Zobacz szybką lekcję z historii pojawienia się growlu

Aleksandra Degórska
02.03.2018 15:46
foto: muzycy wykorzystujący growl|undefined Fot. kadr z wideo

Ponoć wszystkiemu winni są wikingowie, którzy tworzyli bardzo brzydkie utwory i niemiłosiernie wyli. Tak wyglądały początki metalowego growlu.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd w ogóle wziął się growl? Pewien YouTuber postanowił zająć się tym zagadnieniem i stworzył wideo, w którym wyjaśnia, że growl pojawił się setki lat temu.

Skąd wziął się growl?

Wszystko zaczęło się prawdopodobnie jeszcze za czasów wikingów - w X wieku arabski handlarz, który odwiedził Skandynawię twierdził, że usłyszał tam bardzo brzydkie piosenki, a warczenie wikingów przypominało mu warczenie dzikiego psa. Natomiast jeszcze inny handlarz opisał ten śpiew następującymi słowami: „...niczym załadowany wózek zjeżdżający ze wzgórza”.

W 1151 roku Hildegarda z Bingen, benedyktynka i reformatorka kościoła, napisała sztukę „Ordo Virtutum”, w której dźwięki wydawane przez diabła były określane jako niskie wrzaski.

Wiele osób uważa, że pierwszym utworem, w którym pojawi się growl jest numer The Who zatytułowany „Boris the Spider”. Właśnie w tym kawałku wokalista śpiewabasso profondo - czyli naprawdę nisko.

Posłuchajcie, co jeszcze ciekawego dowiecie się na temat historii growlu:

Brzmienie podobne do growlu pojawiło się również w twórczości Pink Floyd, Mike'a Oldfielda czy Black Sabbath. Im muzyka stawała się mocniejsza i agresywniejsza, tym wokal również przyjmował bardziej agresywną formę. Można growl kochać, albo nienawidzić, jest to jednak jedna z ważniejszych technik wokalnych, która na stałe wpisała się w metalowy krajobraz.

Dlaczego metalowcy nie mają problemów z głosem?

Krzysztof Izdebski z Pacific Voice and Speech Foundation postanowił zbadać, jak metalowcom udaje się nie zdzierać głosu śpiewając w taki sposób i doszedł do wniosku, że wokaliści tak naprawdę stosują technikę, która jest naturalna dla małych dzieci. Metalowcy śpiewają w taki sposób, że struny głosowe nie uderzają o sobie, przez co nie dochodzi do żadnego uszkodzenia.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.