Nergal dalej walczy z Kościołem. W Warszawie pojawiły się billboardy Ordo Blasfemia [ZDJĘCIA]

10.05.2021 15:29
Nergal z Behemoth Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

W ramach projektu Ordo Blasfemia, powstały billboardy, które sprzeciwiają się art. 196 KK. Przepis dotyczy obrazy uczuć religijnych, co często zarzucano Nergalowi.

Nergal stworzył w lutym 2021 fundusz Ordo Blasfemia. Zebrane pieniądze mają pomóc w walce artystów pozywanych za obrazę uczuć religijnych oraz w zwalczaniu cenzury. W ramach promocji tego projektu w Warszawie pojawiły się ogromne billboardy. Jak się prezentują?

Polecamy

Nergal walczy z Kościołem. W Warszawie pojawiły się billboardy Ordo Blasfemia [ZDJĘCIA]

Muzyk Behemotha postanowił swój fundusz Ordo Blasfemia wypromować poprzez billboardy w Warszawie. Plakaty z napisem "Wolna sztuka w świeckim państwie" z rysunkiem mapy Polski i słowami "Nie dla § 196" można zobaczyć m.in. w centrum Warszawy przy hotelu Marriott.

Kwestię "obrazy uczuć religijnych" w polskim prawie reguluje artykuł 196. kodeksu karnego, który brzmi:

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nergal ma na swoim koncie już wiele oskarżeń dotyczących obrazy uczuć religijnych. Pierwszy pozew pojawił się jeszcze w 2008 roku i dotyczył zniszczenia Biblii na scenie podczas koncertu Behemotha. Ostatnia sprawa pojawiła się na początku 2021 po tym, jak Nergal umieścił na Instagramie zdjęcie podeptanego obrazu Matki Boskiej. Po tym oskarżeniu Nergal postanowił powołać Ordo Blasfemia.

Polecamy
Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.