Mural Davida Bowiego powstał w Warszawie

Aleksandra Degórska
22.04.2016 12:26
|north Fot. Antyradio.pl

W stolicy fani złożyli hołd Ziggy'emu Stardustowi. Zobaczcie relację serwisu Antyradio.pl z odsłonięcia muralu przedstawiającego najsłynniejsze wcielenie muzyka.

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 w wieku 69 lat. Ta tragiczna informacja wstrząsnęła melomanami. Wielu muzyków wyraziło swój żal spowodowany tą stratą  i złożyło hołd artyście.

Siłą rzeczą również fani postanowili uczcić pamięć twórcy i na całym świecie zorganizowano wiele akcji na jego cześć. Wystarczy wymienić mural, który pojawił się w Londynie w dzielnicy Brixton, gdzie urodził się Bowie.

Śmierć muzyka poruszyła również naszych rodaków. Stowarzyszenie Stacja Muranów wpadło na pomysł, by stworzyć w stolicy mural, który miałby upamiętnić wizytę muzyka w Warszawie w kwietniu 1976 roku, gdy w czasie postoju pociągu wysiadł na Dworcu Gdańskim. Wybrał się on wówczas do księgarni na Placu Wilsona, gdzie kupił album zespołu Śląsk, który zainspirował go do stworzenia kompozycji „Warszawa” na płytę „Low”.

Stacja Muranów błyskawicznie zaczęła działać, by zrealizować ten projekt. Za pośrednictwem Facebooka, gdzie utworzono specjalne wydarzenie, stowarzyszenie postanowiło zaangażować fanów Bowiego.

Jak podkreśla Łukasz Prokop ze Stacji Muranów, organizatorzy byli zaskoczeni liczbą osób, które chciały pomóc stowarzyszeniu:

Odzew był dla nas ogromnym zaskoczeniem. Pomysł, którym podzieliliśmy się za pośrednictwem wydarzenia na Facebooku o godzinie 22:00, rano obserwowało już 1,5 tysiąca osób.

W końcu ustalono, że mural powstanie na Żoliborzu na ulicy Marii Kazimiery 1. Społecznościowa zbiórka funduszy zajęła natomiast miesiąc.

Stacja Muranów zorganizowała konkurs na projekt graffiti i otrzymała 21 zgłoszeń. Jury wybrało dwójkę finalistów sugerując się tym, by grafika nawiązywała do wizyty Bowiego w Warszawie. Ostatecznie internauci w głosowaniu wybrali pracę wrocławskiego artysty Dawida Celeka. Graffiti przedstawia Ziggy'ego Stardusta - jedno z licznych artystycznych obliczy muzyka.

Zobaczcie, jak prezentuje się mural Davida Bowiego:

Po oficjalnym odsłonięciu muralu puszczono utwór „Warszawa” z krążka „Low”. Na tym jednak nie koniec jeśli chodzi o projekty mające na celu upamiętnienie muzyka. Stacja Muranów ma w planach również stworzenie neonu, który miałby się pojawić na Dworcu Gdańskim.

Łukasz Prokop zdradził, że stowarzyszenie będzie dążyć do realizacji tego projektu:

Na razie pomysł neonu został zamrożony. Nie udało się nam uzbierać kwoty niezbędnej do jego stworzenia i zamontowania. Mamy jednak pomysł i projekt, jest też sporo chętnych osób, które chciałyby się w to zaangażować. Myślę, że z czasem neon pojawi się gdzieś na Żoliborzu.

Cieszy fakt, że dzięki pojawieniu się muralu Warszawa stała się jednym z punktów na świecie, gdzie Bowie został uczczony w wyjątkowy sposób. Nie mówiąc już o atrakcyjności tego miejsca pod względem turystycznych ciekawostek miasta.

Jak Wam się podoba warszawski mural Davida Bowiego?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.