Profesor z Uniwersytetu Oksfordzkiego wyjaśnia, o czym opowiada nowy klip Rammsteina

Joanna Chojnacka
01.04.2019 12:30
Rammstein|undefined Fot. kadr z wideo

Dr Alexandra Lloyd, wykładowca języka niemieckiego na Uniwersytecie w Oxfordzie przeanalizowała, co dzieje się w teledysku "Deutschland" Rammsteina.

Po 10 latach grupa Rammstein zapowiedziała premierę następcy "Liebe ist für alle da" z 2009 roku. Płyta ukaże się 17 maja 2019 roku, a promuje ją najnowszy singiel i teledysk zespołu "Deutschland", który budzi spore kontrowersje. Muzycy już po zaprezentowaniu krótkiego zwiastunu teledysku zostali oskarżeni o profanację Holokaustu, a nawiązania do Zagłady Żydów to niejedyne fragmenty, które mogą zaszokować widzów. 

Przeczytaj także

O czym opowiada nowy klip Rammstein "Deutschland"? 

Próbę analizy najnowszego dzieła Rammstein podjęła się doktor Alexandra Lloyd z Uniwersytetu w Oxfordzie. Kobieta opowiedziała, że Rammstein zabiera nas w ekscytującą, brutalną i poruszającą podróż po niemieckiej historii. W ciągu dziewięciu minut pokazuje nam panoramę wydarzeń oraz przekrój historycznych i mitycznych postaci. W klipie widzimy wiele odniesień, nawiązań i smaczków, które fani i komentujący będą odkrywać jeszcze jakiś czas.

Wideo rozpoczyna się wydarzeniami z 16 roku naszej ery. Widzimy jak żołnierze przemierzają las po Bitwie w Lesie Teutoburskim. Podczas walki zmierzyły się plemiona germańskie pod wodzą Arminiusza z trzema legionami rzymskimi. Bitwa zapoczątkowała wojnę, której wynikiem było wyznaczenie nowych granic Cesarstwa Rzymskiego oraz miała wpływ na kształtowanie się nacjonalizmu niemieckiego.

Kobieta występująca w teledysku to według Lloyd personifikacja Niemiec i narodu niemieckiego. To silna kobieta, zwykle odziana w zbroję i gotowa do walki. Wraz z nią pojawiają się w klipie liczne symbole takie jak napierśnik z orłem, czarno-czerwono-złota flaga oraz korona.

"Germania" to postać grana przez Ruby Commey, która trzyma odciętą głowę wokalisty Tilla Lindemanna. W klipie widzimy też astronautów niosących metalowo-szklane pudło w kształcie trumny. W tle pojawia się także U-Boot, czyli niemiecka łódź podwodna popularna podczas I i II wojny światowej. Kolejna scena rozgrywa się na meczu bokserskim i przenosi nas to Weimaru w latach 1918-1933. To okres, w którym Niemcy były pozbawione stabilności politycznej, jednak według Lloyd występował tam o wiele większy liberalizm kulturowy.

W klipie widzimy też dawne NRD wraz z popiersiami Marksa i Lenina oraz godłem narodowym. Spostrzegawczy widzowie zauważą też podobiznę długoletniego przywódcy NRD Ericha Honeckera. Pojawia się tu też astronauta Sigmund Jahn, pierwszy Niemiec w kosmosie, objęty programem kosmicznym ZSRR. Kolejna scena to średniowieczni mnisi, którzy ucztują na leżącej na plecach Germanii.

Najbardziej szokująca scena odnosi się do Holokaustu i okresu nazistowskich Niemiec. Czterech członków zespołu w pasiastych mundurach czeka na śmierć na szubienicy. Mają oni na sobie charakterystyczne emblematy, które służyły kiedyś do oznaczania więźniów. Różowy trójkąt był przeznaczony dla homoseksualistów, żółta gwiazda dla żydowskich więźniów, a czerwona i żółta dla żydowskich więźniów politycznych.

Inne sceny to np. zespół pokazany przy płonącym sterowcu. Fragment nawiązuje do katastrofy Hindenburga z 1937 roku, w której zginęło 36 osób. Z kolei Germania w skórzanej kurtce, złotej biżuterii i naszyjniku z pocisków na piersi przypomina scenę z rydwanem ciągniętym przez cztery konie na szczycie Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

W scenie w więzieniu widzimy deszcz banknotów. Są one metaforą hiperinflacji, która dopadła Niemcy w latach 20. XX wieku.

Według doktor z Oxfordu klip ma bardzo pesymistyczny wydźwięk. Twórcy zatrzymali się w opowieści w latach 80. przed upadkiem muru berlińskiego i zjednoczeniem Niemiec Wschodnich i Zachodnich. Zamiast prezentacji tych wydarzeń, Rammstein przeskakuje najprawdopodobniej do przyszłości Niemiec, a Germania leci w kosmos w szklanej trumnie.

Rammstein wystąpi na koncercie w Polsce w 2019 roku

Grupa Rammstein odwiedzi nasz kraj już wkrótce. Zespół zagra koncert w ramach trasy promującej najnowszą płytę 24 lipca 2019 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Rammstein poza nowym materiałem sięgnie również po swoje największe hity i zgodnie z tradycją poza dawką dobrej muzyki, zapewni polskim słuchaczom także zjawiskowe show.

Zobacz też: >>Rosyjska orkiestra wykonała cover "Du Hast" Rammsteina<<

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.