Iron Maiden zadedykował utwór Robinowi Williamsowi

Robert Skowronski
24.08.2015 08:00
Iron Maiden zadedykował utwór Robinowi Williamsowi Fot. East News; Photoshot/REPORTER/East News

Postać znanego aktora, Robina Williamsa, a dokładniej jego zmaganie się z depresją i samobójcza śmierć stały się inspiracją dla Iron Maiden do napisania jednego z utworów na „The Book Of Souls”.

Grupa na 4 września 2015 roku szykuje wydanie pierwszego od pięciu lat albumu, wspomnianego  „The Book Of Souls”. Będzie to dwupłytowe wydawnictwo, na którym znajdzie się 11 premierowych numerów. Jednym z nich będzie „Tears of a Clown”.

Bruce Dickinson w swojej twórczości często pisze o okultyzmie, czy mistycyzmie, porusza kwestie nie z tego świata, tym razem dotknął bardzo przyziemnej sprawy. Daleko jej jednak od bycia błahą, gdyż mowa o osobie zmarłego 11 sierpnia 2014 roku Robina Williamsa. Dickinson spytany o ulubioną kompozycję z nadchodzącej płyty wymienił właśnie tę:

Moim ulubionym utworem jest ten, którego nie napisałem. To „Tears of a Clown”, który opowiada o Robinie Williamsie. Zawsze się zastanawiałem jak mógł on być pogrążony w depresji, kiedy zawsze wydawał się taki radosny.

Muzycy grupy wyjawili też kilka szczegółów dotyczących innych kompozycji z krążka. Steve Harris opowiedział o 18-minutowym utworze „Empire Of The Clouds”, który jego zdaniem będzie czymś zupełnie nowym w dorobku kapeli:

18 minut brzmi jak coś bardzo długiego, ale tak naprawdę to dla nas podróż. Najlepiej będzie pozwolić ludziom jej posłuchać i zobaczyć co sami o niej myślą. Numer jest bardzo interesujący, daleko mu do bycia nudnym. Sądzę, że zobaczycie na tej płycie, że bardzo dużo się na niej dzieje. Jest się w co zagłębiać. Prawdopodobnie fani będą potrzebować kilku jej przesłuchań.

Janick Gers mówi zaś, że z nowego krążka bardzo dumny. Gitarzysta uważa, że album jest „fantastyczny”:

Zespół powinien się rozwijać, obierać różne ścieżki, przekraczać granice. My to robimy.

Wszystko brzmi bardzo kusząco i zachęcająco. Oby przełożyło się to na dźwięki - póki co poznaliśmy w całości tylko jeden kawałek - „Speed Of Light”. Przypominamy Wam spis kompozycji i okładkę nowej płyty:

Iron-Maiden-The-Book-of-Souls-2015

Tracklista:

Dysk 1

 1. If Eternity Should Fail (Dickinson) 8:28
 2. Speed Of Light (Smith/ Dickinson) 5:01
 3. The Great Unknown (Smith/ Harris) 6:37
 4. The Red And The Black (Harris) 13:33
 5. When The River Runs Deep (Smith/ Harris) 5:52
 6. The Book Of Souls (Gers/ Harris) 10:27
 7. Death Or Glory (Smith/ Dickinson) 5:13

Dysk 2

 1. Shadows Of The Valley (Gers/ Harris) 7:32
 2. Tears Of A Clown (Smith/ Harris) 4:59
 3. The Man Of Sorrows (Murray/ Harris) 6:28
 4. Empire Of The Clouds (Dickinson) 18:01

Czekacie na premierę nowego albumu Iron Maiden?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.