Posłuchaj ostatniego utworu, jaki Kurt Cobain wykonał na scenie. Nirvana nigdy więcej już nie zagrała

02.03.2021 17:18
Kurt Cobain Fot. EAST NEWS

1 marca 1994 roku Nirvana zagrała swój ostatni koncert w Monachium. To tam Kurt Cobain zaśpiewał publicznie ostatni raz.

Pewnie każdy fan Nirvany urodzony w nowym tysiącleciu oddałby wiele, żeby zobaczyć swoją ulubioną kapelę na żywo. Niestety nie będzie to już nigdy możliwe. Bez wokalisty i lidera grupy, Kurta Cobaina zespół nie kontynuował działalności, a w marcu 1994 roku zagrał ostatni koncert.

1 marca 2021 roku minęło dokładnie 27 lat od ostatniego występu Nirvany na żywo w legendarnym składzie z Kurtem Cobainem. Muzycy pojawili się na scenie w niemieckim Monachium, gdzie artysta świadomie lub nie pożegnał się z publicznością.

Polecamy

Co ciekawe, jak czytamy na loudersound.com, kilka dni wcześniej, gdy zespół przebywał w Słowenii, Cobain ironizował na temat trasy. Muzyk był zmęczony tourne i spytał, czy może się od niego odciąć. Usłyszał jednak, że Nirvana straciłaby przez to dziesiątki tysięcy dolarów i nie ma takiej możliwości. Cobain miał wówczas powiedzieć:

Gdyby ktoś umarł, dalej musielibyśmy grać te koncerty?

Koledzy z zespołu równie złośliwie odpowiedzieli mu rzekomo, że wyłącznie śmierć byłaby dla nich jedynym akceptowalnym powodem rezygnacji z koncertów. Nie zdawali sobie wówczas sprawy, że wkrótce faktycznie zagrają razem po raz ostatni.

Kurt Cobain ostatni raz na scenie z Nirvaną

Pamiętnej nocy w Monachium Kurt występował na siłę. Brakowało mu entuzjazmu i pasji. Sytuację pogorszyły jeszcze przerwy w dostawie prądu. Gdy koncert się skończył, Cobain powiedział swojemu agentowi, żeby odwołał następny koncert. Dwa dni później niemal przedawkował leki przeciwbólowe. W oficjalnym oświadczeniu zespół ogłosił, że muzyk otruł się przypadkiem.

Ostatnią piosenką z setlisty podczas koncertu Nirvany w Niemczech w 1994 roku był utwór "Heart-Shaped Box". Poniżej możecie posłuchać ostatniego nagrania na żywo z udziałem Kurta Cobaina i Nirvany w legendarnym składzie:

Polecamy
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.