Który album i utwór Maanamu są najlepsze? [SONDA]

Maciej Koprowicz
30.07.2018 14:55
Który album i utwór Maanamu są najlepsze? [SONDA] Fot. kadr z wideo

Kora i Marek – dziękujemy za wspaniałe albumy i wielkie przeboje, które już zawsze będą z nami! Wybieramy najlepszą płytę i najlepszy utwór w dorobku zespołu Maanam.

28 lipca 2018 po długiej walce z chorobą odeszła Kora – najbardziej charyzmatyczna, najbardziej charakterystyczna i najbardziej wpływowa wokalistka w historii polskiego rocka. Choć doczekała się dużego grona naśladowczyń i wiernych „uczennic”, to była i będzie zawsze jedyna w swoim rodzaju.

Trudno sobie wyobrazić polski rock bez zespołu Maanam, którego była wokalistką. Na jego czele Kora stała razem z Markiem Jackowskim, w pierwszych latach istnienia Maanamu jej mężem. Marek odpowiadał za zdecydowaną większość kompozycji formacji, Olga – bo tak naprawdę miała na imię Kora – za poetyckie teksty, jedne z najlepszych w polskiej muzyce popularnej.

To od Maanamu rozpoczęły się w Polsce muzyczne lata 80. – debiut zespołu z tego roku przedstawił polskiej publiczności nową falę i postpunk. Wszystkie albumy Jackowskich i spółki z tamtej dekady były bestsellerami i przyniosły wiele przebojów, a zespół święcił wówczas pewne sukcesy także za granicą. W latach 90. i pierwszej dekadzie XXI wieku Maanam zwracał się w stronę radiowego pop rocka, ale znakiem rozpoznawczym jego muzyki zawsze była poetycka aura, którą wnosiła oczywiście Kora.

W 2008 roku zespół zakończył działalność, a Kora i Marek zaczęli tworzyć na własny rachunek. Siedem lat później Jackowski zmarł nagle na zawał serca w swoim domu we Włoszech. 28 lipca 2018 do Marka „na drugiej stronie tęczy” dołączyła Olga.

Choć obojga liderów Maanamu już nie ma z nami, ich wspólne dokonania pozostaną na zawsze. Takie smutne momenty sprzyjają podsumowaniom, a także powrotom do doskonale znanych płyt i utworów. Wybierzcie z nami najlepszy album Maanamu i najlepszy utwór zespołu!

Maanam - najlepsze albumy i utwory

Uwaga - w przypadku albumów braliśmy pod uwagę tylko wydane oryginalnie w Polsce albumy studyjne. Wyjątkowo nie wybieramy w naszej sondzie singli, ponieważ wiele przebojów Maanamu ukazało się albo na stronach B, albo pochodziło z albumów studyjnych i nigdy nie trafiło na małe płytki. Zdecydowaliśmy się zatem do wydanych oficjalnie singli dodać najważniejsze naszym zdaniem piosenki krakowskiej grupy, które nie zostały wydane na stronach A singli.

Głosujemy do 6 sierpnia 2018, do godziny 12:00.

 

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.