Kto nie chciał dołączyć do Rock and Roll Hall of Fame?

Robert Skowronski
09.10.2015 11:57
Kto nie chciał dołączyć do Rock and Roll Hall of Fame? Fot. flickr.com/HarshLight

Rzadko zdarza się, żeby muzycy rezygnowali z prestiżowego wyróżnienia, jakim jest wstąpienie do galerii sław rocka. Okazuje się jednak, że rockowych buntowników nie brakuje. 

2006 rok był dosyć kłopotliwy dla organizatorów ceremonii wprowadzenia zespołów do Rock and Roll Hall of Fame. Laureatami zostali wówczas Black Sabbath, Blondie, Miles Davis, Lynyrd Skynyrd oraz Sex Pistols.

Ozzy Osbourne jeszcze w 1999 roku napisał list, w którym wyjawił swoje negatywne nastawienie do nominacji:

Po prostu wykreślcie naszą grupę z listy. Zapomnijcie o nas. Nominacja jest bezsensowna, bo przecież prawa głosu nie mają fani. Decyduje tylko elita przemysłu muzycznego oraz media, ci którzy nigdy nie kupili albumów, czy biletu na koncert. Ich głosy nic dla mnie nie znaczą. Spójrzmy prawdzie w oczy. Black Sabbath nigdy nie był ulubieńcem dziennikarzy. Byliśmy zespołem dla ludzi i to nas w pełni satysfakcjonuje.

Pomimo takiej postawy muzyk wraz z kolegami z Black Sabbath zostali wprowadzeni do galerii sław w 2006 roku i była to ich 8 nominacja. Ozzy'ego na pewno ucieszył fakt, iż od 2012 roku internauci mogą oddawać głosy na swoich faworytów.

Zobaczcie, jak wyglądała ceremonia z udziałem Black Sabbath:

Jednak to nie był koniec kontrowersji podczas tego wydarzenia. Najgłośniejszą odmową w historii Rock and Roll Hall of Fame była gwałtowna reakcja Sex Pistols. Zespół nie pojawił się na ceremonii, zaś wokalista Johnny Rotten wystosował komunikat, który został odczytany przez Janna Wennera podczas wprowadzenia sław do galerii:

Przy Sex Pistols Rock and Roll Hall of Fame jest plamą moczu. Nie jesteśmy waszymi małpami. Nie zjawimy się.

Muzycy nigdy nie byli marionetkami show-biznesu, przynajmniej tak sądzą po dziś dzień. Dlatego też Rotten skrytykował organizatorów wydarzenia za ich zachłanność:

25 tysięcy dolarów za stolik na ceremonii to zbyt wysoka cena za sławę, jeśli przy okazji również bez skrupułów nią się manipuluje.

Pomimo tak gorzkich słów, publika przyjęła z przymrużeniem oka zachowanie Sex Pistols, które raczej należy do normalności.

Posłuchajcie, co jeszcze napisał muzyk w liście:

W 2012 roku zaszczytu wstąpienia do Rock and Roll Hall of Fame dostąpił zespół Guns N’ Roses, co było kłopotliwe dla Axla Rose’a. Pojawienie się na scenie wraz ze Slashem nie wchodziło w grę, bowiem panowie nie grali wspólnie od 1993 roku. Dzisiaj może wyglądałoby to inaczej, bowiem stosunki między Slashem a Axlem się ociepliły. 

W konsekwencji Rose napisał list na 1 038 słów, w którym muzyk podziękował za nominację i oznajmił, że nie weźmie udziału w ceremonii, bowiem nie zgadza się na to, by Guns N’ Roses zostało wprowadzone jako skład, który różni się od obecnego:

Możliwe, że nie zauważycie różnicy. Możliwe, że nie będzie to dla was ważnym powodem. Wszystko jedno. Uwielbiam nasz obecny zespół. Wspieraliśmy się wzajemnie w ciężkich momentach. Kochamy naszych fanów i staramy się przekazać im naszą energię i serce. (...) Czas idzie do przodu. Ludzie się rozstają. Życie nie obiecywało wam szczęśliwego końca, tym bardziej za cenę innych.

Podczas ceremonii wprowadzenia zespołu w Cleveland do Rock and Roll Hall of Fame na scenie podczas koncertu Guns N' Roses w roli wokalisty wystąpił Myles Kennedy z Alter Bridge

Posłuchajcie, jak wypadł ten koncert:

Widzowie cały czas, gdy tylko wspominano o Axlu, wyrażali okrzyki dezaprobaty. Po tych ekscesach Axl napisał kolejny list, w którym podziękował za wsparcie fanów oraz przepraszał za to, że nie wystąpił przed publicznością ceremonii:

Dziękuję fanom i wszystkim innym za to niesamowite publiczne wsparcie. Gratuluję również pozostałym wyróżnionym artystom. Przepraszam ludzi z Cleveland. Mam nadzieję, że mi wybaczycie i zobaczymy się niebawem!

8 października 2015 roku poznaliśmy 15 artystów nominowanych do wstąpienia do Rock and Roll Hall of Fame 2016, wśród których znaleźli się m.in.Yes, Nine Inch Nails czy Deep Purple, który był już wielokrotnie nominowany do nagrody. Jak na razie, nic nie świadczy o tym, aby podczas ceremonii w 2016 roku powtórzyła się historia z odmową wkroczenia do galerii. Chociaż nigdy nie wiadomo...

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.