Nirvana przeniesiona do czasów starożytnej Korei

Jakub Gańko
04.03.2016 15:57
Nirvana przeniesiona do czasów starożytnej Korei Fot. Kano Toun Yasunobu, CC BY-SA 3.0 + kadr z wideo + Bóg Pejnta

Jak brzmi największy przebój Kurta Cobaina wykonany na gayageum? Koreańska YouTuberka Wam to zaprezentuje.

Goguryeo, Baekje i Silla - tak nazywały się trzy niezależne królestwa, które powstały w I wieku p.n.e. w wyniku podziału dawnego państwa Go-Joseon. Dokładnie z tego okresu pochodzą pierwsze odnalezione przez archeologów szczątki koreańskiego instrumentu zwanego gayageum. Czy dezodorant „Teen Spirit” sprawdzał się na jedwabiu? Przynajmniej muzyka pasuje.

Rzeka i góry wyszyte na jedwabiu - jak w starożytnych chińskich tekstach nazywano Koreę - egzystowały wówczas przy dźwiękach tej specyficznej koreańskiej cytry na co dzień. Czy Koreańczycy wykonywali na niej odległy pierwowzór „Smells Like Teen Spirit”? Tego nie wiemy - jedyne przesłanki ewentualnego plagiatu w wykonaniu Nirvany dotyczyły utworu „Come as You Are”, który jest bardzo podobny do „Eighties” Killing Joke.

Na pewno jednak możemy sobie wyobrazić, jak wyglądałaby starożytna Korea przy akompaniamencie słynnego kawałka z „Nevermind”. Jak brzmiał sam utwór możemy się przekonać dzięki YouTuberce Lunie, która wyraźnie upodobała sobie gayageum i wykonała na nim „Smells Like Teen Spirit”. Zobaczcie jak wczuła się w wykonanie szlagieru Kurta Cobaina:

Koreanka nagrywa swoje wersje znanych utworów na koreańskim instrumencie od sześciu lat. W swoim repertuarze ma już m.in. „Stairway to Heaven” i „Going to California” Led Zeppelin czy „Californication” Red Hot Chili Peppers. Luna zagrała też „Voodoo Child (Slight Return)” Jimiego Hendrixa.

„Smells Like Teen Spirit” to do dziś jeden z najpopularniejszych utworów wszech czasów. Wielokrotnie pokazywaliśmy Wam już jego nietypowe wykonania - sprawdźcie go w wersji bez instrumentów, zagranego na łopacie i w wersji zmontowanej z interpretacji innych wykonawców. Mało? To mamy dla Was jeszcze całe zestawienie coverów tego szlagieru.

Jak Wam się podoba hit Nirvany na gayageum?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.