Roman Kostrzewski o Kościele, PRL-u i pięknie w metalu

Magda Słomka
16.10.2015 14:32
Roman Kostrzewski o Kościele, PRL-u i pięknie w metalu Fot. Antyradio.pl

Nie od dziś wiadomo, że wokalista grupy Kat & Roman Kostrzewski o Kościele wypowiada się w negatywnym świetle. Jak instytucja zmieniła się na przestrzeni lat? Muzyk opowiedział o tym w wywiadzie dla Antyradio.pl.

Roman Kostrzewski odwiedził Antyradio.pl, by opowiedzieć o reedycji albumu „666”. Przy okazji zapytaliśmy też o kilka innych kwestii, niekoniecznie związanych z promocją nowego krążka...

„Mój satanizm wynikł trochę z przekory. Skoro kler tak na niego wrzeszczy, to ja chętnie podyskutuję i udowodnię, że najwięcej diabła drzemie właśnie w Kościele”, „Satanizm Kata jest raczej intelektualny, sprowadzony do krytyki chrześcijaństwa i poszukiwania wolnego od zakazów i nakazów szczęścia”. Te cytaty chyba najlepiej podkreślają stosunek Romana Kostrzewskiego do Kościoła w Polsce.

Jak to było kiedyś?

Artysta nie obawiał się głosić własnych poglądów, a każdą tezę starał się popierać rzeczowymi argumentami. Jako dowód mamy dla Was wideo pochodzące z 1986 roku. Roman miał wtedy 26 lat, okazałą fryzurę i odwrócony krzyż wiszący na szyi. Zobaczcie krótki fragment rozmowy Kostrzewskiego z księdzem odbytej w trakcie festiwalu w Jarocinie.

Przez lata działalności scenicznej Roman Kostrzewski zasypywany był pytaniami o rozkopywanie grobów, zabijanie zwierząt i składanie ludzi w ofierze. Muzyk co i rusz podkreślał, że osoby, które dopuszczają się takich czynów, wcale nie muszą mieć nic wspólnego z satanizmem, a tym bardziej z twórczością Kata...

Obejrzyjcie wywiad z połowy lat 90., w którym Roman jeszcze bez siwych włosów, pozbawiony słynnej czupryny konfrontuje się z pytaniami dociekliwej prowadzącej oraz publiczności w programie „Teraz Wy” - część 1 i część 2.

Jak to jest dziś?

Fani zespołu nieraz podkreślają, że niegdyś słuchali „Szóstek” Kata potajemnie i spowiadali się z tego grzesznego czynu. Wielu z nich do Kościoła już nie chodzi, jednak albumy kapeli dalej goszczą w ich odtwarzaczach. Jak według wokalisty instytucja zmieniła się na przestrzeni prawie trzydziestu lat od wydania płyty „666”, co było pozytywnego w PRL-u, co jest najpiękniejszą działalnością człowieka i czy można powiedzieć, że metal jest piękny?

Tego dowiecie się oglądając trzecią część naszego wywiadu z nieco starszym już Romanem Kostrzewskim!

W pierwszej części rozmowy Roman Kostrzewski opowiedział o tym, dlaczego nowe „Szóstki” będą miały wielu krytyków oraz kto wpadł na pomysł odświeżenia krążka. Jeśli zaś macie ochotę dowiedzieć się, kiedy możemy spodziewać się premierowego materiału formacji Kat & Roman Kostrzewski, a także solowej płyty wokalisty, obejrzyjcie część drugą wywiadu na Antyradio.pl!

Zgadzacie się z Kostrzewskim?

Magda Słomka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.