Krzysztof Krawczyk śpiewa Boba Dylana po polsku

Maciej Koprowicz
13.10.2017 14:28
Krzysztof Krawczyk śpiewa Boba Dylana po polsku Fot. GG/MPI/Capital Pictures/EAST NEWS, kadr z wideo

Weteran polskiego popu nagrał płytę z piosenkami noblisty, a promuje ją utwór „Będę twój dzisiaj wieczorem”, czyli polska wersja „I’ll Be Your Baby Tonight”.

Co łączy Krzysztofa Krawczyka i Boba Dylana? Więcej, niż można się spodziewać. Obaj działają na muzycznej scenie niemal tak samo długo, od początku lat 60., i obaj stali się ikonami muzyki w swoich krajach. Kariera jednego i drugiego obfitowała we wzloty i upadki, ale udało im się wyrwać z artystycznych mielizn i do dziś należą do estradowej czołówki. Do dziś prezentują też znakomitą formę – aż chce się powiedzieć, że obaj wydają się być wiecznie młodzi.

Właśnie taki tytuł otrzymał najnowszy album Krzysztofa Krawczyka. „Wiecznie młody” to zestaw piosenek Boba Dylana, z polskimi tekstami w tłumaczeniu Daniela Wyszogrodzkiego, znanego tłumacza i biografa The Rolling Stones. Za aranżacje i kierownictwo muzyczne odpowiada Wiesław Wolnik.

Krzysztof Krawczyk planował zmierzenie się z utworami nagrodzonego literackim Noblem 2016 muzyka co najmniej od kilku lat. Artysta mówi, że w utworach Boba odnajduje jednocześnie tajemnicę i prawdę. Pan Krzysztof wyjaśnia:

Dylan zawsze śpiewa o człowieku. Nie przestaje mnie fascynować, jak wiele o nas wie. Potrafi wcielać się w różne role, ale jest także niezwykłym obserwatorem. Ktoś powiedział, że Szekspir wiedział wszystko o człowieku. Nie jestem pewien, czy Dylan wie wszystko, jednak nie jest to porównanie na wyrost. On sam jest człowiekiem zamkniętym, natomiast innych opisuje tak, jakby nie mieli przed nim tajemnic. Wyjątkowo pięknie opisuje też kobiety…

Na „Wiecznie młodym” znajdzie się 12 utworów Boba Dylana.

 1. „Odpowiedź zna wiatr” („Blowin’ In The Wind”)
 2. „Będę twój dzisiaj wieczorem” („I’ll Be Your Baby Tonight”)
 3. „Wiecznie młody” („Forever Young”)
 4. „Tak długo czeka jutro” („Tomorrow Is A Long Time”)
 5. „O poranek za daleko” („One Too Many Mornings”)
 6. „Być z Tobą sam na sam” („To Be Alone With You”)
 7. „Och, siostro” („Oh, Sister”)
 8. „To nie ja, skarbie” („It Ain’t Me, Babe”)
 9. „Czy zmarnować miłość chcesz” („Is Your Love In Vain”)
 10. „Wierzę w ciebie” („I Believe In You”)
 11. „Wolny będę znów” („I Shall Be Released”)
 12. „Jakbym pukał do nieba drzwi” („Knockin’ On Heaven’s Door”)
krawczyk dyl

Wydawnictwo promuje teledysk do utworu „Będę twój dzisiaj wieczorem”, czyli polskojęzycznej wersji „I’ll Be Your Baby Tonight”. Piosenka z albumu „John Wesley Harding” z 1967 roku jest bardzo chętnie coverowana przez innych wykonawców. Na warsztat brali ją m.in. Jose Feliciano, Marianne Faithfull, Norah Jones i Ian Gillan, ale najbardziej znana jest z wykonania UB 40 i Roberta Palmera. Jak wypadła w interpretacji Krzysztofa Krawczyka? Posłuchajcie sami.

Album „Wiecznie młody” ukaże się 10 listopada 2017 roku.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.