Podręcznik do "Historii i teraźniejszości" krytykuje punk, ale komplementuje Riverside. Lider grupy odpowiedział

16.08.2022 16:13
Podręcznik do "Historii i teraźniejszości" krytykuje punk, ale komplementuje Riverside. Lider grupy odpowiedział Fot. Andrzej Wasilkiewicz/REPORTER/East News

W nowym podręczniku do przedmiotu "historia i teraźniejszość" autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego pojawiają się bardzo interesujące informacje o muzyce rockowej i jej pochodnych.

Punk i rock symfoniczny w podręczniku do Historii i teraźniejszości

Podręcznik "Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników" może być jedną z najchętniej kupowanych i czytanych publikacji 2022 roku. Nie tylko dlatego, że będą się w nią chcieli zaopatrzyć pilni uczniowie szkół średnich (to w końcu nowy przedmiot), ale też dlatego, że jej treść wzbudza żywą publiczną dyskusję - nawet wśród tych, którzy liceum dawno już skończyli.

Polecamy

Wśród kontrowersyjnych fragmentów podręcznika znalazł się zapis, że "Ateiści są ludźmi wierzącymi, tyle że wierzą oni w nieistnienie Boga". Oprócz tego zapładnianie za pomocą in vitro zostało określone w książce "hodowlą", a podręcznik pyta również: "Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?". Kontrowersji nie jest to jednak koniec - w książce pojawia się określenie "murzyn", które chociaż wciąż jest przedmiotem sporów językoznawców, to przez wiele osób jest uznawane zwyczajnie za obraźliwe.

W podręczniku do "HiT" znalazło się również miejsce dla dyskusji na temat rozwoju kultury - w tym i muzyki. W podrozdziale "Przemiany kulturowe" dowiadujemy się między innymi, że muzyka punkowa była prymitywna i wulgarna, a wizerunek punków "dziwaczny". 

Na tym się jednak wywód o pochodnych rocka nie kończy, ponieważ chwilę później czytamy o "dużo ambitniejszym" rocku symfonicznym - tutaj skomplementowane zostały zwłaszcza zespoły: Yes, Genesis, Emerson, Lake and Palmer, King Crimson, Mike Oldfield, Budka Suflera, SBB, Exodus, Skaldowie oraz Riverside.

Sytuację skomentował lider Riverside, Mariusz Duda. Ten napisał:

W czasach propagandy, fake newsów i faktów alternatywnych nic mnie już nie dziwi. Nawet nowa znajomość dekad polskiej muzyki. Ale jest to też w jakiś sposób spójne, bo i adekwatne do całej treści merytorycznej tego dzieła. Liczę tylko na świadomość czytelników, że King Crimson i Exodus (A NAWET SKALDOWIE) nie mieli z tym wydawnictwem nic wspólnego.

Autorem tego podręcznika jest profesor Wojciech Roszkowski, historyk i nauczyciel akademicki, który w przeszłości był europosłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Publikacja została zatwierdzona oficjalnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i wkrótce zacznie obowiązywać w szkolnym programie.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.