„Thunderstruck” AC/DC pomaga w walce z rakiem?

Magda Słomka
03.04.2016 15:02
„Thunderstruck” AC/DC pomaga w walce z rakiem? Fot. Cindy Barrymore / REX / Shutterstock / East News

Naukowcy z University of South Australia przeprowadzili badania, z których wynika, że „ogłuszająca” muzyka ma pozytywny wpływ na chorych na raka. Jak to możliwe?

Muzyka rockowa była używana, by zmaksymalizować skuteczność dostarczania leków organizmom cierpiącym na nowotwór. Badacze pod przewodnictwem Stevena McInnesa i Thomasa Michla stwierdzili, że wibracje towarzyszące ostremu graniu powodują zwiększenie okna terapeutycznego, tworząc powłokę mikrokapsułek stosowanych do dostarczania lekarstwa.

Naukowcy z University of South Australia wykorzystywali utwór „Thunderstruck” AC/DC pochodzący z krążka The Razor's Edge” wydanego w 1990 roku do odbicia się cząsteczki, w rezultacie czego pokryła się ona powłoką plazmową, która pomaga organizmowi. Dalej nie wiecie o co chodzi? Może teraz będzie trochę jaśniej...

Główny autor badania, profesor Nico Voelcker przyznał, że całkowite pokrycie mikrocząstki było wyzwaniem, ale optymalna ilość leku została dostarczona do komórki rakowej.

Mikrocząstki są porowate, w zasadzie są jak gąbka. Można wypełnić je lekiem, ale oczywiście chcemy zapobiec jego ucieczce, to właśnie dlatego niezbędna jest ta powłoka. Problem stanowi fakt, iż można tworzyć powłokę tylko po jednej stronie cząstki – tej, która jest odsłonięta. Wpadliśmy na pomysł, by wykorzystać hałas. Utwór, który sprawi, że cząsteczki będą odbijać się w górę i w dół. Chaotyczne częstotliwości bardzo dobrze zadziałały dając bardziej jednolitą powłokę.

Badacze wypełnili mikrocząsteczki lekiem camptothecin stosowanym przy chemioterapii, powstrzymującym rozwój nowotworu. Okazało się, że to głośno puszczany utwór „Thunderstruck” spowolnił proces uwalniania leku przeciwnowotworowego.

Voelcer zdradził, że sposób ten może mieć zastosowanie także w wypadku innych leków.

Pracowaliśmy z komórkami i teraz przechodzimy do kolejnego etapu badań.

Profesor stwierdził, że wykorzystanie utworu australijskiej kapeli było zamierzone, ponieważ czuł, że jest idealnie dopasowany do badania przez swoje tempo i... tytuł.

Zastosowanie plazmy to czwarty stan skupienia materii, to zjonizowany gaz. Użyliśmy zimnej plazmy, ale przykładem gorącej plazmy byłyby grzmoty [thunder – przyp. red.]. Skończyło się na użyciu „Thunderstruck”, ponieważ podobało nam się powiązanie grzmotów z gazem plazmowym.

Artykuł zatytułowany „Thunderstruck: Plasma-Polymer-Coated Porous Silicon Microparticles As a Controlled Drug Delivery System” został opublikowany przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne.

Same korzyści z tej ciężkiej muzyki. Stos badań udowadnia bowiem, że wpływa ona pozytywnie na życie człowieka... Heavy metal uspokaja, zaś osoby, które słuchały go za młodu, wyrosły na dobrych ludzi. Metalowcy zdradzają też rzadziej niż inni.

Okazuje się również, że muzyka AC/DC dobrze wpływa na... rekiny :)

Magda Słomka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.