Producent muzyczny Martin Birch nie żyje. Współpracował m.in z Iron Maiden i Deep Purple

10.08.2020 11:09
Producent muzyczny Martin Birch nie żyje. Współpracował m.in z Iron Maiden i Deep Purple Fot. . Facebook @Whitesnake/David Coverdale

W nocy z niedzieli na poniedziałek 9/10 sierpnia zmarł Martin Birch, brytyjski producent muzyczny, który od lat współpracował z takimi grupami, jak Black Sabbath, Whitesnake, Deep Purple, czy Fleetwood Mac. Mężczyzna miał 71 lat.

Martin Birch urodził się 27 grudnia 1948 roku. Gdy dorósł, został producentem muzycznym, współpracującym z najważniejszymi zespołami rockowymi ostatnich kilku dekad. Od początku swojej kariery producenckiej pod koniec lat 60., Birch współpracował, m.in z Fleetwood Mac, Deep Purple, Whitesnake, Iron Maiden, Black Sabbath oraz wieloma innymi zespołami, które swego czasu zawojowały scenę muzyczną.

Przeczytaj także

O śmierci mężczyzny, poinformował David Coverdale, wokalista grupy Whitesnake, za pomocą mediów społecznościowych:

„Z bardzo ciężkim sercem właśnie potwierdziłem, że mój bliski przyjaciel i producent Martin Birch, nie żyje. Martin był ogromną częścią mojego życia… pomagał mi od czasu, gdy spotkaliśmy się po raz pierwszy przy „Slide It In”. Moje myśli i modlitwy kieruję w stronę jego rodziny, przyjaciół i fanów” – napisał Coverdale.

 

Przeczytaj także

Wieloletni współpracownik tych samych zespołów

Jak podaje portal Ultimate Classic Rock, powołując się na wywiad z Birchem z magazynem Best, producent wierzył w długotrwałą, wieloletnią współpracę z tymi samymi muzykami.

Mówił, że dzięki temu producent może poznać prawdziwe oblicze zespołu i wyciągnąć z ich brzmienia wszystko, co najlepsze. Zwrócił uwagę, że jednorazowe współprace, choć często przynoszą wspaniałe efekty, wydają mu się być bardziej powierzchowne, niż właśnie wieloletnie współprace z konkretnymi muzykami.

Przeczytaj także

Właśnie z tego powodu Birch wielokrotnie współpracował z tymi samymi grupami, w roli producenta, bądź inżyniera dźwięku. W czasie swojej kariery współtworzył pięć albumów Fleetwood Mac, 11 krążków z Deep Purple, 9 razy z Iron Maiden Whitesnake, a także po dwa razy z Blue Öyster Cult, czy Black Sabbath.

Czytaj także: Podsłuchane w Antyradiu.pl: Najlepsze płyty lipca 2020.

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.