Radiohead wydał płytę „A Moon Shaped Pool”

Jakub Gańko
09.05.2016 09:46
Radiohead wydał płytę „A Moon Shaped Pool” Fot. kadr z wideo

Następca „The King of Limbs” z 2011 roku trafił do serwisów streamingowych TIDAL i Apple Music. Co znalazło się na dziewiątym albumie Radiohead?

Po niemalże całkowitym zniknięciu z serwisów społecznościowych i niespodziewanym powrocie z poklatkową animacją zrealizowaną do „Burn the Witch”, grupa Thoma Yorke'a zaprezentowała wreszcie światu dziewiąte, pełnowymiarowe dzieło. Wbrew wcześniejszym domysłom nie zostało ono zatytułowane „Dawn Chorus” - tak jak powołana do życia przez zespół firma - a „A Moon Shaped Pool”.

Data premiery wydawnictwa została ogłoszona przez zespół razem z singlem „Daydreaming”. Reżyserią klipu zajął się Paul Thomas Anderson, ceniony twórca takich filmów jak „Aż poleje się krew” (nagrodzony 2 Oscarami) czy „Mistrz”. W odróżnieniu od poprzedniego teledysku, była to już klasyczna aktorska produkcja, w której mogliśmy zobaczyć samego Thoma Yorke'a.

Na płycie „A Moon Shaped Pool” znalazło się ostatecznie 11 utworów. Uważni fani Radiohead od razu rozpoznają pośród nich znajome tytuły - i nie mamy tu na myśli wyłącznie zaprezentowanych wcześniej singli. „Ful Stop” i „Identikit” były wykonywane jeszcze w trakcie trasy promującej poprzedni krążek zespołu. Z kolei „True Love Waits” - wedle słów Nigela Godricha - był rejestrowany już niezliczoną ilość razy, począwszy od... 1994 roku. Koncertowa wersja trafiła w 2001 roku na składankę „I Might Be Wrong”.

Producent zdradził więcej na swoim osobistym Twitterze:

Już jest! Tworzenie tego albumu było dla mnie niezwykle intensywnym przeżyciem. W międzyczasie straciłem ojca... Toteż jest w nim zawarta duża część mojej duszy. Jestem dozgonnie wdzięczny moim braciom z Radiohead za całą miłość, którą w to włożyli. I za ich wsparcie. Miłego słuchania!

Pozostałe utwory, które mieliśmy już wcześniej okazję poznać w odmiennych wersjach, to „Desert Island Disk”, „Present Tense” i „Numbers” (znany wcześniej jako „Silent Spring”).

„A Moon Shaped Pool” doczeka się fizycznego wydania nakładem XL Recordings 17 czerwca 2016 roku. Oprócz standardowych wydań na CD i winylu we wrześniu ukaże się specjalna edycja na dwóch czarnych płytach w luksusowym albumie z dodatkowymi utworami. Na razie całość dostępna jest w serwisach Apple Music i TIDAL. Czy dołączy do nich również Spotify? Przedstawiciele usługi bardzo by sobie tego życzyli

Najnowsze single Radiohead, „Burn the Witch” i „Daydreaming”, są już u nas dostępne. Nie możemy się doczekać, aż pozostałe utwory „A Moon Shaped Pool” zostaną udostępnione na Spotify tak szybko, jak to tylko możliwe.

Jak Wam się podoba „A Moon Shaped Pool”?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.