Muzycy Kultu ratują pieśni ludowe. Do projektu zaprosili m.in. Michała Szpaka i Matyldę Damięcką [WIDEO]

19.10.2021 14:33
Projekt Polskie Znaki Fot. materiały prasowe

Pieśni ludowe o przemijaniu, śmierci i żałobie w wykonaniu muzyków Kultu, Michała Szpaka i wielu innych, polskich artystów? Brzmi naprawdę ciekawie.

Znani, polscy muzycy postanowili uratować polskie pieśni ludowe przed wyginięciem. Projekt Polskie Znaki stworzyli Radek Łukasiewicz (Bisz/Radex, Pustki, Artur Rojek) oraz Jarek Ważny i Janusz Zdunka z grupy Kult. Na początek przedstawiają dwie pierwsze części tryptyku "O jak fałszywe wszystko" z udziałem Matyldy Damięckiej i Michała Szpaka. Posłuchajcie, jak brzmi to muzyczne przedsięwzięcie.

Polecamy

Muzycy Kultu ratują pieśni ludowe. Do projektu zaprosili m.in. Michała Szpaka i Matyldę Damięcką [WIDEO]

Tryptyk "O jak fałszywe wszystko" to trzy utwory, będące nowoczesną odsłoną polskich pieśni ludowych. W pierwszych dwóch odsłonach zaśpiewali Matylda Damięcka i Michał Szpak, a już niebawem usłyszymy trzecią część tryptyku, z którą zmierzyła się młoda wokalistka.

Utwory stanowią zapowiedź płyty "Rzeczy ostatnie", w której udział wzięli czołowi polscy artyści. Wszystko zaczęło się od Radka Łukasiewicza, Jarka Ważnego i Janusza Zdunka, którzy postanowili zmierzyć się z tematem przemijania, śmierci i żałoby. Mimo, iż to elementy nieuchronne, będące częścią codzienności, stanowią w naszym kraju kulturowe tabu.

Polecamy

Muzycy stworzyli kompozycje, które pomogą słuchaczowi spojrzeć na kwestie ostateczne z innej perspektywy i dzięki temu pomóc mu w oswajaniu trudnych doświadczeń, o czym wspomnieli sami muzycy:

Poważne potraktowanie tematu wymaga mądrości i doświadczenia, które my, osoby w większości przed 40, jeszcze zdobywamy. Dlatego postanowiliśmy sięgnąć po dorobek pokoleń - mądrość ludową. Teksty przekazywane z pokolenia na pokolenie, z ust do ust, ulepszane, wzbogacane przez doświadczenie kolejnych płaczków pogrzebowych czy ludowych poetów. Teksty te, spisane przez etnografów bądź zapisane w pamięci ostatnich żyjących śpiewaków są, poza kilkoma wyjątkami, szerzej zupełnie nieznane. Jednocześnie to żywy dowód, że nasi przodkowie dużo lepiej niż my potrafili oswajać śmierć. Do tego ich jakość literacka i śpiewność są ogromne.

Materiały do "Rzeczy ostatnich" to wynik wielu godzin rozmów i  spotkań z fascynatami tematu z całego kraju - twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia, wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami. Wkrótce okazało się, że na podróży się nie skończy. Do projektu przyłączyło się wiele osób, w tym Joo Joostberens, który stworzył film dokumentalny na temat tych niezwykłych wycieczek.

Na podstawie zebranych przez Jarka Ważnego tekstów i zrębów melodii (nagrywanych na dyktafon w kole gospodyń wiejskich czy podczas bezpośrednich spotkań ze śpiewakami) powstały kompozycje skierowane do współczesnego odbiorcy.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.