Kendrick Lamar wygrał nagrodę Pulitzera w kategorii muzyka

Kamil Kacperski
17.04.2018 11:22
Kendrick Lamar|undefined Fot. Dimitrios Kambouris/ AFP/EAST NEWS

Raper został nagrodzony za wydany w 2017 roku album „DAMN.”. Kendrick jest pierwszym w historii raperem, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.

Kendrick Lamar otrzymał nagrodę Pulitzera w kategorii muzyka za wydany w 2017 roku album „DAMN.”. Dotychczas jedynymi artystami, którzy mieli okazję wygrać prestiżowe wyróżnienie byli muzycy jazzowi lub klasyczni. Krążek Lamara jest jego 4. studyjnym projektem i okazał się ogromnym sukcesem nie tylko artystycznym, ale również komercyjnym - do tej pory w samych Stanach Zjednoczonych album sprzedał się w ponad 2 milionach kopii, co pozwoliło mu uzyskać status podwójnej platyny.

Rada Pulitzera ogłosiła swój werdykt w poniedziałek, 16 kwietnia 2018 roku. Album „DAMN.” został przez nich określony:

Wirtuozerskim zbiorem utworów, zjednoczonym przez ich żargonową autentyczność i rytmiczną dynamikę, która oferuje poruszające przedstawienie różnorodności życia współczesnych Afroamerykanów.

Kendrick Lamar z Pulitzerem

Nagroda Pulitzera jest kolejnym wyróżnieniem, które zebrał album Lamara - na tegorocznej Ceremonii Rozdania Grammy „DAMN.” zgarnęło statuetkę za album roku hip-hop/rap, nominowane było również do płyty roku. Niestety, raper przegrał w tej kategorii z Bruno Marsem. Oprócz tego dostał również nagrody od MTV, American Music Awards, a singiel „HUMBLE” zdobył prawie 500 milionów wyświetleń na Youtube oraz ponad 700 milionów odtworzeń na Spotify:

Warto wspomnieć, że na albumie „DAMN.” znalazł się utwór „XXX”, w którym gościnnie wystąpili Bono i Edge z zespołu U2. Artysta zrewanżował się zwrotką w piosence „Get Out Of Your Own Way”, pochodzącej z wydanej w 2017 roku płyty „Songs of Experience”. 

Raper był również „gospodarzem” albumu „Black Panther: The Album”, który zawierał muzykę inspirowaną filmem Marvel Studios o tym samym tytule. Kendrick wystąpił w każdym z utworów, a towarzyszyli mu tacy artyści jak Future, SZA, Vince Staples, czy The Weeknd. Album również odniósł sukces komercyjny, ale nie mógł cieszyć się takimi ocenami jak „DAMN.”, czy „To Pimp a Butterfly”, które otrzymało aż 11 nominacji do Grammy i jest jedną z najlepiej ocenianych płyt hip-hopowych tego tysiąclecia. 

Kendrick Lamar w Polsce 2018

Artysta wystąpi w Polsce w ramach Kraków Live Festival 2018. Koncert Kendricka Lamara odbędzie się pierwszego dnia festiwalu, czyli 17 sierpnia 2018 roku. Bilety są wciąż dostępne na stronie ebilet.pl w cenie od 109 złotych.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.