Nergal ostro zareagował na oskarżenia o nazizm. Podpadł zdjęciami na Instagramie

Joanna Chojnacka
21.12.2018 12:28
Adam Nergal Darski|undefined Fot. Agnieszka „vSpectrum” Jędrzejewska / Antyradio.pl

Liderowi grupy Behemoth, Adamowi Nergalowi Darskiemu zarzucono nazizm. Muzyk odpowiedział na insynuacje i dosadnie im zaprzeczył.

Kontrowersje związane zarówno z zespołem Behemoth jak i samym liderem grupy, Nergalem to już codzienność. Darski nie boi się podejmowania trudnych tematów i dosadnego informowania opinii publicznej o swoich, często niepopularnych, poglądach. Ostatnio wyśmiał projekt nowych paszportów z napisem "Bóg, honor, ojczyzna", wcześniej zaśpiewał z Jezusem przybitym do sztucznego penisa z okazji Dnia Kobiet.

Nergal o oskarżeniach o nazizm

Tym razem zagraniczny portal Metal Sucks, zasugerował muzykowi podzielanie poglądów nazistowskich. Manager Nergala otrzymał maila od dziennikarzy z prośbą o odniesienie się do zdjęć, na Instagramie, które rzekomo wskazują na nazistowskie zapędy wokalisty. Redakcja napisała, że fotografia z liderem grupy Graveland zaniepokoiła ich czytelników, ponieważ Rob "Darken" Fudali jest związany z narodowosocjalistycznym black metalem.  Ponadto na zdjęciu Nergal ma na sobie koszulkę grupy Bolzer, która towarzyszyła Behemothowi w trasach koncertowych, a jej wokaliście również zarzucano propagowanie poglądów nazistowskich

Na reakcję Darskiego nie trzeba było długo czekać. Muzyk opublikował dosadny wpis w mediach społecznościowych. Zarzucił redakcji próbę wywołania sensacji i zarobienia pieniędzy jego kosztem i kategorycznie odciął się od płynących z maila sugestii. Podkreślił, że nie może odpowiadać za poglądy każdej osoby, z którą robi sobie zdjęcie i zapewnił, że daleko mu do wyznawania jakiejkolwiek formy rasizmu czy dyskryminacji.

Jestem przeciwko wszystkim formom rasizmu, faszyzmu, dyskryminacji czy nienawiści. Jak wiecie robię wiele szalonych rzeczy, ale jestem pozbawiony uprzedzeń. Jestem postacią kontrowersyjną, przyznaję, czasem poruszam niektóre tematy celowo. Ale prawda jest taka, że jestem też otwartym, kochającym i lojalnym człowiekiem.Roba Darkena znam od 1992 roku. Podzielamy miłość do black metalu i jego bogatej historii, ale nie zgadzam się z jego poglądami i ideałami, ponieważ ich nie znam. Nie biorę odpowiedzialności za każdą osobę, z którą robię sobie zdjęcie.

Adam Darski nie odniósł się do koszulki Bolzer, jedynie odesłał zainteresowanych na stronę zespołu, który publikował już własne oświadczenie w sprawie oskarżeń o nazizm. Wokalista grupy wyjaśnił w nim, że również nie ma nic wspólnego z zarzucanymi mu poglądami, a symbolika wykorzystywana przez nazistów jest o wiele starsza niż sama ideologia. Dodatkowo Okoi Jones dołączył do wpisu zdjęcia ze swoim ciemnoskórym ojcem. 

Ostatnie koncerty Behemotha w Polsce odniosły ogromny sukces. Wszystkie trzy występy w ramach Merry Christless wyprzedały się do ostatniego biletu, a gdański B90, warszawka Progresja i wrocławski A2 pękały w szwach od fanów Nergala i spółki. Byliśmy na dwóch przystankach trasy, a Merry Christless w Warszawie zaliczamy do jednego z najbardziej udanych koncertów mijającego roku

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.