Powstał hologram Kory. Wkrótce ruszy trasa koncertowa? Kamil Sipowicz o efekcie końcowym

10.11.2020 13:04
Kora|undefined Fot. Justyna ROJEK/East News

Ukończono prace nad hologramem wokalistki Maanam, Kory. Czy jest szansa, że wkrótce obraz będzie koncertował?

Kora, czyli Olga Sipowicz zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie. Jednak powrót ikony polskiego rocka na scenę stał się możliwy. Wszystko dzięki nowoczesnym technologiom, które mają coraz mniej ograniczeń.

Kora jako hologram. Powstał hologram wokalistki Maanam

Hologramy artystów stają się coraz bardziej popularne. Z obrazem wygenerowanym komputerowo jeżdżą w trasy koncertowe choćby muzycy DIO, którzy zagrali również w Polsce. Jako hologram koncertuje też Frank Zappa, Roy Orbison, Buddy Holly czy Whitney Houston. Technika budząca spore kontrowersje dotarła także do Polski.

Powstał hologram Kory

Pod koniec października 2020 roku zaprezentowano pierwszą wersję hologramu wokalistki Maanam, Kory. Obraz jest efektem współpracy męża artystki, Kamila Sipowicza z ART73 oraz Leia Display System, którzy doglądali technicznej strony projektu.

Przeczytaj także

Jak głosi oficjalny komunikat:

Do stworzenia "wirtualnej Kory" wykorzystano technologię Deep Fake, bazującą na sieciach neuronowych i sztucznej inteligencji, która potrafi "uczyć się" ludzkich twarzy, bazując wyłącznie na zdjęciach. Do "nauczenia się" twarzy Kory w algorytm wgrano kilka tysięcy zdjęć wizerunku artystki z lat 90. Tak przygotowany model twarzy został nałożony na twarz aktorki - Aleksandry Popławskiej, która zaangażowała się w projekt, wykonując jeden z hitów Kory w bardzo ciekawym remiksie Deep Domka - "Po prostu bądź".

O zdanie na temat efektu końcowego został zapytany Kamil Sipowicz, który znał Korę jak nikt inny. Jak cytuje wypowiedź mężczyzny Onet, był on poruszony tym, co zobaczył.

Jest to przeżycie duchowe. Ta piosenka dociera w tej sytuacji, w tym kontekście tego hologramu, zupełnie inaczej. "Po prostu bądź i patrz" - możemy na Korę patrzeć i ona jest w jakiś niesamowity sposób. Wydaje mi się, że jest obecna nie tylko jako hologram. Ona po prostu jest w tym. Jestem wstrząśnięty.

Jak czytamy na stronie, hologram ma szansę pojawić się wkrótce na scenie i "wystąpić" przed fanami Kory.

 

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.