Nowy jadowity gatunek węża nazwano na cześć Jamesa Hetfielda z Metalliki

30.08.2020 15:02
Nowy jadowity gatunek węża nazwano na cześć Jamesa Hetfielda z Metalliki Fot. Polska Press/East News

James Hetfield doczekał się własnego gatunku węża. Nowo odkryty zwierzak jest zidentyfikowany jako jedna z odmian gałęźnicy szorstkołuskiej (afrykańska żmija).

James Hetfield został niedawno wyróżniony przez grupę naukowców. Wszystko dlatego, że nazwali oni nowo odkryty gatunek węża na cześć wokalisty Metalliki. Cytując samego Hetfielda: "YEAH!".

James Hetfield doczekał się żmii nazwanej jego nazwiskiem

Nowy gatunek gada odnaleziono na wyspie Bioko w Gwinei Równikowej. Odmiana dostała nazwę Atheris hetfieldi i należy do rodziny gałęźnic szorstołuskich. W opisie gatunku czytamy, że ten charakteryzuje się "głową w kształcie trójkąta i mocno zadartymi łuskami, co daje mu wygląd przypominający smoka". Zwierzak potrafi dorosnąć nawet do 52 centymetrów. To pierwszy gatunek węża odkryty w tej części świata od 100 lat.

Przeczytaj także

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu naukowców na Biotaxa.org: 

Nowo odkryty gatunek ma wiele różnic morfologicznych wobec osobników pokrewnych, dlatego zasłużył na własną, oddzielną kategorię.

Naukowcy Dr. Luis Ceriaco i Mariana Marques, czyli odkrywcy zwierzaka, wytłumaczyli w wywiadzie dla Metal Hammer dlaczego wybrali akurat takie imię dla żmii:

Chcieliśmy uhonorować Hetfielda - to podziękowanie za wszystkie dobre wibracje, które zapewniła nam jego muzyka w trakcie naszych karier.

Przy okazji przyznali również, że posiadanie zwierzaka nazwanego na swoją cześć jest "całkiem metalowe":

Naszym zdaniem tajemniczy, jadowity i fajnie wyglądający wąż, który żyje na zboczu wulkanu w środku dżungli to całkiem metalowa rzecz! Nazwanie gatunku na cześć Jamesa spowoduje też, że więcej osób zainteresuje się badaniami w terenie.

Jak wiemy, Metallica ma całkiem sporą historię z wężami. Ten widnieje na okładce "The Black Albumu" z 1991 roku, a także był inspiracja dla "Snakepitu", czyli specjalnej sceny "wychodzącej" w tłum podczas koncertów promujących ten album (aczkolwiek powrócił również na późniejszych trasach koncertowych).

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.