Gene Simmons: Jak można myśleć, że osoby grające na elektrycznej gitarze to artyści?

Aleksandra Degórska
30.08.2017 10:36
Gene Simmons: Jak można myśleć, że osoby grające na elektrycznej gitarze to artyści? Fot. Sputnik / East News

Basista Kiss nie uważa siebie za artystę, w końcu nie kończył szkoły muzycznej i nie zna się na teorii muzyki.

Często muzyków określa się mianem artystów - w końcu tworzą muzykę, inspirują innych, mają też wpływ na sztuki wizualne. Jednak Gene Simmons uważa zupełnie inaczej. Jak wiadomo muzyk Kiss nierzadko budzi kontrowersje z powodu swoich wypowiedzi - twierdzi on bowiem, że rock umarł czy jako prezydent pozabijałby pedofilów. Co więcej muzyk chciał opatentować „diabelskie rogi”.

Co tym razem wymyślił? W jednym z wywiadów basista wyznał, że tak naprawdę ci, którzy grają rocka nie są artystami:

Jak możesz myśleć, że osoby grające na elektrycznej gitarze to artyści? Nie potrafią nawet czytać nut, czy komponować. Nie, nie myślę o sobie jako o artyście. Artystą jest ktoś, kto poszedł do szkoły, nauczył się teorii muzyki, potrafi czytać nuty i komponować, jak klasyczni muzycy czy jazzowi.

Co więcej muzyk pokusił się na ciekawe porównanie:

Nikt z nas - Madonna, nie obchodzi mnie o kim mówisz - nikt z nas tego nie umie, po prostu to zrobiliśmy. To jest w zasadzie podobny poziom jak jaskiniowiec, który wszedł do jaskini i zaczął walić w bębny i wyć na księżyc.

Przeprowadzający wywiad pomyślał od razu o Brucie Springsteenie, który jest dla niego artystą. Gene jednak zdaje sobie sprawę, że Bruce tak siebie nie postrzega i kreuje się na faceta z sąsiedztwa:

Tak, ale przekonujesz się do tego przez kulturę. Nie sądzę, by Springsteen wstał i powiedział, że jest artystą. Spotkałem Bruce'a. Pamiętaj, że on nosił podarte jeansy, bo chciał złapać kontakt z podobnymi ludźmi. Przecież wiemy, że może sobie kupić konwój Rolls-Royce'ów.

Trzeba przyznać, że trochę jest w tym logiki, chociaż słowa Simmonsa ponownie mogą spowodować gorącą dyskusję na ten temat.

 

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.