, „Rio” z 1982 roku. Wydany jako trzeci singiel z płyty, szturmem zdobył listy przebojów, docierając do 2. miejsca na UK Singles Chart. Ustąpił tylko „Eye of the Tiger” grupy Survivor. Za część sukcesu odpowiedzialny był towarzyszący mu teledysk nakręcony na Sri Lance przez Russella Mulcahy'ego. Jeśli jakimś cudem go nie znacie, oto on:

Romantyczny tekst mówiący o potencjalnej znajomości na jedną noc, nabiera w kontekście ostatnich wydarzeń nowego znaczenia:

Nie zmawiaj za mnie teraz modlitwy
Zachowaj ją na poranek

W zamachu terrorystycznym w klubie „Bataclan”, do którego doszło w Paryżu 13 listopada 2015 roku w trakcie występu zespołu Eagles Of Death Metal, zginęło 89 osób. Muzycy grupy nie ponieśli obrażeń, wśród ofiar znalazł się jednak członek ich ekipy, Nick Alexander. Na tragedię zareagowali rockmani z całego świata.

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.