Roman Kostrzewski o Kościele, PRL-u i pięknie w metalu

Nie od dziś wiadomo, że wokalista grupy Kat & Roman Kostrzewski o Kościele wypowiada się w negatywnym świetle. Jak instytucja zmieniła się na przestrzeni lat? Muzyk opowiedział o tym w wywiadzie dla Antyradio.pl.
Roman Kostrzewski odwiedził Antyradio.pl, by opowiedzieć o reedycji albumu „666”. Przy okazji zapytaliśmy też o kilka innych kwestii, niekoniecznie związanych z promocją nowego krążka...
„Mój satanizm wynikł trochę z przekory. Skoro kler tak na niego wrzeszczy, to ja chętnie podyskutuję i udowodnię, że najwięcej diabła drzemie właśnie w Kościele”, „Satanizm Kata jest raczej intelektualny, sprowadzony do krytyki chrześcijaństwa i poszukiwania wolnego od zakazów i nakazów szczęścia”. Te cytaty chyba najlepiej podkreślają stosunek Romana Kostrzewskiego do Kościoła w Polsce.
Jak to było kiedyś?
Artysta nie obawiał się głosić własnych poglądów, a każdą tezę starał się popierać rzeczowymi argumentami. Jako dowód mamy dla Was wideo pochodzące z 1986 roku. Roman miał wtedy 26 lat, okazałą fryzurę i odwrócony krzyż wiszący na szyi. Zobaczcie krótki fragment rozmowy Kostrzewskiego z księdzem odbytej w trakcie festiwalu w Jarocinie.
Przez lata działalności scenicznej Roman Kostrzewski zasypywany był pytaniami o rozkopywanie grobów, zabijanie zwierząt i składanie ludzi w ofierze. Muzyk co i rusz podkreślał, że osoby, które dopuszczają się takich czynów, wcale nie muszą mieć nic wspólnego z satanizmem, a tym bardziej z twórczością Kata...
Obejrzyjcie wywiad z połowy lat 90., w którym Roman jeszcze bez siwych włosów, pozbawiony słynnej czupryny konfrontuje się z pytaniami dociekliwej prowadzącej oraz publiczności w programie „Teraz Wy” - część 1 i część 2.
Jak to jest dziś?
Fani zespołu nieraz podkreślają, że niegdyś słuchali „Szóstek” Kata potajemnie i spowiadali się z tego grzesznego czynu. Wielu z nich do Kościoła już nie chodzi, jednak albumy kapeli dalej goszczą w ich odtwarzaczach. Jak według wokalisty instytucja zmieniła się na przestrzeni prawie trzydziestu lat od wydania płyty „666”, co było pozytywnego w PRL-u, co jest najpiękniejszą działalnością człowieka i czy można powiedzieć, że metal jest piękny?
Tego dowiecie się oglądając trzecią część naszego wywiadu z nieco starszym już Romanem Kostrzewskim!
W pierwszej części rozmowy Roman Kostrzewski opowiedział o tym, dlaczego nowe „Szóstki” będą miały wielu krytyków oraz kto wpadł na pomysł odświeżenia krążka. Jeśli zaś macie ochotę dowiedzieć się, kiedy możemy spodziewać się premierowego materiału formacji Kat & Roman Kostrzewski, a także solowej płyty wokalisty, obejrzyjcie część drugą wywiadu na Antyradio.pl!
Zgadzacie się z Kostrzewskim?
Oceń artykuł