Serj Tankian w politycznym utworze „Artsakh”

Aleksandra Degórska
05.05.2016 14:32
|north Fot. kadr z wideo

Muzyk stworzył numer, aby wesprzeć Ormian w Górskim Karabachu. Posłuchajcie, jak prezentuje się ten akustyczny kawałek.

Wokalista System of a Down kolejny raz pokazał swoje polityczne zaangażowanie. Tym razem stworzył kompozycję pod wpływem wydarzeń, które miały miejsce w Górskim Karabachu - ormiańskiej enklawie w Azerbejdżanie. Jest to region byłej sowieckiej republiki Azerbejdżanu i po dziś dzień jest terenem spornym między Armenią a Azerbejdżanem.

2 kwietnia 2016 roku rozpoczęła się kilkudniowa wojna między obiema stronami. Serj Tankian poczuł się w obowiązku wesprzeć Ormian zamieszkujących ten obszar i stworzył utwór „Artsakh”, który jest ormiańską nazwą Górskiego Karabachu.

Posłuchajcie, jak prezentuje się ta akustyczna kompozycja:

Muzyk sprzeciwia się azerbejdżańskiej agresji i wierzy w to, że region ten zostanie uznany na międzynarodowej arenie, do czego dotąd nie doszło:

Ci ludzie mieszkali na tej ziemi przez setki lat. Na czole mają wypisane oznaki walki, ale również piękno. Przywłaszczenie tych ziem przez imperium Stalina spowodowało, że stali się zależni od Azerbejdżanu. Zdobyli swoją niepodległość około 20 lat temu. Nie wierzę w wojny i ostateczne granice, ale głęboko wierzę w determinacje i życie bez prześladowań. Dlatego nadszedł czas, by świat uznał Górski Karabach.

W wyniku kilkudniowego konfliktu zbrojnego, który zakończył się 5 kwietnia 2016 zawieszeniem broni, zginęło wiele osób i był to najkrwawszy konflikt w tym regionie od 1994 roku.

Serj Tankian liczy na to, że można ten konflikt raz na zawsze zakończyć:

To szalona prowokacja. Jest to ziemia, na której ludzie żyli od dawien dawna. Te rzeki rodziły dzieci, całe pokolenia były związane z tymi górami. W ich charakterze zanurzona jest narodowa i wolnościowa walka. Wszystko to dzieje się, by stworzyć pokój. Ostatecznie wygramy za pomocą kultury.

Przypomnijmy, że System of a Down na przestrzeni długoletniej kariery wielokrotnie starał się naświetlić sprawy związane z Ormianami, szczególnie z ludobójstwem tego narodu, które miało miejsce w czasie I wojny światowej. Przykładem może być chociażby trasa koncertowa Wake Up The Souls w setną rocznicę tego wydarzenia.

Jednym z projektów powiązanych z rocznicą był film „1915” z kwietnia 2015 roku. Muzykę do tego obrazu stworzył w całości Serj Tankian. Soundtrack został wydany 22 kwietnia 2016. Muzyk zaprezentował również klip do utworu „Ari Im Sokhag”, który pochodzi właśnie z tej ścieżki dźwiękowej.

Jak oceniacie kompozycję Serja Tankiana zatytułowaną „Artsakh”?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.