Top 10: Heavymetalowe utwory o heavy metalu

Maciej Koprowicz
10.11.2017 16:46
|north Fot. Pete Doherty/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS, AP/EAST NEWS

O czym opowiadają teksty metalowych kawałków? Wiadomo – o szatanie, smokach, gołych babach i… metalu.

Obowiązek obowiązkiem jest, piosenka musi posiadać tekst – już dawno temu orzekła Kasia Nosowska. Nigdy nie miała wiele wspólnego z heavy metalem, ale jej złota zasada dotyczy także tej muzyki.

Oczywiście niesprawiedliwym uproszczeniem byłoby twierdzić, że wszyscy metalowcy śpiewają o tym samym. Nie da się jednak ukryć, że tradycjonaliści ciężkiego grania przywiązani są do, nomen omen, żelaznego zestawu tematów liryków.

Badania wykazały, że najczęściej używane przez poetów w glanach słowa to „płonąć”, „płacze”, „żyły”, „wieczność” i „oddychać”. To sporo mówi o preferowanej przez metali tematyce. Piekło, szatan, cierpienie, śmierć, samotność, mrok – metal to nie rurki z kremem. Dodajmy do tego jeszcze historie o wojnie, czołgach, piciu, smokach, gołych babach i innych zainteresowaniach „prawdziwych maczo”.

Wsród ulubionych tematów metalowców jest także… sam heavy metal. Peany na cześć ciężkiej muzyki i wielbiącej jej subkultury to nieodłączna część ciężkiego grania. Przypomnijmy sobie słynne utwory, które opiewają zalety metalu.

10. Tenacious D – „The Metal”

Jack Black tworzy własną wizję heavy metalu. Wszystkie inne gatunki muzyczne są jego wrogami i w swoim czasie próbowały go zniszczyć, jak punk, nowa fala, grunge i techno, ale żadnemu to się nie udało. „Nie możesz zabić metalu, on przeżyje”.

9. Sammy Hagar – „Heavy Metal”

 

Sammy w 1985 roku godnie zastąpił Davida Lee Rotha na stanowisku wokalisty Van Halen, ale już wcześniej dobrze wiedział, na czym polega heavy metal. „Headbangujący kolesie w skórach/Iskry lecą w środku nocy”. Jego utwór doskonale oddaje atmosferę metalowego koncertu.

8. Judas Priest – „Metal Gods”

Tekst dosłownie dotyczy zbuntowanych robotów, ale jego tytuł aż się prosił o zupełnie inną interpretację – przydomek „Bogów metalu” idealnie pasuje przecież do Judas Priest.

7. Accept – „Metal Heart”

Niemcy z Accept byli w 1985 roku przekonani, że w 1999 wszyscy będą mieli metalowe serca, a „niepodłączeni będą umierać”. Niby utwór prezentuje dystopijną wizję – ówczesnej – przyszłości, ale fani zespołu i tak uznawali go za swój hymn. W końcu w sercach naprawdę mieli (heavy) metal.

6. Saxon – „Denim And Leather”

Biff Byford wspomina cudowne lata nowej fali brytyjskiego heavy metalu, gdy – nomen omen – wykuwała się metalowa subkultura. Dżinsy, skóra, kolejki po bilety w uporczywym zimnie, nałogowe słuchanie radia, wałęsanie się po sklepie płytowym – tak wyglądało życie każdego fana metalu w tamtych czasach.

5. Helloween – „Are You Metal?”

Niemcy z Helloween wyznają w tym utworze swoją miłość do metalowego hałasu i zachęcają do „metalowego coming outu”. No powiedz szczerze – jesteś metalem?

4. Exodus – „Metal Command”

Niektórzy metalowcy marzą o wolności słuchania swojej muzyki, inni mają odmienne cele – pragną, by metal podbił cały świat i słuchali go wszyscy. „Nasze legiony nie okazują miłosierdzia/Zbliża się ostatnia godzina/Dźwiękowy wybuch ogłusza/Przebija się przez twoje uszy”.

3. Venom – „Black Metal”

Najsłynniejszy manifest jednego gatunku w historii rocka. Brytyjczycy z Venom tym jednym kawałkiem ustanowili zupełnie nowy nurt w heavy metalu. „Czarna jest noc, za metal walczymy/Wzmacniacze zaraz wybuchną/Energia krzyczy, magia i sny/Satan nagrywa pierwszą nutę”. I wszystko w temacie.

2. Manowar – „Die For Metal”

Credo heavymetalowego kościoła, napisane przez papieża Joeya I. „Trzymaj głowę wysoko/Wznieś pięść w powietrze/Graj metal głośniejszy niż piekło”.

1. Metallica – „Metal Militia”

 „Walczymy za jedną sprawę/Skóra i metal to nasze mundury/Chronimy to, czym jesteśmy/Łączymy się, by zdobyć świat heavy metalem”. Metalowcy wszystkich krajów, łączcie się!

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.