Satanistyczna muzyka na Światowych Dniach Młodzieży?

Jakub Gańko
26.07.2016 16:12
Satanistyczna muzyka na Światowych Dniach Młodzieży? Fot. East News

Pielgrzymi z całego świata zgromadzili się w Warszawie pod Świątynią Opatrzności Bożej... A tam szatański metal. Jak do tego doszło?

Światowe Dni Młodzieży to swoisty religijny festiwal, który zainicjował jeszcze Jan Paweł II w połowie lat osiemdziesiątych. Odbywają się nieregularnie na całym świecie. W 2016 roku po raz drugi zorganizowano je w Polsce. W dniach 26-31 lipca 2016 roku młodzi katolicy z całego świata mogą spotkać się z papieżem, wspólnie się modlić i brać udział w rozmaitych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów.

Te odbywają się w różnych miastach, m.in. w Warszawie. 23 lipca 2016 pod Świątynią Opatrzności Bożej zebrali się młodzi pielgrzymi, którzy chcieli wziąć udział w koncertach. I o ile występ Arki Noego czy Wiarygodnych z Międzynarodowej Wspólnoty Shalom bez większych zaskoczeń wpisywał się w oczekiwania, jakie mógł mieć wobec tego wieczoru młody katolik, tak już „headlinerzy” niejednego wprowadzili w konsternację...

Na scenie pojawiła się metalowa grupa, która bez pardonu zaprezentowała ciężkie, trudne do zniesienia dla nieprzyzwyczajonych uszu brzmienia. Wokalista agresywnie krzyczał i niepokoił słuchaczy nieludzkim rykiem, który zdawał się mocno odbiegać od głoszonych tego dnia idei szerzenia miłosierdzia. Szczególnie dla cudzoziemców, którzy nie mieli szans, by zrozumieć jego słowa.

Co to za bluźniercza grupa wystąpiła pod Świątynią Opatrzności Bożej?

Zespół 2tm2,3, który już nawet nazwę zaczerpnął od 3 wersu z 2 rozdziału drugiego listu św. Pawła do Tymoteusza, a w tekstach cytuje Pismo Święte. „Dobrzy żołnierze Chrystusa Jezusa” chcieli nieść jak najbardziej chrześcijański przekaz, lecz na Światowych Dniach Młodzieży spotkały ich niespodziewane trudy...

Jak donosi portal prawy.pl wielu zebranych katolików było przekonanych, że to satanistyczna muzyka, gdyż głównie z takim przekazem kojarzy metal i ostrzejsze gitarowe brzmienie. Problem mieli szczególnie cudzoziemcy, którzy nie rozumieli tekstów i nie mogli przekonać się, że pochodzą one z Biblii. Nie znaczy to jednak wcale, że brakowało wiernych, którzy doskonale się bawili - co udowadnia poniższe nagranie:

Jednak zgodnie z relacją portalu nawet większość polskiej młodzieży miała problemy ze zniesieniem prezentowanej przez zespół muzyki i oddalała się od sceny w poszukiwaniu spokoju. Z jednej strony to dobrze, że na imprezie o takim znaczeniu dla wiernych ukazuje się tak zróżnicowane podejścia do wiary - z drugiej przykro, że światopogląd niektórych nie pozwala im tego docenić, a wręcz nakazuje protestować.

2tm2,3 wystąpi jeszcze na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w Strefie Chwały 29 lipca 2016 roku. Tym razem wypadałoby uprzedzić uczestników festiwalu, że na scenie będą też inni artyści niż księża z gitarą akustyczną, a nie wszystko, co metalowe, to od razu szatan.

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.